Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Artyści tropem listów H. Sienkiewicza w krakowskim Grand Hotelu
Grand Hotel w Krakowie
Ulica Sławkowska w Krakowie została szczególnie w tych listach wyróżniona, przy niej mięsliły się dwa krakowskie hotele, a skoro pisarz przez długi okres czasu wynajmował pokój w "Grand Hotelu", pójdźmy kolejno do nich niejako od końca, bo w "Grandzie" zamieszkiwał dopiero wtedy jak stał się nie tylko sławnym, ale i majętnym człowiekiem. Zresztą hotel ten otwarto 126 lat temu. Do dzisiaj "Grand Hotel" zachwyca pięknem zachowanych wnętrz - salą lustrzana, marmurową balustradą schodów, pałacowymi apartamentami hotelowymi, kawiarenką pełna pamiątek z la belle epoque, w której autor "Quo vadis" pił swoją kawę i spotykał się ze znajomymi, m. in. z córką Jadwigą i małą Wandzią Ulanowską, upamiętnioną we "W pustyni i w puszczy". Miała stąd blisko do pobliskiej siedziby Akademii Nauk oraz na ulicę Wolska do pałacyku szwagierki. Tego dnia Ilona Gavlick wcieliła się aktorsko na potrzeby sesji zdjęciuowej w postać towarzyszki Henryka Sienkiewicza, która odbbiera rozmowę przez telefon, a artysta - malarz Waldemar Bizoń przekazał do kawiarenki do ekspozycji swój cenny obraz z rysunkiem - portretem Henryka Sienkiewicza w wieku ok. 1905 - 1913. Sympatyczka pracownica działu promocji hotelu, dzięki uprzejmości dyrektora Roberta Mrzygłoda, otwiera nam kolejne przestronne, wspaniałe apartamenty, pamiętające pobyty wielu wybitnych osobistości, ale oczywiście nie ukrywamy zaciekawienia, gdzie mieści się pokój nr 15, który od lutego 1913 roku przez szereg miesięcy wynajmował Henryk Sienkiewicz.To tu, na piętrze. Ale pokój tego dnia był zajęty.Pisał o nim Henryk Sienkiewicz w liście co córki Jadwigi, oto fragment:
Środa, 5 II 1913 Kraków, Gr(and) Hotel:
"Dziś przyszła Twoja kartka, na którą zaraz odpisuję. - w poniedziałek, tj onegdaj, przenieśliśmy się do Grand Hotelu. Jest spokojnie, gdyż od korytarza dzieli nas przedpokój i lazienka, ale trochę ciasno. - na "Łowy" wyjeżdżam jutro (...)"
H.S.C.D.N.
Tekst i zdjęcia: Wiesław Adamik, styczeń 2013. Stowarzyszenie Artystyczne i Naukowe imienia Henryka Sienkiewicza, www.zakochanysienkiewicz.pl, tel. 660 453 492
Zobacz galerię (35) |
Komentarze społecznościowe |