Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Green Velo. Dobra współpraca, wyjątkowe przedsięwzięcie
Marszałkowie pięciu województw Polski wschodniej oraz reprezentanci pięciu regionalnych organizacji turystycznych z tych regionów podpisali 3 kwietnia porozumienie, na mocy którego będą dalej wspierać i finansować działania promujące szlak Green Velo. W sumie na rozwój tej marki oraz turystyki rowerowej na szlaku Green Velo w 2017 roku województwa wydadzą ponad pół miliona złotych.
Środki zostaną przeznaczone między innymi na zaktualizowanie dodruków map i folderów, prezentację szlaku na targach turystycznych, organizację eventów promocyjnych, kampanię reklamową w prasie oraz na portalach dzienników lokalnych w całej Polsce. Zgodnie z porozumieniem w bieżącym roku liderem, który koordynuje pracę pozostałych regionów będzie województwo lubelskie.
To właśnie dobrą współpracę wszystkich partnerów podkreślali uczestnicy spotkania. Wiceminister Sportu i Turystyki Dawid Lasek zadeklarował także wzmocnienie projektu przez Dom Polskich Turystycznych Marek Terytorialnych, strategiczną koncepcję społeczno – gospodarczą organizacji polskiej oferty turystycznej i zaprosił do dalszej współpracy przy tworzeniu markowych produktów turystycznych opartych na potencjale kulturowym i przyrodniczym kraju. Obecny na spotkaniu Bartłomiej Walas, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej pogratulował gospodarzom szlaku stworzenia mocnego produktu turystycznego, jakim jest szlak i konsekwentnej jego promocji. Podkreślił, że to przykład efektywnej współpracy przy projekcie, który wychodzi poza ramy administracyjne i budowany był całkowicie od podstaw.
Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju również zaznaczył, że szlak jest wyjątkowym przedsięwzięciem i że przed poszczególnymi województwami kolejne prace wzmacniające trwałość projektu. Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego zamierza uruchomić system pożyczkowy dla przedsiębiorców działających w obszarze turystyki i okołoturystycznym na preferencyjnych zasadach a w szczególności dla tych, których działalność wpisuje się w rozwój szlaku i podnoszenie jego jakości.
Wzrost liczby turystów krajowych i zagranicznych
– Zależy nam na rozwoju turystyki rowerowej w naszym regionie. Budowa szlaku Green Velo była doskonałym pomysłem na otwarcie nowych terenów naszego województwa dla ruchu turystycznego. Podkarpacki odcinek ma istotny wpływ na aktywizację gospodarczą i społeczną regionu. Świadczy o tym podwojona od 2015 roku liczba Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, co z kolei oznacza, że szlak przynosi konkretne korzyści dla małych i średnich firm, świadczących różnego rodzaju usługi dla turystów. Szlak Green Velo stał się również inspiracją dla podkarpackich samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych do rozbudowywania i wzbogacania go o nowe ścieżki rowerowe, prowadzące do kolejnych atrakcji turystycznych na ich terenie. Samorządy starają się również o pozyskanie dodatkowych środków z programów finansowanych przez UE na rozbudowę infrastruktury turystycznej, celem jej uatrakcyjnienia. Atrakcyjność tego produktu została zauważona również przez turystów z zagranicy, których liczba w ubiegłym roku wzrosła o 12 procent w naszym regionie. Potwierdzają to liczne zapytania turystów i dziennikarzy kierowane do zagranicznych ośrodków Polskiej Organizacji Turystycznej między innymi z Amsterdamu, Rzymu, Wiednia i Berlina. Istotne znaczenie dla wzrostu ruchu turystycznego na szlaku Green Velo ma również lotnisko w Jasionce, oferujące szereg połączeń krajowych i międzynarodowych. W ramach wspólnych działań województwo podkarpackie wzbogaci zasób materiałów promocyjnych o kolejny dodruk najbardziej poszukiwanych przez turystów map i folderów - mówi marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. To właśnie województwo podkarpackie będzie odpowiadać za aktualizację i dodruki map oraz folderów dla całej trasy.
– Nasz region będzie organizował ogólnopolskie eventy promocyjne dla trasy Green Velo i już mamy kilka pomysłów na ciekawe imprezy, w których wykorzystamy między innymi mobilne kino 5D. W przypadku naszego województwa trasa również biegnie przez tereny mniej znane wśród turystów, co także wzmacnia nasz potencjał turystyczny. Już po pierwszym roku funkcjonowania trasy wiemy, że w niektórych punktach informacji turystycznej na naszym odcinku trasy ruch wzrósł o 100 procent. Tak raportuje nam na przykład informacja turystyczna z Węgorzewa - dodaje marszałek województwa warmińsko - mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin.
O ogromnym zainteresowaniu trasą mówi także marszałek województwa świętokrzyskiego: – Są takie odcinki Green Velo w naszym regionie, gdzie w letnie weekendy wręcz jest ciasno. Widząc, jak wielkim powodzeniem cieszy się trasa, postanowiliśmy wiele kolejnych dróg w regionie budować razem z pasem dla rowerzystów. Nasze województwo, a konkretnie Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego będzie odpowiadać z PR dla całego projektu oraz za kampanię na portalach gazet codziennych - wyjaśnia marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas.
Silna marka
Według podpisanego na rok 2017 porozumienia liderem, który koordynuję pracę pozostałych regionów będzie województwo lubelskie. – Od samego początku ściśle współpracowaliśmy z Regionalną Organizacją Województwa Świętokrzyskiego, zarówno sam urząd jak i Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna. Dla województwa lubelskiego Green Velo to wielki projekt inwestycyjny i promocyjny. Co ważne z racji posiadania międzynarodowego lotniska jesteśmy jedną z trzech bram dla turystów zagranicznych, którzy chcą przylecieć na Green Velo samolotem, a na miejscu wypożyczyć rower. W ramach porozumienia odpowiadamy za promocję Green Velo podczas targów turystycznych oraz za promocję w telewizji – podkreśla marszałek województwa lubelskiego, Sławomir Sosnowski.
Województwo podlaskie, przez które biegnie najdłuższy odcinek Green Velo, będzie w ramach podpisanej umowy odpowiedzialne za druk części wydawnictw oraz za prowadzenie profilu społecznościowego na Facebooku. – Ten profil polubiło już 28 tysięcy ludzi w całej Polsce. Naszym zadaniem będzie przekonać kolejnych użytkowników do polubienia. Podobnie jak wszystkie pozostałe regiony z trasy, prowadzimy w tej chwili nowy nabór do grupy Miejsc Przyjaznych Rowerzystom i fakt, że w tym naborze zgłosiło się około 100 przedsiębiorców, którzy chcą ten status uzyskać, najlepiej świadczy o tym, jak wielkim zainteresowaniem cieszy się sama trasa i jak była potrzebna jej budowa – podsumowuje marszałek województwa podlaskiego, Jerzy Leszczyński.
We wszystkich województwach trwają ostatnie prace związane z naborem do listy Miejsc Przyjaznych Rowerzystom. Jeszcze w czasie realizacji projektu powstało już 580 takich miejsc, gdzie rowerzysta może przenocować, może poprosić o przechowanie roweru na noc, może wykupić śniadanie, może bezpłatnie wypożyczyć sprzęt do naprawy roweru, itp. Takie miejsca, znajdują się głównie przy hotelach, motelach restauracjach, stacjach benzynowych, gospodarstwach agroturystycznych, ale też atrakcjach turystycznych i informacjach turystycznych.
– Zainteresowanie otrzymaniem statutu MPR jest wśród przedsiębiorców duże, bo generuje im większy ruch turystów. U nas w niedawnym naborze zgłosiło się 23 przedsiębiorców - mówi prezes zarządu Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, Jacek Kowalczyk. To właśnie ROT WŚ była parterem wykonawczym przy realizacji projektu unijnego „Trasy Rowerowe w Polsce Wschodniej - Promocja”, w wyniku którego została wykreowana marka Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Wartość projektu realizowanego przez ROT WŚ wyniosła blisko 25 milionów złotych.
– Żadne z województw nie chciało zmarnować tych wydanych wcześniej pieniędzy. Powstała silna marka, a my jeszcze na etapie projektu podjęliśmy się wypracowania porozumienia między pięcioma województwami i pięcioma Regionalnymi Organizacjami Turystycznymi, które gwarantuje, że promocja szlaku i budowanie potencjału marki Green Velo nie zostanie przerwane. Stąd decyzja wszystkich regionów, aby współpracę przy Green Velo kontynuować - podsumowuje dyrektor biura zarządu ROT WŚ, która koordynowała podpisanie umowy o współpracy, Małgorzata Wilk - Grzywna.
Podstawowe informacje o szlaku
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo liczy 2070 km, zaczyna się w Elblągu, a kończy w Końskich i przebiega przez pięć województw: Warmińsko - Mazurskie, Podlaskie, Lubelskie, Podkarpackie i Świętokrzyskie. Na trasie zlokalizowano 230 Miejsc Obsługi Rowerzystów oraz 580 Miejsc Przyjaznych Rowerzystom w poprzednim naborze, jaki był realizowany w czasie projektu. Po obecnym naborze w roku 2017 przybyło ponad 300 nowych MPR - ów. Trasa prowadzi przez pięć parków narodowych i piętnaście parków krajobrazowych. Po drodze turysta może obejrzeć 400 zabytków. Na trasie ustawiono 7500 znaków drogowych. Koszt budowy trasy wyniósł około 275 mln złotych, zaś koszt jej promocji około 25 mln złotych.
Komentarze społecznościowe |