Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Przedstawiamy kolejnych Artystów, którzy zagoszczą na 32. Dniach Sztuki Współczesnej
Do Białegostoku powraca Teatr Biuro Podróży! Twórcy legendarnego spektaklu Carmen Funebre, po raz kolejny zmierzą się z trudnym tematem wojny. Cisza w Troi to przejmująca opowieść o uchodźcach, ich masowym exodusie na niespotykaną skalę, wywołującym lęk w całej Europie.
Ludomir Franczak przedstawi projekt z pogranicza teatru, sztuk wizualnych i dokumentalistyki. Punktem wyjścia Życia i śmierci Janiny Węgrzynowskiej jest postać artystki, która całkowicie poświęciła się pracy twórczej, pozostając zarazem osobą nieznaną publiczności i środowisku artystycznemu. Franczak stawia pytania: Jak opowiedzieć o kimś, kto wymyka się poznaniu? Jak pozbierać w całość ludzkie życie i ślady, które po nim pozostały?
Studium toksycznych relacji w małym zamkniętym rodzinnym układzie matka – syn, w którym trwa nieustająca walka o władzę, o dominację, o swoje JA, zaprezentuje Centrala 71/Supernova. Spektakl muzyczny Matka Gyubala Wahazara otrzymał główną nagrodę Tukan Off na 33. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu!
Dni Sztuki Współczesnej w galerii R5! Istnienie galerii to permanentny proces, który zapoczątkowała ekspozycja poświęcona historii budynku przy ul. Raginisa 5. Wystawa Uparta obecność to kolejny krok – biorący w niej udział Magdalena Franczak i Paweł Matyszewski, zadziałają w przestrzeni site specific, wydobywając z niej ukryte bądź nieuświadomione wątki i motywy. Artyści zaproszą także na Kwiatostany – warsztaty, podczas których zostaną przygotowane kwiatowe wypieki.
Spektakle Nazywam się wojna (historie dzieci, które doświadczyły koszmaru wojny) oraz Amor Omnia Vincit (opowieść o życiu pisarza Hansa Christiana Andersena) zaprezentują w ramach DSW aktorzy z Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, a Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi zaprosi dzieci od lat dwóch do 102 na spektakl plenerowy TUWIM Julek – PARA buch, FRAZY w ruch według scenariusza Marty Guśniowskiej. Poznamy dzieciństwo niesfornego Tuwima Julka, a wszystko to w otoczeniu mobilnej scenografii, z wysmakowanymi lalkami i brawurową muzyką Jacka Budynia Szymkiewicza, doskonale znanego z zespołu Pogodno.
Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi zaprosi widzów na jeszcze jeden spektakl - Joanna.Johanna.Johanan. Spektakl z muzyką na żywo Jacka Mazurkiewicza, który mogą także obejrzeć starsze dzieci (wiek: 12+), opowiada o znalezionej w poniemieckim domu na Dolnym Śląsku pięknej lalce… Wraz z twórcami będziemy się zastanawiać, kim była jej właścicielka, a może właścicielki? Jakie były ich losy?
Więcej informacji o poszczególnych wydarzeniach:
Teatr Biuro Podróży
Silence/ Cisza w Troi
spektakl plenerowy
Dziedziniec Pałacu Branickich, J. Kilińskiego 1
27.05.2017, godz. 22:30
Teatr Biuro Podróży, twórca legendarnego spektaklu Carmen Funebre o okrucieństwach wojny, po raz kolejny mierzy się z tym tematem. Wykorzystując środki teatru plenerowego opowiada o ludziach, którzy znaleźli się w zawierusze wojennej i którym pozostały już tylko marzenia o ucieczce. W kontekście zatrważającej rzezi i czystek dokonujących się na Bliskim Wschodzie, których rezultatem jest masowy exodus ludności w bezpieczniejsze miejsca, Teatr Biuro Podróży opowiada o losach uchodźców. Po Carmen Funebre, dla którego inspiracją była wojna w Jugosławii, wydawało się, że we współczesnym świecie nic gorszego już stać się nie może. Jednak rzeczywistość przerosła wyobraźnię. Jesteśmy świadkami zjawiska o niespotykanej skali, które wywołuje niepokój i lęk w całej Europie. Czy mamy się czego obawiać?
Teatr przygląda się sytuacji z punktu widzenia mieszkańca oblężonego miasta, na które spadły bomby, człowieka, któremu jeszcze kilka lat temu nie przyszłoby do głowy, że stanie się uchodźcą. Bohaterami spektaklu są dzieci – niewinni świadkowie śmierci bliskich, ofiary tułaczki i głodu. Dla tych dzieci i ich przyszłego spokoju, spróbujmy choć na chwilę postawić się w roli uchodźcy.
Okrutna rzeczywistość wojny przedstawiona w fascynującym, teatralnym widowisku.
Gudrun Mattern, Westdeutsche Allgemeine Zeitung
reżyseria: Paweł Szkotak
muzyka: Wiki Nowikow
scenografia: Teatr Biuro Podróży
aktorzy: Bartosz Borowski, Magdalena Dębicka, Aizah Khan, Łukasz Kowalski, Jarosław Siejkowski, Marta Strzałko, Tomasz Wrzalik, Maciej Zakrzewski
światło: Łukasz Jata
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ludomir Franczak
Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej
Węglówka, Węglowa 8, magazyn – siedziba ALPI
27.05.2017 i 28.05.2017
Projekt z pogranicza teatru, sztuk wizualnych i dokumentalistyki za punkt wyjścia stawia postać artystki, która całe swe życie dedykowała pracy twórczej, pozostając całkowicie nieznaną zarówno szerszej publiczności, jak i środowisku artystycznemu. Pytane o nią osoby niewiele pamiętają, dostępne dokumenty i prace są szczątkiem tego, co rozproszone zostało po jej śmierci. Jak opowiedzieć o kimś, kto wymyka się poznaniu? Jak pozbierać w całość ludzkie życie i ślady, które po nim pozostały? Jaką formę powinna przybrać taka prezentacja?
Podstawą projektu jest archiwum prac, przedmiotów i dokumentów pozostałych po artystce, staje się ono źródłem wiedzy o Węgrzynowskiej, budując jednocześnie fundament pod dalsze działania. Ostatecznym efektem jest spektakl / instalacja performatywna, całkowicie rezygnująca z obecności aktorów.
Projekt podejmuje problem samotności, skupiając się na tym, co pozostaje po śmierci – nadmiarze rzeczy, które stają się kłopotem dla spadkobierców. Wychodząc od postaci Węgrzynowskiej, opowiada o doświadczeniu każdego człowieka. Forma pracy jest bliska samej artystce – jest to collage, który z jednej strony zawłaszcza pracę innych, z drugiej buduje nową jakość. To złożone działanie, kładące duży nacisk na proces. Idąc jej śladami dokonujemy tego tu i teraz – sześć lat po jej śmierci, jednocześnie pozostając w swoistym bezczasie, w którym rytm wymierzany jest przez osobiste przedmioty, napotkane historie i dynamizm związany z faktem, że tak naprawdę nie wiadomo, co kryje się za rogiem.
koncepcja, reżyseria i wykonanie: Ludomir Franczak
dźwięk: Marcin Dymiter
głosy: Irena Jun, Magdalena Franczak
opracowanie literackie: Daniel Odija
konsultacje artystyczne: Magdalena Franczak
konsultacje z zakresu historii sztuki: Hubert Bilewicz
konstrukcje: Sebastian Buczek
wykonanie makiety: Kamil Stańczak
produkcja: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Fundacja Kaisera Söze
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi
TUWIM Julek – PARA buch, FRAZY w ruch
spektakl plenerowy
Suchy staw przy Pałacu Branickich
27.05.2017, godz. 14:00
dla dzieci od lat 2 do 102
Po spektaklu zapraszamy na otwarte warsztaty T jak Teatr, T jak Tuwim, T jak Twórczość
Scenarzystka Marta Guśniowska, z dużą dozą literackiej finezji i humoru połączyła wiersze z książeczek Rany Julek i Tuwimowo autorstwa A. Frączek, W. Chotomskiej, M. Brykczyńskiego, A. Struga i M. Rusinka, inspirowane twórczością Juliana Tuwima. Motywem przewodnim jest dzieciństwo Tuwima Julka, który jako niesforny malec zabawia się w chemika, strażaka, magika, hodowcę jaszczurek, rusza w podróż do Ameryki, a leżąc na łące marzy, że wierszyk o słoniu wysmaży. Całości dopełnia mobilna, przeobrażająca się podczas przedstawienia scenografia, wysmakowane lalki – ilustracje Katarzyny Szpilkowskiej oraz brawurowa muzyka Jacka Budynia Szymkiewicza, lidera zespołu Pogodno.
Teatr Małe Mi to wierny tradycji wędrownych opowiadaczy Autorski Teatr Lalek, teatr Sławy Tarkowskiej, absolwentki białostockiej Akademii Teatralnej. Profesjonalny, uważny i otwarty na potrzeby młodych widzów oraz ich opiekunów, bawi i uczy. W spektaklach prezentuje różne formy animacji, żywego planu oraz piękną, bogatą scenografię. Wykorzystuje sztukę opowiadania, ruch sceniczny i muzykę graną oraz śpiewaną na żywo. Współpracuje z artystami sztuk wszelakich.
Marta Guśniowska – wielokrotna laureatka Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży, org. przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej, org. przez MKiDN i Teatr Narodowy. Laureatka brązowego medalu „Zasłużony dla Kultury Gloria Artis”, autorka sztuk dla dzieci wystawianych na polskich i zagranicznych scenach. Teatry chętnie sięgają po sztuki młodej autorki, wielokrotnie nagradzanej w konkursach dramaturgicznych – ASSITEJ-u „Szukamy Polskiego Szekspira”.
Spektakl to podróż do dzieciństwa pełnego wyobraźni i pomysłów…
Igor Rakowski-Kłos, „Gazeta Wyborcza”
występują: Sława Tarkowska, Graża Wielgus (sztukiszum.pl)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wydział Sztuki Lalkarskiej AT
Nazywam się wojna
Amor Omnia Vincit
Teatr Szkolny im. J. Wilkowskiego, Sienkiewicza 14
24.05.2017
40’ + 40’
dla widzów w wieku 16+
Nazywam się wojna
Kolaż pozornie zwykłych historii zwykłych dzieciaków. Tylko pozornie – to dzieci wojny, jej wnuki i prawnuki. Spotkamy tu Włodka, małego powstańca warszawskiego, Ursulkę – Niemkę, której tato zginął podczas I wojny światowej czy Błękitnego Chłopaka walczącego na Majdanie w 2015 roku. Łączy ich lęk o własne jutro i wola walki o przetrwanie. Czy tak być powinno? Czy muszą padać ofiarą rozgrywek dorosłych?
na podstawie: M. Sadocha Za chwilę spadnie bomba i Ptaki, które jem, M. Fertacz Trash Story albo sztuka (nie)pamięci, M. Rusinek Zaklęcie na W, C. Davide Wróg
występują: Anna Domalewska, Rafał Derkacz
reżyseria: Jacek Dojlidko
asystenci reżysera: Paula Czarnecka, Karol Smaczny
aranżacja muzyczna: Dariusz Chociej
Amor Omnia Vincit
Historia odsłaniająca życie pisarza Hansa Christiana Andersena, opowiadająca o skomplikowanych relacjach małżeńskich, obnażająca mroczne zakamarki ludzkich pragnień, wśród których dominują niepokój, bezwzględność i brak miłości. Opowieść o człowieku, którego przejmujące baśnie zna każdy, ale mało kto wie, jak fascynujące i skomplikowane było jego życie osobiste.
na podstawie: Per Olov Enquist Z życia glist (tłum. A. Krajewski-Bola)
występuje: Rafał Domagała
reżyseria: Jacek Dojlidko
asystent reżysera: Agnieszka Makowska
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi
Joanna.Johanna.Johanan
sala Forum, Legionowa 5
24.05.2017
dla widzów w wieku 12+
Po spektaklu spotkanie z twórcami poprowadzi Olga Gordiejew
Po II wojnie światowej do jednej z dolnośląskich miejscowości wprowadzają się nowi lokatorzy. W poniemieckim domu odkrywają cenne przedmioty poprzednich mieszkańców, wśród nich – piękną lalkę. Kim była jej właścicielka, a może właścicielki? Jakie były ich losy?
Johanna to porcelanowa lalka, niemy świadek historii trzech dziewczynek, które nigdy się nie spotkały. Hela, Lisa i Sara pochodzą z różnych środowisk i czasów. Różni je: narodowość, sytuacja majątkowa, charakter. Łączy: piękna lalka, dobre dziecięce serca, dom oraz doświadczenie wojny, strachu i prześladowań.
Przemyślana konstrukcja tekstu, dyscyplina słowa, ciekawy koncept porcelanowej lalki jako motywu organizującego całe przedstawienie, oszczędność środków przy jednoczesnej biegłości warsztatowej w zakresie animacji czynią ze spektaklu szczególnej rangi wypowiedź filozoficzną na temat losów jednostek uwikłanych w trudną historię połowy XX wieku. Ale czy tylko połowy XX wieku?
Kamil Kopania
Spektakl z muzyką na żywo. Improwizator i awangardzista Jacek Mazurkiewicz dźwięki składa w całość, bazując na wrażeniach emocjonalnych i pulsie. Łącząc akustykę z elektroniką poszukuje nowych brzmień.
scenariusz: Krystyna Chołoniewska (opublikowany i wyróżniony przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu)
reżyseria: zespół
występują: Sława Tarkowska, Małgorzata Przędzak, Graża Wielgus
lalki: Paulina Kara
światło: Michał Strokowski
muzyka na żywo: Jacek Mazurkiewicz
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Centrala 71/Supernova
Matka Gyubala Wahazara
Białostocki Teatr Lalek
28.05.2017
Po spektaklu spotkanie z twórcami poprowadzi Konrad Szczebiot
Spektakl muzyczny Matka Gyubala Wahazara, będący kompilacją Matki oraz Gyubala Wahazara Witkacego, to studium toksycznych relacji w małym zamkniętym rodzinnym układzie matka – syn, w którym twa nieustająca próba sił: walka o władzę, o dominację, o swoje JA. A to wszystko w psychodelicznej magmie muzycznej opartej na śpiewie operowym, melorecytacji oraz innych performatywnych zabawach z głosem i elektroniką.
Spektakl otrzymał główną nagrodę Tukan Off na 33. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu!
Fundacja Centrala 71 zajmuje się promowaniem polskiej i zagranicznej dramaturgii współczesnej. Dotychczas zaprezentowała około 40 dramatów z udziałem aktorów teatrów wrocławskich oraz kilkanaście – z udziałem aktorów krakowskich scen. Przygotowaniem prezentacji zajmują się zawodowi reżyserzy teatralni i filmowi (m.in. Krzysztof Garbaczewski, Gabryel Gietzky, Barbara Wysocka). Oprócz czytań performatywnych fundacja organizuje cykl improwizacji aktorskich Pełen Spontan oraz produkuje spektakle.
Śmiem twierdzić, iż gęsią skórkę wliczono w cenę biletu. (...) Po obejrzeniu tego spektaklu konkluzja może być tylko jedna. Jeżeli ktoś uważa, że teatr w Polsce swoje złote czasy ma już za sobą, jest w błędzie.
Paweł Filipowski, Kultura w Krakowie
scenariusz, reżyseria: Justyna Kowalska
muzyka: Piotr Żyła
scenografia: Grzegorz Borys Roman
realizacja świateł: Dariusz Nawrocki
obsada: Małgorzata Wojciechowska, Marcin Kalisz
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Magdalena Franczak, Paweł Matyszewski
Uparta obecność
Galeria R5, Raginisa 5
25.05.2017
wystawa czynna do 25.06.2017
Funkcjonowanie galerii R5 to permanentny proces, który zapoczątkowała wystawa poświęcona historii budynku przy ul. Raginisa 5. Uparta obecność to kolejny krok – artyści biorący udział w wystawie, zadziałają w przestrzeni site specific, wydobywając z niej ukryte bądź nieuświadomione wątki i motywy.
Punktem styku w twórczości Magdaleny Franczak i Pawła Matyszewskiego jest szeroko pojęte zainteresowanie naturą oraz obiektowo architektoniczna organizacja przestrzeni. Głównym motywem wystawy będzie eksploracja zjawisk przyrodniczych, przede wszystkim flory: kwiatostany, owocostany, zioła, narośle, porosty, omszenia, chaszcze, gęstwiny, siedliska, parazytofity. Będzie to przenikanie się porządków i mediów. Wystawa zróżnicowaną skalą prac i nawarstwieniem przypominać będzie kompleks przyrodniczy, ogarniający zabudowania galeryjne. Poprzez wykorzystanie odpowiednich gatunków roślin, pojawią się silne odniesienia do kultury i mitologii, przez co świat przyrody będzie mieszał się ze światem ludzkich wyobrażeń.
Magdalena Franczak – artystka interdyscyplinarna, która posługuje się różnymi mediami: malarstwem, rysunkiem, fotografią, performancem. Tworzy obiekty i pracuje z przestrzenią site specific. Nawiązuje dialogi z teatrem, projektując kostiumy, scenografie. Członkini polsko-niemieckiej grupy AOUA (Academy of Ugly Arts). Współpracuje z artystami i artystkami z Polski i ze świata. Wystawia w galeriach w Polsce i za granicą.
Paweł Matyszewski – malarz, autor obiektów i instalacji. Absolwent Wydziału Malarstwa, student Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Swoje prace prezentował w Polsce, Austrii, Białorusi, Estonii, Hiszpanii, Litwie, Niemczech i Serbii. Zajmuje się szeroko pojmowaną marginalnością zjawisk i zachowań z pogranicza kultury i biologii. Łączy język realizmu z abstrakcją, obrazu z obiektem.
Zapraszamy na warsztaty kwiatowych wypieków, które odbędą się 28 maja
Kuratorka: Katarzyna Siwerska
Produkcja: Białostocki Ośrodek Kultury / Dni Sztuki Współczesnej, Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Widok
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Paweł Matyszewski, Magdalena Franczak
Kwiatostany
warsztaty
Galeria R5, Raginisa 5
28.05.2017
Podczas warsztatów zostaną przygotowane kwiatowe wypieki. Spody z kruchego ciasta posłużą jako podobrazie pod kompozycje z jadalnych kwiatów. Uczestnicy będą kandyzować i krystalizować kwiaty, używać świeżych i lukrowanych. Kwiaty, jakie zostaną wykorzystane do produkcji, to różne gatunki fiołków i bratków, mniszek lekarski, nasturcja, nagietek, stokrotka, pierwiosnek, bez czarny, kurdybanek, lilak pospolity, koniczyna, mak, kwiaty drzew owocowych. Dostępność roślin będzie uwarunkowana pogodą – w zależności od tego, czy będzie chłodniej czy cieplej, do wypieków zostanie użyty trochę inny zestaw roślin.
Magdalena Franczak – artystka interdyscyplinarna, która posługuje się różnymi mediami: malarstwem, rysunkiem, fotografią, performancem. Tworzy obiekty i pracuje z przestrzenią site specific. Nawiązuje dialogi z teatrem, projektując kostiumy, scenografie.
Paweł Matyszewski – malarz, autor obiektów i instalacji. Zajmuje się szeroko pojmowaną marginalnością zjawisk i zachowań z pogranicza kultury i biologii. Łączy język realizmu z abstrakcją, obrazu z obiektem.
Warsztaty skierowane do każdego, bez ograniczeń wiekowych.
Liczba miejsc ograniczona.
źródło: bok.bialystok.pl
Zobacz galerię (7) |
Komentarze społecznościowe |