Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Co musisz zobaczyć zwiedzając Dolny Śląsk
Święte Schody, wyspa z lawy i popiołu, kościoły Pokoju, kopalnia atrakcji, najstarsze kościoły i największe zamki. Perły baroku, twierdza w Kłodzku - to tylko kilka atrakcji Dolnego Śląska, które powinniście poznać i zobaczyć na własne oczy!
Kościół świętego Idziego we Wrocławiu
To późnoromańska budowla wznosząca się dumnie na Ostrowie Tumskim. Według niektórych to najładniejsza z wrocławskich świątyń, a żeby wziąć w niej ślub, trzeba długo się o to starać. Tak czy inaczej, to z pewnością najstarszy z działających wrocławskich kościołów.
Kaplica Czaszek w Czermnej (Kudowa-Zdrój)
W powiecie kłodzkim nie brakuje wyjątkowych miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć. Na czele takich obiektów jest Kaplica Czaszek w Czermnej (Kudowa-Zdrój). Przyzna to każdy, kto kiedykolwiek był w kaplicy. Robi ogromne wrażenie, nieco przerażające. Ściany ułożone są bowiem z ludzkich szczątków.
Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy
Nie trzeba być wierzącym, aby zachwycić się świątyniami w Jaworze i Świdnicy - obiektami wpisanymi na listę dziedzictwa UNESCO. Kościoły przetrwały wieki, choć nikt nie dawał im na to szans. Podobno powstały bez choćby jednego gwoździa. Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy to jedne z najpiękniejszych i zarazem najbardziej niesamowitych zabytków na Dolnym Śląsku. W roku 2001 obie świątynie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Sanktuarium w Wambierzycach
Podziwiając Dolny Śląsk, warto wybrać się do Wambierzyc, a tam koniecznie zobaczyć cztery żelazne dzwony, które kilkanaście lat temu podarowali Niemcy wambierzyckiej bazylice. Do dziś niszczeją porzucone w lesie, zamiast rozbrzmiewać donośnym dźwiękiem. Z bazyliki rozbrzmiewają dzwony nagrane w Watykanie. Wielkie żelazne dzwony Niemcy podarowali na początku lat 90. ubiegłego stulecia. Dorzucić mieli do tego około 10 tysięcy ówczesnych marek. Ale bazylika potrzebowała wówczas innych inwestycji. Ważące 8 ton dzwony wylądowały więc najpierw na chodniku przed bazyliką. Mieszkańcy i odwiedzający Wambierzyce Niemcy byli oburzeni.
Relikwie w kopii Świętych Schodów w Sośnicy
Wśród najbardziej interesujących relikwii i relikwiarzy, które kiedykolwiek zawitały na Dolnym Śląsku, szczególne miejsce zajmuje kościół w Sośnicy. Choć brak tutaj pięknie zdobionego, marmurowego ołtarza z ukrytymi relikwiami, który mógłby przyciągać wiernych samą swoją urodą, to kościół w Sośnicy ma coś, czego nie posiada żadna inna dolnośląska świątynia. Święte Schody - bo o nich mowa - stanowią dokładną kopię schodów z bazyliki na Lateranie.
Stawy Milickie, Dolina Baryczy
W sezonie przelotów ptactwa wodnego można tutaj obserwować ponad 270 gatunków, aż 160 z nich wybrało sobie Stawy Milickie na obszar gniazdowania i chowu przyszłego potomstwa. Tutejsze akweny to też raj dla spacerowiczów i wędkarzy. Przepiękne pejzaże, słońce odbijające się w tafli wody, a także dziesiątki tysięcy wyjątkowych gatunków ptaków. Całość poprzecinana licznymi groblami, po których spacerują turyści z aparatami. To nie safari w Afryce, a obszar Stawów Milickich - jeden z najpiękniejszych regionów Dolnego Śląska.
Twierdza kłodzka
Olbrzymia, stara i tajemnicza twierdza kłodzka, poraża ogromem, robiąc wielkie wrażenie na odwiedzających. Jest wyjątkowym okazem architektury obronnej sprzed lat. To jedne z najlepiej zachowanych fortyfikacji z XVII-XVIII wieku.
Kopalnia Złota i Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli w Złotym Stoku
Złoty Stok to niewielkie miasto w powiecie ząbkowickim. Nazwę zawdzięcza cennemu kruszcowi, wydobywanemu tam prawdopodobnie już od X wieku. Dziś ogromną atrakcją turystyczną jest Kopalnia Złota i Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli.
Ruiny zamku Bolków
Lubiącym historię Bolków kojarzy się z górującym nad miastem zamkiem, jednym z największych na Dolnym Śląsku. Zamek w Bolkowie upodobali sobie rycerze, którzy organizują tu co roku turnieje z grupami z całej Europy. Doskonale się tu czują także zwolennicy mrocznego rocka. Castle Party przyciąga tysiące ludzi. Dodatkową atrakcja są ich stroje: od czarnych, gotyckich książąt po wampiry i zombi. Jest na co popatrzeć.
Droga świętego Jakuba
Droga świętego Jakuba to istniejący od IX wieku szlak pielgrzymkowy prowadzący do Santiago de Compostela w Hiszpanii. W średniowieczu apostoł Jakub czczony był jako patron walki przeciwko Maurom na Półwyspie Iberyjskim, a później jako opiekun rycerstwa, pielgrzymów i podróżników. W Polsce pierwszym odtworzonym odcinkiem Drogi św. Jakuba była otwarta 24 lipca 2005 r. Dolnośląska Droga św. Jakuba z Jakubowa przez Grodowiec, Polkowice, Chocianów, Bolesławiec i Lubań do Zgorzelca.
Najstarsze drzewo w Polsce
W Henrykowie Lubańskim - niewielkim miasteczku przypołudniowo-zachodniej granicy naszego kraju, rośnie jeden z najokazalszych okazów polskiej przyrody. Cis Henrykowski według szacunków ma około 1300 lat i jest starszy od naszego państwa. Obecnie drzewo rośnie oparte o pobliski dom.
Kraina Wygasłych Wulkanów
Kraina Wygasłych Wulkanów to rozległy obszar rozciągający się od Jawora po Wleń. Charakterystyczne dla tego terenu są niewielkie wzniesienia: Wilcza Góra, Czartowska Skała, Ostrzyca, Grodziec, Trupień, Owczarek, Radogost czy Dębina. Przed milionami lat na pewno siały postrach, a wylewająca się z nich gorąca lawa zabijała wszystko na swojej drodze. Teraz zastygła magma jest częścią krajobrazu tej części Pogórza Kaczawskiego i nie lada atrakcją dla turystów.
Zobacz galerię (20) |
Komentarze społecznościowe |