Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Triathlon też jest kobietą
Słaba płeć – to powiedzenie już dawno odeszło do lamusa. Kobiety coraz częściej udowadniają, że w sporcie nie istnieją dyscypliny tylko dla mężczyzn. Z roku na rok przybywa zawodniczek, które decydują się na start w triathlonie. Sport dla ludzi z żelaza cieszy się coraz większą popularnością, na starcie Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia*, w 2016 roku, stanęły aż 203 kobiety.
Kobiety z żelaza
Triathlon jest sportem określanym jak dyscyplina dla ludzi z żelaza – nie bez powodu. Połówka IRONMANA (oficjalna nazwa zawodów triatlonowych organizowanych przez World Triathlon Corporation) – czyli dystans 70.3 składa się z 3 części: 1,9 km (1,2 mil) pływanie, 90 km (56 mil) jazda na rowerze i 21,1 km (półmaraton, 13,1 mil) bieg. Kobiety coraz częściej udowadniają, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych – są odważne, silne, wytrzymałe. Kobiecy upór - w sporcie jest na wagę złota,
w triathlonie decyduje o być albo nie być. Z roku na rok rośnie liczba kobiet biorących udział w zawodach triathlonowych. W 2016 roku na dystans IRONMAN 70.3, w ramach zawodów Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia, zarejestrowało się 2373 zawodników: 2109 mężczyzn i 264 kobiety, ale nie wszyscy ostatecznie wzięli udział w zawodach. Na starcie stanęło 2006 zawodników – w tym 203 kobiety. W limicie czasowym zmieściło się 1920 uczestników – w tym 190 kobiet. Dla porównania, rok wcześniej czyli w 2015, w czasie krótszym niż 8 godzin, metę przekroczyło 1816 osób – w tym 149 kobiet. Z kolei w 2014 roku ten sam dystans, mieszcząc się w limicie czasowym, ukończyło 1317 osób – w tym 100 kobiet.
Ikony sportowej kobiecości
Historia kobiet z żelaza sięga 1979 roku. Pierwszą kobietą, która wzięła udział w zawodach triathlonowych była Lyn Lemaire, która wystartowała w Mistrzostwa Świata Ironman Hawaii, rok po inauguracji zawodów, zajmując 5. miejsce. Kolejną rekordzistką jest Chrissie Wellington – najszybsza kobieta w triathlonie. Udowodniła, że kobieta może pokonać „morderczy dystans” w 8 godzin, 18 minut i 13 sekund. To jeszcze nie koniec żelaznych historii. Zawodniczką zasługująca na szczególną uwagę jest siostra zakonna Madonna Buder – najstarsza kobieta, która pokonała dystans Hawaii Ironman – najtrudniejsze zawody lekkoatletyczne na Ziemi. Dokonała tego w 2006 roku, mając 76 lat. Z kolei 26 sierpnia 2012 roku jako 82-latka dobiegła do mety Subaru Ironman Kanada z czasem
16 godzin i 32 minuty.
Triathlon to sport dla kobiet
Rosnąca liczba kobiet biorących udział w zawodach jest efektem coraz większej świadomości w kwestii aktywności fizycznej. Niemal jedna trzecia Polaków, w tym 28% kobiet, uprawia sport lub inne aktywności fizyczne regularnie. Najczęściej wybieranymi przez Polki dyscyplinami są jazda na rowerze (51%), bieganie (31%) i pływanie (30%) – czyli tzw. triathlonowe trio**.
*W 2017 roku zawody będą odbywały się pod nową nazwą: Enea IRONMAN 70.3 Gdynia powered by Herbalife Nutrition.
** Aktywność sportowa Polaków. Raport z badania TNS Polska. Wrzesień 2015.
O Herbalife
Herbalife Ltd. (HLF) jest globalną firmą odżywczą, która od 1980 roku wyznacza trendy w dziedzinie zdrowego odżywiania, kontroli wagi oraz pielęgnacji ciała, zapewniając kompleksowe wsparcie zdrowego stylu życia. Produkty Herbalife dostępne są obecnie w ponad 90 krajach poprzez model sprzedaży bezpośredniej, dzięki sieci Niezależnych Partnerów. Jesteśmy zaangażowani w walkę ze światowymi problemami związanymi z nieprawidłowym odżywianiem i otyłością poprzez oferowanie produktów wysokiej jakości, indywidualny coaching z Niezależnym Partnerem Herbalife oraz społeczność, która inspiruje klientów do zdrowego, aktywnego życia.
Wspieramy Fundację Herbalife Family (HFF) i jej program Casa Herbalife, którego celem jest zapewnienie dzieciom odpowiedniego odżywiania. Jesteśmy również sponsorem ponad 190 światowej klasy sportowców, drużyn oraz wydarzeń na całym świecie, w tym Cristiano Ronaldo, Wilson Kipsang i włoskiej reprezentacji olimpijskiej. Na całym świecie Herbalife zatrudnia ponad 8000 pracowników, a jej akcje są notowane na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (NYSE: HLF) ze sprzedażą netto w wysokości 4,5 mld $ w roku 2015.
Dorota Kociubińska
Komentarze społecznościowe |