Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Tożsamość miejsca
WIEŚ
Początkowo była tu wieś, która powstała ok. XVI w. Swoją nazwę otrzymała od nieistniejącego współcześnie potoku o tej samej nazwie. Na terenach wsi istniały stawy rybne oraz papiernia. Pod panowaniem austriackim wzniesiono tu fortyfikacje II pierścienia obronnego Twierdzy Kraków oraz nadano tym terenom charakter przemysłowy.
PRZEMYSŁ
Przy ulicy Puszkarskiej od 1884 roku działała Fabryka Cementu Portlandzkiego Bernarda Libana. Zakład zmieniając właścicieli zajmował się czynna produkcją do lat trzydziestych. W czasach PRL Zakłady Chemiczne "Bonarka" przeżywał rozkwit, który przypadł na lata sześćdziesiąte. Dobra passa firmy trwała do połowy lat 90. Około 2002 roku Zakłady Chemiczne zakończyły działalność produkcyjną w Krakowie.
PRZYRODA
Pozostałością po wsi Bonarka są stawy, które tworzą zespół kilku niewielkich zbiorników wodnych sąsiadujących z PKP Bonarka, z kamieniołomem Liban, Kopcem Krakusa, Wzgórzem Lasoty, Staw Płaszowski oraz Rezerwat Bonarka. Część z nich jest już wyschnięta, lecz wciąż porośnięta roślinnością wodną. Niektóre są nadal zarybione. W okolicy dawnych Zakładów Bonarki znajduję się siedlisko najmniejszej europejskiej czapli, zagrożonej wyginięciem i wpisanej do wpisanego do czerwonej księgi gatunków zagrożonych. Kolejnym punktem rezerwatu przyrody ochrona zasobów natury nieożywionej - uskoków geologiczno - tektonicznych, powierzchni abrazyjnych oraz odsłoniętych tworów z okresów Jury, Kredy i Trzeciorzędu.
TAJEMNICA
Okolice Bonarki stały się swego czasu ulubionym celem wizyt fotografików, zajmujących się fotografią industrialną a także tą, poświeconą budowlą nieco starszym niż XIXw. Uwagę przyciąga znajdująca przy ul. Puszkarskiej 5, zabudowana z kamienia wapiennego senna, okrągła baszta. Zapytany przez Gazetę Wyborczą Dominik Lulewicz z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, uważa, iż tajemnicza budowla w rejonie dzisiejszego centrum handlowego to pozostałość po dawnym piecu do wypalania wapna, czyli wapienniku.
"Na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej, u której południowego końca znajdują się zręby skalne, w rejonie starego Podgórza można do dziś znaleźć setki opuszczonych, zarośniętych tajemniczych wież , czyli wapienników mających kształt zbliżony do walca, ściętego stożka lub beczki"- dodaje Lulewicz * Niektórzy mieszkańcy Podgórza utożsamiają ją również z magazynem hitlerowców jak i kwaterą Armii Krajowej.
DZISIAJ...
Na stronie internetowej City Center BONARKA czytamy credo: "Całe wnętrze, dzięki świetlikom wspartym na ceglanych murach, zdaje się być skąpane w świetle. Niezwykłości wnętrzu nadaje również złoty i niemal biały granit, którym wyłożona jest posadzka, nadając pasażom i placom dodatkowe ciepło. Lata zaniedbań, nadmiernej eksploatacji i braku opieki doprowadziły do zrujnowania terenu Bonarki. Aby stworzyć przyjazną ludziom miejską zabudowę, konieczna stała się gruntowna rekultywacja terenu. Jest ona jedną z największych, jeśli nie największą, rekultywacją po byłym zakładzie przemysłowym w Polsce."
Źródła www.Opuszczone.Com, Www.Gazeta.Pl ( Gazeta w Krakowie), *cytat pochodzi z WWW.gazeta.pl/ Forum Kraków, Www.Eko.Uj.edu.pl, www.bonarkacitycenter.pl
Komentarze społecznościowe |