Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Weekendowy kulturalny rozkład jazdy
Zapowiada się weekend pełen wrażeń! Festiwal Opera Rara rozpędza się z każdym dniem, spektakli w krakowskich teatrach jest tak wiele, że trudno wybrać tylko jeden, a koncerty klubowe znów wchodzą w najpełniejszy sezon. Poza tym możecie czytać w ciszy podczas ciekawego eventu, a w kinach sezon oscarowy w pełni! Sprawdźcie nasz weekendowy rozkład jazdy, a przy okazji weźcie udział w jednym z naszych konkursów!
Najpierw zabierzemy Was do teatru! W Bagateli od dziś do niedzieli na Scenie na Sarego zobaczycie premierowo "Jutro też jest dzień pełen miłości". Widowisko jest owocem fascynacji i zauroczeń muzycznych Kamili Pieńkos i Macieja Sajura, najmłodszego pokolenia aktorów Teatru Bagatela. To prawda, że najbardziej lubimy piosenki, które znamy – ale ich melodie mogą towarzyszyć zupełnie zaskakującym historiom. Chociażby opowieści o Oliwii i Franku. Co wyrośnie z dziewczynki, która chce być superbohaterem i z chłopca planującego zostać politykiem? Razem mieli ratować świat przed złem – czy im się uda? Czy dziecięca miłość pokona przeszkodę nazywaną codziennością? My jesteśmy bardzo ciekawi odpowiedzi na te pytania i samego muzycznego spektaklu! W piątek i sobotę zobaczycie go o 19:15, a w niedzielę - o godz. 17.
Teatr KTO ma dwie propozycje na zbliżający się weekend. "Leon i Matylda" to osobliwa, pełna humoru a zarazem emocjonalnego napięcia opowieść o pewnym małżeńskim związku. Historia zaczyna się w naszych czasach a kończy w bliżej nieokreślonej przyszłości. Obydwoje, skazani tylko na siebie, żyjąc w oddaleniu od prawdziwej rzeczywistości pielęgnują swoje codzienne rytuały, gesty, sytuacje w których zatarta jest granica między miłością a nienawiścią, między potrzebą życia z drugim człowiekiem a jego odrzuceniem. Ten mroczny spektakl tylko dla dorosłych zobaczycie dzisiaj i w sobotę o godz. 19. W niedzielę o tej samej porze w KTO wystąpi Izabela Kała ze swoim monodramem "Kredyt zaufania". Wciela się w nim w profesjonalną trenerkę i prowadzi godzinny kurs rozwoju osobistego, który uruchamia przede wszystkim, skrywane pod powierzchnią powagi, ogromne źródła śmiechu.
W Barakah w sobotę i niedzielę zobaczymy spektakl "Szyc". To współczesna groteska przeplataną songami z muzyką Renaty Przemyk. Sztuka śmieszy, bawi, ale przede wszystkim wprowadza między widzów zastanawiający niepokój. "Szyc" jest jedną z dwóch (obok „Królowej wanny”) sztuk Hanocha Levina wystawianych w Barakah. Levin z powodzeniem bawi się stereotypami. Dla żydowskiej rodziny Szyca człowiek to towar, za którym stoi banknot o określonym nominale, a wydanie córki za mąż jest jak – ciągle powtarzający się motyw – handel mięsem. I nawet w klasycznym konflikcie starzy-młodzi nie chodzi tu o ideały czy wartości, ale o majątek i władzę. W obecnych czasach uzależnienia od konsumpcjonizmu sztuka zyskuje kolejny wymiar i kolejne znaczenia. W obydwa weekendowe dni spektakl rozpocznie się o godz. 19.
Kolejny spektakl muzyczny, który Wam dziś polecamy to "Bracia Dalcz i S-ka" w Teatrze Słowackiego! Spektakl wciąga widza w szalone czasy dwudziestolecia międzywojennego, w których dwóch braci rywalizuje o władzę w rodzinnej firmie. Jedna po drugiej następują tutaj oszustwa i intrygi – zaskakujące zarówno dla bohaterów jak i widza, a poruszający wątek miłosny i wielka tajemnica w tle niewątpliwie wciągnie wszystkich jeszcze głębiej. Świetnie skonstruowana i pełna zwrotów akcji fabuła w atrakcyjnej oprawie muzyczno-tanecznej! Dziś i w sobotę zobaczycie spektakl o godz. 18:30, a w niedzielę o godz. 17. Polecamy!
Na koniec teatralnej serii proponujemy Wam Teatr Loch Camelot. W piątek o godz. 19 rozpocznie się tam wieczór z Ładą Gorpienko, która wykona pieśni Włodzimierza Wysockiego. Na gitarze towarzyszyć jej będzie Grzegorz Gryboś. Gorpienko jest niedoścignioną interpretatorką pieśni Okudżawy i Wysockiego, które śpiewa także po polsku. Niezwykle muzykalna, akompaniując sobie na gitarze, z każdej pieśni stwarza osobną, wyrazistą historię. Polecamy!
Koncertowo w ten weekend będzie w Klubie Żaczek. W sobotę czeka nas kolejne wydarzenie w ramach cyklu "Niepokorni" . Tym razem wystąpią młodzi polscy obiecujący wykonawcy: Milky Wishlake, Oly. i SALK. Ten ostatni zespół tworzy muzykę, której nie da się zaszufladkować: to mieszanka elektroniki, alternatywnego rocka, dream popu i ambientu. W marcu 2016 roku odbyła się premiera pierwszego singla SALK „Matronika”. Z kolei Oly. to artystka o niezwykle charakterystycznym głosie, występująca z wyjątkowym instrumentarium – ukulele, kalimbą, gitarą elektryczną i elektroniką. Milky Wishlake ma na koncie album „Wait For Us”, który jest mieszanką popu, elektroniki, neo-soulu i muzyki klubowej, w której przewija się styl lat 80-tych i 90-tych. Koncert rozpocznie się o godz. 19:30, polecamy!
W piątkowy wieczór do Żaczka możecie wybrać się na Bal Zimowy! A zachęta jest tym silniejsza, że będzie to najprawdziwszy karnawałowy bal maskowy! Jeśli chodzi o kreacje, obowiązuje strój elegancki, mile widziana zimowa kolorystyka: srebro, biel, błękit, granat. Najlepszą muzykę w stylu lat 70., 80. i 90. serwować będzie DJ Bert. Więcej o imprezie przeczytacie TUTAJ.
Już po raz czwarty w Kawiarni Bona będziecie mogli czytać w grupie, ale po cichu. Taka jest idea Silent Reading Party! jak piszą organizatorzy, wystarczy przynieść swoją lekturę (albo zapatrzeć się w jakąś na miejscu), by w przyjemnym towarzystwie innych moli książkowych po prostu sobie spokojnie poczytać. Po dwóch godzinach czytania w ciszy, będzie okazja poznać innych moli książkowych oraz wymienić się wrażeniami z lektury. Podoba nam się ten sposób promocji czytelnictwa! Wydarzenie już w niedzielę o godz. 16:30.
Na wspólne czytanie, ale w trochę innym stylu zaprasza Teatr Barakah. Popularny tam już stał się cykl pt. Dramatorium, gdzie aktorzy czytają na scenie fragmenty powieści, opowiadania i poezję. W piątek odbędzie się wyjątkowe, bo Rockowe Dramatorium. Czytane będą teksty Boba Dylana, Patti Smith, Jima Morrisona i innych artystów! A potem wspólna literacka impreza! Start: godz. 20, polecamy!
Dzisiaj Ars zaprasza na wyjątkowy pokaz najnowszego filmu Jana Jakuba Kolskiego "Las, 4 rano" z udziałem reżysera. Forst jest zamożnym, dobrze zorganizowanym człowiekiem. Kiedy go poznajemy, wydaje się królem życia. Któregoś dnia porzuca korporację w której jest wiceprezesem. Zniszczenia jakie po sobie zostawia, nie dają nadziei na powrót. Las, 4 rano kilka lat później. Na wpół zdziczały dziad leśny; zarośnięty, brudny, w łachmanach – zakłada wnyki na zwierzęta. Rozpoznajemy; to ten sam człowiek – Forst. Mężczyzna mieszka w lesie, w wybudowanej przez siebie ziemiance. Któregoś dnia przed drzwiami jego samotni staje 13-letnia dziewczynka Jadzia. Forst musi po raz kolejny zmieniać swoje życie… Dyskusja z udziałem Kolskiego z pewnością będzie gratką dla miłośników twórczości reżysera! Seans o godz. 20:30.
Kino Kijów w sobotę zaprasza na kolejną transmisję w ramach cyklu przedstawień nowojorskiej Metropolitan Opera. Tym razem zobaczymy "Romeo i Julię według Charlesa Gounoda - jeden z najdoskonalszych przykładów opery lirycznej. Gounod ukazuje dwoje ludzi poszukujących sensu nie tylko w miłości, ale i w śmierci. Miłość i tragiczny wybór są w jego interpretacji drogą do boskości. Na pierwszy plan wysuwa się nastrojowy klimat. Główną rolę odgrywają przeżycia bohaterów, ich rozterki i uczucia – Romeo i Julia to zbiór wzruszających duetów miłosnych. Największe zalety muzyki Gounoda – znakomita instrumentacja, francuska subtelność i niezwykła melodyjność – w tej operze ujawniają się w sposób dobitny. Początek transmisji o godz. 18:45!
źrodło: krakow.pl
Komentarze społecznościowe |