Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Tam gdzie majówkowa modlitwa rozlegała się w Boże Ciało
W całej Polsce 30 maja 2013 roku odbywały się w południe procesje Bożego Ciała, nakładając się na wieczorne majówkowe modlitwy pod kapliczkami przydrożnymi. Oto relacja z ulicy Olszyny i Ulicy Podgórskiej w Andrychowie
Już o ósmej rano przed sklep spożywczym "Wizanu" w Andrychowie przy ulicy Olszyny przybyła grupa ludzi z narzędziami i materiałami, od lat budujący społecznie jeden z ołtarzy procesji Bożego Ciała Członkowie Oazy Rodzin tej parafii. Tegoroczny oazowy ołtarz został zaprojektowany w tonacji niebieskiej przez księdza proboszcza Stanisława Czernika. Tłem dla monstrancji na ołtarzu jest piękny, oryginalny obraz (ikona) namalowany przez panią Ewę z Oazy. Do kwiatów utrzymanych w tonacji niebieskiej dołożono czerwone begonie ofiarowane przez działkowców. Wśród budowniczych ołtarza krzątał się pan Bolesław Ściga, który często grając na gitarze ubogaca wiele uroczystości religijnych swoim śpiewem.
Oto film wideo W. Adamika, w którym śpiewa także pan B. Ściga:
http://www.youtube.com/watch?v=ZDXCEff3NdI
Boże Ciało rozpoczęła także w Andrychowie w kościele Św. Macieja uroczysta Msza, która odbyła się przed polowym ołtarzem na przykościelnym parkingu. Szczęśliwie z kłębiących się chmur dokładnie na czas mszy i procesji przestał padać deszcz. Rodzice przyprowadzili ze sobą swoje najmłodsze pociechy, chłopców, którzy dzwonili dzwoneczkami i dziewczynki ubrane w stroje krakowskie i sypiące z koszyczków płatki kwiatów na całej trasie procesji. Prawie 3 tysiące osób przemierzyło trasę procesji ulicami Andrychowa.
Andrychowski bard po uroczystości zadbał o rozebranie ołtarza, a wieczorem znalazł czas, aby przybyć z małżonką pod kapliczkę ufundowana przez Władysławę i Eugeniusza Okrzosów i przekazaną na własność parafii - na świateczną majówkę.
http://www.youtube.com/watch?v=QHJU-pNMZMg
Wśród modlących się osób były także małe 3 letnie bliźniaczki i pozostałe dziewczynki, które od rana sypały kwiatki w procesji. Mama i babcia przyprowadzały je cały maj na majówkę pod podgórską kapliczkę. Dziewczynki nie grymasiły nawet wtedy gdy zawiewał silny wiatr. To one wsłuchiwały się w modlitwę i śpiew dorosłych i może kiedyś będą kontynuowały tę tradycję i będą same śpiewały takie pieśni jak "Chwalcie łąki umajone", "Czarna Madonno", "Jestem Twój", "Daj mi Jezusa" "Barkę", "Polskie kwiaty" , "Dobranoc Maryjo"
Śpiewał i grał po raz pierwszy 30 maja pod kapliczką Matki Bożej Patronki Uzdrowienia Chorych zbudowaną w 2005 roku, z wielkim zaangażowaniem także pan Bolesław Ściga.
Otrzymał brawa i zachwycił się pięknem gór i łąk otaczających kapliczkę. Kapliczka została udekorowana wielkimi bukietami z czerwonych begonii. Tego dnia w Boże Ciało śpiew i muzykę maryjną niosło szczególnie długo i daleko do pobliskich lasów, ogrodów przydomowych i pobliskie drogi. - Jestem skromnym czlowiekiem, gram amatorsko na gitarze, uwielbiam śpiew religijny, często jestem na Groniu Jana Pawła II lub przy kapliczkach, takich jak moja ulubiona - w Czańcu - mówi Bolesław Ściga - Pod kapliczkę na Podgórskiej jeszcze przyjadę w czerwcu na Litanię do Serca Pana Jezusa.
Informacje o grupie modlitewnej pod kapliczką Matki Bożej Patronki Uzdrowienia Chorych w Andrychowie - tel. 660 453 492.
Tekst i zdjęcia: W. A.
Polecamy także lekturę: http://www.viapoland.com/site/art/1-polska-z-pasja/18-warto-przeczytac/1937-malwina-waclaw---dwa-wiersze-modlitewne.html
Zobacz galerię (42) |
Komentarze społecznościowe |