Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Albośmy to jacy tacy - Bonarka bada trendy i tradycje
W ramach rozpoczętego właśnie projektu „Albośmy to jacy tacy”, Bonarka wzięła na warsztat świąteczne obyczaje krakowian i Małopolan. W specjalnej ankiecie zapytała ich o wielkopostne oraz wielkanocne praktyki religijne oraz znajomość niektórych zwyczajów. Okazuje się, że co piąta osoba nie zachowuje żadnych praktyk.
Jak na nowej fali tradycji zmienia się styl przeżywania tego najważniejszego w chrześcijańskim świecie święta? Mimo wszystko w Krakowie nadal jest ono kojarzone z sobotnim święceniem po-karmów (57% badanych), czy też uroczystym wielkanocnym śniadaniem, które w gronie rodzinnym zje 76% zapytanych. Jednakże dla coraz większej rzeszy krakowian święta to okazja do rodzinnego wyjazdu na wypoczynek (20,8 % wskazań), lub po prostu laby w gronie znajomych (24,8% odpowiedzi).
Desakralizacja świąt to trend, który widoczny jest także w badaniach CBOS z 2015 i 2016 roku. Polacy coraz częściej obecnie definiują Wielkanoc w kategoriach święta rodzinnego (70%) niż przeżycia reli-gijnego (46%). Dla ponad dwóch piątych Wielkanoc to miła tradycja, a dla co ósmego – okazja do wypoczynku. Badanie ujawniło też różnice w podejściu do wielkanocnej obrzędowości mieszkańców Krakowa i reszty Małopolski. O wiele więcej osób spoza stolicy regionu deklaruje zachowanie postu w Wielki Piątek, udział w wielkanocnej spowiedzi i w nabożeństwie drogi krzyżowej. Dwukrotnie więcej Ma-łopolan niż krakowian nie wymieniło żadnej praktyki religijnej.
Bonarkę w wielkanocnym badaniu interesowała także znajomość i uczestnictwo w lokalnych trady-cjach świątecznych, takich jak: Emaus, święto Rękawki, Siuda Baba czy Pucheroki. Dwie z pierwszych wymienionych tradycji są zdecydowanie lepiej rozpoznawane (56,4% i 54,5%). Mimo to, w ulicznej sondzie Rękawka kojarzona była nawet z… policyjnym posterunkiem.
Tymczasem święto Rękawki to zwyczaj wielkanocny obchodzony w Krakowie we wtorek po świętach wielkanocnych, pierwotnie nawiązujący do słowiańskiej tradycji wiosennych Dziadów. Do tra-dycji rękawki należało m.in. rzucanie oraz toczenie jaj, symbolu zmartwychwstania. Jedno jest pewne. W wielkanocny poniedziałek poleje się woda. Tradycja śmigusa dyngusa nadal ma swoich zagorza-łych zwolenników (35,6 % krakowian).
Badanie zrealizowano metodą wywiadów internetowych CAWI. Wzięło w nim udział 272 osób – mieszkańców Krakowa i Małopolski. Graficzne i wizualne materiały, w tym film z sondą wśród mieszkańców Krakowa, znajdują się na oficjalnym profilu Facebookowym (https://www.facebook.com/BonarkaCityCenter) oraz kanale YouTube Bonarka City Center (https://www.youtube.com/BonarkaCityCenter).
Aleksandra Żuraw-Miłkowska
Zobacz galerię (4) |
Komentarze społecznościowe |