Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Pierwszy rok Muzeum Pana Tadeusza
W ciągu roku od otwarcia Muzeum Pana Tadeusza odwiedziło ponad 52000 osób. Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu zostało otwarte pod koniec kwietnia 2016 roku, by pokazać dzieło Adama Mickiewicza w zmieniającej się rzeczywistości historycznej i kulturalnej Europy na przestrzeni ostatnich dwustu lat.
Dla Muzeum istotne jest ukazanie poematu jako tekstu kształtującego nowoczesne myślenie o tradycji i tożsamości kulturowej. Wystawa stała składa się z dwóch części, Rękopis „Pana Tadeusza” oraz Misja: Polska, prezentuje ponad 700 unikatowych obiektów, od romantycznego malarstwa i grafik, aż po osobiste pamiątki Świadków Historii (Władysława Bartoszewskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego) w ich Gabinetach. Wykorzystuje rozmaite media, jak gry komputerowe, animacje, multimedialne prezentacje oraz technologie augmented reality, Oculus czy Kinect.
Przez rok wystawę stałą odwiedziło prawie 25000 osób oraz ponad 19500 dzieci i młodzieży w ramach regularnych lekcji muzealnych. Wśród gości Muzeum znaleźli się między innymi Andrzej Wajda, Elżbieta Dzikowska, a także ambasador USA w Polsce Paul W. Jones, burmistrz Reykjaviku Dagur B. Eggertsson i przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert. Dodatkowo ponad 7700 osób wzięło udział w bardzo różnorodnym programie wydarzeń, w tym m.in. sobotnich warsztatach rodzinnych, spotkaniach autorskich, historycznych wykładach z pogranicza kultury i psychologii czy unikatowych koncertach kameralnych promujących młodych muzyków. Muzeum przygotowało również kilka ekspozycji czasowych, w tym chociażby Wspomnienie miłosnego święta, która poprzez ślubną modę i obyczaje z PRL opowiadała o pamięci i nostalgii, czy też najnowszą Stankiewicz – Różewicz – Stankiewicz, przybliżającą relację trzech wrocławskich artystów. Już w pierwszym roku istnienia Muzeum zdobyło wyróżnienie Wydarzenie Roku Portalu O.pl za wystawę Nieczytelność. Palimpsesty, w ramach której pokazano m.in. prace Małgorzaty Dawidek, Zbigniewa Libery czy Andrzeja Szewczyka.
W ciągu pierwszego roku od otwarcia Muzeum Pana Tadeusza gościło wydarzenia Festiwalu Literatury dla Dzieci, Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, a także brało udział w ogólnopolskich akcjach jak Noc Muzeów czy Dzień Wolnej Sztuki. Stale współpracuje z instytucjami i organizacjami, jak np. Austriackie Forum Kultury, Uniwersytet SWPS Wrocław czy Miejska Biblioteka Publiczna, a także wspiera różnego rodzaju inicjatywy kół naukowych i stowarzyszeń, stając się patronem ich najciekawszych wydarzeń.
Jeszcze w 2017 roku Muzeum planuje kolejne wydarzenia, w tym specjalny program w ramach Nocy Muzeów, koncert L.U.C z projektem Kurier z Warszawy, wystawę grafik i rzeźb Güntera Grassa, a także Festiwal Tradycji Literackich Mickiewicz-Różewicz. Do końca roku prowadzony będzie również projekt Księgi „Pana Tadeusza”, czyli prezentacja serii plakatów przygotowanych przez współczesnych artystów wizualnych, w tym m.in. Jana Kallwejta, Karolinę Zajączkowską czy Bartka Kociembę znanego jako Arobal. Jednocześnie ważnym zadaniem jest rozbudowanie programu i dostępności Muzeum dla osób z niepełnosprawnością, a także organizacja akcji #muzealniaki, w ramach której promowana będzie obecność dzieci w muzeach i innych przestrzeniach związanych z kulturą. Na 2018 rok Muzeum przygotowuje odsłonę trzeciej części wystawy stałej poświęconą Tadeuszowi Różewiczowi.
źródło: ossolineum.pl
Pliki do pobrania |
|
Komentarze społecznościowe |