Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Z Piotrkowskiej na wycieczkę szlakami łódzkiej kultury – alternatywny przewodnik po mieście
Łódź – miasto murali, mody, filmu oraz polskiego przemysłu i designu – na stałe zagościła na planie turystycznych podróży zarówno Polaków, jak i obcokrajowców. Miasto przyciąga swoim kulturalnym zapleczem, niesamowitą przemysłową historią oraz ciągle rozwijającym się dorobkiem street artu. Cztery sprawdzone szlaki turystyczne ułatwią poznawanie miasta zgodnie z upodobaniami.
E-book przygotowany przez sieć AccorHotels pomoże turystom poznać ciekawe miejsca w Łodzi. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od ulicy Piotrkowskiej – centrum łódzkiego życia. Nie bez powodu właśnie o niej znany poeta i satyryk Jan Sztaudynger napisał fraszkę: To największą Łodzi troską, aby Łódź całą – zmieścić na Piotrkowską. W trakcie spaceru najdłuższą ulicą handlową w Europie, liczącą aż 4,2 km, można z łatwością poznać tętniącą życiem stolicę województwa łódzkiego. Również od Piotrkowskiej warto rozpocząć zwiedzanie, najlepiej kierując się nietypowymi szlakami turystycznymi, z których słynie miasto.
Szlakiem bajkowych przyjaciół
Na ulicy Piotrkowskiej można zacząć zwiedzanie wraz z postaciami ze znanych dziecięcych bajek. Wszystko to za sprawą wyjątkowego szlaku Łodzi Bajkowej. W ramach projektu w różnych częściach miasta zostały rozmieszczone pomniki bohaterów seriali i filmów stworzonych przez Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for. Szlak przybliża zwiedzającym dorobek łódzkiej animacji, a rzeźby są ulokowane w miejscach najczęściej odwiedzanych przez przyjezdnych.
Już na samej Piotrkowskiej znajdują się dwa posągi – kultowy Miś Uszatek (przedstawiony jako turysta trzymający mapę z hasłem „Łódź MIŚię podoba” w ręku) oraz, kilka kroków dalej, pomnik Trzech Misiów, które zachęcają do odwiedzenia Skansenu i Centralnego Muzeum Włókiennictwa. W innych punktach miasta na zwiedzających czekają pozostałe pomniki:
• Pingwinka Pik Pok zapraszającego do AquaParku,
• kotów Filemona i Bonifacego pilnujących bram Muzeum Kinematografii,
• Zaczarowanego Ołówka,
• Plastusia,
• Wróbelka Ćwierka zamieszkałego w gnieździe przy Palmiarni,
• Maurycego i Hawranka tuż przy wejściu do łódzkiego zoo,
• najnowszy nabytek łodzian – posąg Fryderyka Wspaniałego, znajdujący się przy Galerii Łódzkiej.
Szlakiem prawdziwej polskiej kinematografii
W trakcie spaceru ulicą Piotrkowską nie sposób ominąć inspirowanej hollywoodzką Walk of Fame – Alei Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy. Miniszlak turystyczny, tuż przy kinie Polonia oraz po drugiej stronie ulicy (przy Grand Hotelu), jest upamiętnieniem wybitnych polskich aktorów, reżyserów, scenografów i operatorów. Łódź to bez wątpienia miasto filmowe – trudno szukać aktora, który nigdy nie miał styczności z dorobkiem łódzkiej fabryki snów. Dlatego nie dziwi fakt, że w 1997 roku Jan Machulski wyszedł z inicjatywą stworzenia właśnie w tym mieście prawdziwej alei gwiazd polskiej kinematografii. Jako pierwszy swoją gwiazdę otrzymał Andrzej Seweryn – znany m.in. z „Ziemi obiecanej”. W ciągu lat do grona wyróżnionych artystów dołączyli również: Janusz Gajos, Krystyna Janda, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski oraz Beata Tyszkiewicz. Wśród reżyserów swoje miejsce w alei mają m.in. Stanisław Bareja, Jerzy Hoffman, Agnieszka Holland, Roman Polański i Andrzej Wajda.
Szlakiem postfabrycznych pałaców
Łódź od XIX wieku jest ściśle związana z przemysłem włókienniczym. Już w tamtym okresie w mieście działały dziesiątki fabryk. Ich właściciele wraz z rozwojem przemysłu łódzkiego bogacili się i rozbudowywali siedziby fabrykanckie. Obecnie większość pałacowych rezydencji stanowi siedziby muzeów, zabytków, urzędów oraz instytucji prywatnych. Same budowle, pomimo upływu lat, zachowały się w bardzo dobrym stanie i dokładnie pokazują dorobek łódzkiego przemysłu włókienniczego. Pałace należące do szlaku turystycznego są utrzymane w typowych dla dawnych trendów stylach. Można natknąć się m.in. na wille w duchu neorenesansu, neobaroku, wczesnego modernizmu czy obiekty inspirowane czasami secesji. Szlak łódzkich pałaców to propozycja pozwalająca poznać historię architektury i rozwoju przemysłu na przestrzeni lat. Już na samej ulicy Piotrkowskiej znajduje się aż sześć wspaniałych budowli:
• Pałac Maksymiliana Goldfedera – oryginalnie był siedzibą domu bankowego Goldfedera, po jego śmierci firma przestała jednak istnieć. Obecnie mieści się tam klub studencki Siódemka, elegancka restauracja Klub Spadkobierców oraz Irish Pub;
• Pałac Juliusza Heinzla – połączony z dawną fabryką wyrobów wełnianych, jest siedzibą Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Miasta Łodzi. Codziennie w południe z balkonu pałacu rozlega się hejnał Łodzi;
• Pałac Juliusza Kindermanna – dawna fabryka włókiennicza, teraz to siedziba m.in. Klubu Nauczyciela, łódzkiego oddziału PAN, łódzkiego oddziału ZNP;
• Pałac Augusta Haertiga – budynek biurowy;
• Pałac Roberta Schweikerta – dawniej siedziba m.in. banku niemieckiego, a od 1993 roku –Instytutu Europejskiego;
• Pałac rodziny Scheiblerów – od 1956 roku budynek jest w użytkowaniu Politechniki Łódzkiej, a konkretniej – Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej.
Szlakiem miasta murali
W Łodzi murale pojawiają się na każdym kroku, ilość szlaków turystycznych skupionych na sztuce ulicznej również rośnie. Wszystkim przyświeca jeden cel – upiększenie fabrycznych budowli. Łódź była wielokrotnie nagradzana za swoje murale, m.in. w 2014 roku amerykański Huffington Post nadał jej tytuł „The artsiest city”.
Wartym uwagi szlakiem murali jest ten pod patronatem fundacji Urban Form, który łączy ponad 30 murali zlokalizowanych w centrum miasta. W jego ramach można podziwiać m.in.
• mural przedstawiający śmiejącego się pianistę Artura Rubinsteina;
• budzący niegdyś wiele kontrowersji mural „Wierzę w kozy”;
• mural znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Kopernika i Żeromskiego, prezentujący wykuty w tynku obraz kobiety – ta metoda zdobienia budynków jest rzadko spotykana.
Czym jeszcze może zaskoczyć Łódź?
1. W Łodzi znajduje się najdłuższa linia tramwajowa w Polsce oraz druga pod względem długości w Europie. Linia nr 46 łączy Łódź z Ozorkowem i liczy ok. 29 km. Czas dojazdu z jednego końca pętli na drugi zajmuje ponad 95 minut!
2. Mieszkańcy Łodzi posługują się gwarą. Najczęściej w tym mieście można spotkać się z określeniami „migawka” (bilet okresowy MPK), „na dworzu” (zamiast na dworze), „foliówka” (reklamówka).
3. Łódź słynie z jedynego w Polsce Muzeum Kinematografii.
4. Łódź w dużej części składa się z obszarów zielonych. Na terenie miasta znajduje się ponad 2 tys. ha lasów oraz ok. 500 ha parków miejskich.
5. Łódź jest znana jako miasto festiwali. Co roku odbywa się tam średnio ponad 50 imprez.
6. W Łodzi urodził się Julian Tuwim – jeden z największych poetów okresu międzywojennego.
7. W Łodzi znajduje się aż 18 rzek, których łączna długość wynosi 126 km.
8. W centrum handlowym Manufaktura znajduje się najdłuższa w Europie fontanna. Wieczorami woda w niej jest podświetlana i sprawia wrażenia tańczącej w rytm puszczanej z głośników muzyki.
9. Łódź z powodu wysoko rozwiniętego przemysłu tekstylnego bywa nazywana „polskim Manchesterem”.
10. W Łodzi mieści się największy w Polsce park wodny. Łódzki Aquapark jest wzorowany na palmiarniach i oranżeriach, co sprawia, że korzystające z niego osoby mogą poczuć się jak w egzotycznym miejscu. Również tutaj wybudowano jedną z największych zjeżdżalni, liczącą aż 146 metrów!
Więcej ciekawostek na temat Łodzi można znaleźć TUTAJ w e-booku przygotowanym przez sieć hoteli.
źródło: accorhotels.com
Zobacz galerię (9) |
Komentarze społecznościowe |