Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Turysta w Toruniu ma w czym wybierać
„Perła Północy” - tak nazywany jest Toruń, jedno z najczęściej odwiedzanych (w ciągu roku miasto odwiedza ok. 1,6 mln turystów) przez turystów miast zabytkowych w Polsce. Kameralne, pełne zieleni i oryginalnych zabytków - słynie jako miejsce urodzenia wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika i znany hanzeatycki ośrodek handlowo-rzemieślniczy nad Wisłą.
Toruń przyciąga autentyzmem gotyckiej i renesansowej, niezniszczonej przez ponad 700 lat starówki, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do odwiedzenia Torunia zachęca rozwinięta baza hotelowa - wiele urokliwych hotelików i pensjonatów ulokowało się w zabytkowych kamienicach na starówce. Turyści wyjeżdżają stąd z paczkami najsłynniejszych polskich ciastek - toruńskich pierników, których tradycja wypiekania sięga XIV w.
Ozdobą Torunia jest położony w centrum Ratusz Staromiejski, wybudowany na planie kwadratu z wewnętrznym dziedzińcem - jedna z najpiękniejszych budowli tego typu w Europie. Klimat dawnych wieków tworzą także trzy monumentalne kościoły średniowieczne: katedra śś. Janów, kościół św. Jakuba i kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, oryginalne kamienice i pałace, w tym dom Mikołaja Kopernika i Kamienica Pod Gwiazdą, liczne spichlerze zbożowe, a także ceglane mury obronne, w których wyróżniają się średniowieczne bramy miejskie: Klasztorna, Żeglarska i Mostowa.
Wszyscy turyści obowiązkowo badają stan odchylenia od pionu Krzywej Wieży (1,4 m). Po kilkugodzinnym spacerze po uliczkach otoczonej średniowiecznymi murami starówki goście odpoczywają w letnich ogródkach na toruńskim bulwarze wiślanym: przed sobą mają królową polskich rzek, a za plecami najpiękniejszą w Polsce panoramę rzeczną zabytkowego miasta ze wspaniałą nocną iluminacją, wartą obejrzenia z punktu widokowego po lewej stronie Wisły.
Dla tych, którzy będąc w Toruniu chcą zasmakować przygody z astronomią, czeka toruńskie Planetarium, położone w samym sercu starówki, w dawnym budynku miejskiej gazowni. Nowocześnie wyposażone, mające bogaty program seansów popularnonaukowych, przyciąga rocznie ponad 150 tys. widzów. Jego nową atrakcją jest Orbitarium - interaktywna sala, w której z myślą o młodych adeptach badań kosmicznych przygotowano model sondy Cassini i aparaturę pozwalającą poznać tajemnice wielu kosmicznych zjawisk. Prawdziwe, międzynarodowe badania naukowe kosmosu, w oparciu o ogromne radioteleskopy, prowadzi uniwersyteckie obserwatorium astronomiczne w Piwnicach koło Torunia, udostępnione do zwiedzania po wcześniejszym zgłoszeniu.
Silnym magnesem Torunia są unikatowe wydarzenia kulturalne i sportowe o randze międzynarodowej. Miejscem, które z pewnością znają turyści (zwłaszcza fani żużla) to Motoarena – jeden z najnowocześniejszych stadionów żużlowych na świecie. W tym roku po raz kolejny odbędzie się na niej Speedway Grand Prix. Motoarena to również doskonałe miejsce do organizacji dużych koncertów. Zaśpiewali już na niej Jose Carreras oraz Rod Stewart, przyciągając kilkunastotysięczne tłumy. Toruń od lat inwestuje w infrastrukturę sportową i kulturalną. Obok licznie odwiedzanego przez turystów Centrum Sztuki Współczesnej prężnie działa zmodernizowany teatr lalek - Baj Pomorski oraz nowoczesny stadion miejski. Obecnie trwa budowa hali widowiskowo-sportowej dla prawie 7 tys. widzów oraz sali koncertowej na Jordankach.
Źródło: Archiwum Urzędu Miasta Toruń
www.torun.pl
www.it.torun.pl
Zobacz galerię (6) |
Komentarze społecznościowe |