Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Świat cyklistów, świat w starym stylu
Doczekał się wydania ciekawy album o tradycjach jazdy rowerowej w Polsce w oparciu o bogate archiwa Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów, któremu kiedyś patronowali Bolesław Prus i Henryk Sienkiewicz.
Miałem okazję zobaczyć dosiadany przez prezesa warszawskich cyklistów "w akcji" XIX wieczny welocyped, czyli rower z jednym kołem większym. Było to nie tak dawno, bo w dniu rocznicy urodzin Henryka Sienkiewicza 5 V 2010 roku po przed dworkiem w Woli Okrzejskiej (zobacz http://www.viapoland.com/site/art/2/19/600.html). Tam przyszedł na świat pisarz, który sam (czasem w towarzystwie córki Jadwigi lub szwagierki Jadwigi Janczewskiej) lubił jeżdzić rowerem, a nawet wykaraskał się z wypadku na tym pojeździe, któremu uległ we Francji. Po tym wydarzeniu poproszono go aby prezesował WTC. Kiedy pisałem scenariusz filmu na kanwie życia pisarza (zobacz www.zakochanysienkiewicz.pl) umieściłem w scenopisie scenę tego wypadku...
Za życia pisarza w latach 1883 - 1916 funkcjonowały już w ruchu ulicznym pierwsze samochody, ale twórca pozostał do końca swoich dni ich przeciwnikiem, a zapach benzyny przeszkadzał mu bardzo gdy mieszkał w hotelu przy ruchliwej paryskiej ulicy...
Dzisiaj wielu z nas kocha jazde rowerami, która dla części ma charakter lekko rekreacyjny, a dla innych wyczynowy. I tak traktowano rowery niemal od początku ich wynalezienia.
Dla wielu czytelników viapoland jazda na rowerze stanowi coś, co pozwala się przemieszczać po Polsce i poznawać ciekawe turystycznie tereny. Z tym większą atencją powinni sięgnąć po album wydany staraniem Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.
"Cykliści rewelacyjne archiwalne fotografie od 2 połowy XIX wieku po 1939 rok"
Album, wydany przez Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią, prezentuje zdjęcia pochodzące w większości z kolekcji Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.
Książka podzielona jest na trzy rozdziały: Pasjonaci, Profesjonaliści i Warszawskie Towarzystwo Cyklistów. Przedstawiono mistrzów, m.in. Karolinę Kocięcką, Wacława Kłopotowskiego torowego i motocyklowego mistrza Warszawy, Feliksa Rawskiego Mistrza Jazdy Królestwa Polskiego, Mieczysława Barańskiego, Ludwika Turowskiego olimpijczyka z Amsterdamu z 1928 roku i sympatyków sportu rowerowego: Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza i Kazimierza Nowaka, polskiego podróżnika, który w latach 1931-36 samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem, pokonując tysiące kilometrów na rowerze. Prezentujemy tor wyścigowy na Dynasach, scenki z wyścigów, wycieczek, dużą ilość rysunków z przedwojennych periodyków sportowych, które wzbogacają opowieść i dodają jej lekkości.
Książka zawiera liczne informacje o początkach sportów rowerowych a także ilustrowane opowieści o niezwykle oryginalnych wynalazkach związanych z konstrukcją pojazdu na dwu kołach np. o rowerze-łyżwie, rowerowym wozie strażackim, trycyklu-drukarzu czy welocypedzie wodnym oraz o dziwnej dyscyplinie motorowo-rowerowej i cyklistycznych przygodach Marii Skłodowskiej. Album Cykliści inauguruje serię Historie obrazkowe.
Zobacz galerię (5) |
Komentarze społecznościowe |