Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Zielony klejnot Śląska
Śląsk Opolski może pochwalić się wspaniałymi krajobrazami, profesjonalną bazą turystyczną i ciekawymi zabytkami. Ziemia Opolska jest doskonałym miejscem do spędzenia urlopu czy wyjazdu motywacyjnego, a i organizatorzy szkoleń i konferencji znajdą tu coś dla siebie.
W górach i pod górami
Okolicą wartą odwiedzenia są Góry Opawskie, których północne stoki znajdują się na terenie Polski. Najwyższym ich szczytem jest Biskupia Kopa (890 m n.p.m.), będąca jednocześnie najwyższym wzniesieniem województwa opolskiego. U jej podnóża mieści się znana wieś letniskowa - Jarnołtówek, gdzie goście mogą podziwiać krajobraz z wieży widokowej lub korzystać z łowisk ryb. W miejscowości przewidziano dla gości około 500 miejsc noclegowych. Nie daleko stąd przepływa Złoty Potok, będący kiedyś źródłem cennego kruszcu.
Na zwolenników pieszych i rowerowych eskapad czekają szlaki turystyczne w rejonie Gór Opawskich, a także Góry Św. Anny. Jadąc na wschód od Opola znajdziemy także ścieżki rowerowe wzdłuż zakoli Małej Panwi oraz miejscowości Krasiejów, gdzie na terenie wykopalisk paleontologicznych najstarszych znalezisk w Europie powstaje Dinopark.
Historyczny szlak
Na południowy zachód od Opola, pomiędzy jeziorami Otmuchowskim, a Nyskim leży Zamek w Otmuchowie. Mieszczące się w XIII-wiecznym kompleksie Centrum Usług Hotelowo-Turystycznych zapewnia przyjezdnym 72 miejsca noclegowe (w dwuosobowych apartamentach oraz pokojach jedno-, dwu- i trzyosobowych), salę rycerską, boisko sportowe i kort tenisowy. Hotel organizuje zjazdy, konferencje i szkolenia w dwóch salach (na 120 i 50 osób) wyposażonych w sprzęt konferencyjny. Położenie zabytku pomiędzy dwoma jeziorami sprzyja aktywnym formom spędzania czasu np. windsurfing, kulig wodny czy kajakarstwo. Miłośników dwóch kółek z pewnością zainteresują przejażdżki rowerowe wokół jezior lub malowniczą trasą do Czech. Otmuchów jest miejscem lipcowej imprezy „Lato Kwiatów", w czasie której stary rynek staje się estradą otoczoną kwietnymi rabatami. Ten kolorowy festiwal to również wystawy drzew i krzewów ozdobnych, ceramiki, biżuterii artystycznej, kompozycji kwiatowych w szkle i kowalstwa artystycznego. www.zamek.otmuchow.pl
Swoje podwoje organizatorom spotkań otwiera też Zamek w Rogowie Opolskim, w którym jest przeznaczonych dla turystów 30 miejsc noclegowych. Zbudowano go w XVII wieku na zrębie pierwotnego XIV-wiecznego zamku obronnego. Jedną z jego zalet jest malownicze położenie na skarpie dawnego koryta Odry, ze śladami umocnień obronnych w otoczeniu parku.
Ślady dawnych Ślązaków
Na południe od Opola gości zaprasza XVIII-wieczny Pałac w Kamieniu Śląskim. Obecna bryła pałacu pochodzi z czasów rozbudowy obiektu w XVII i XVIII wieku. Ten późnobarokowy zabytek mieści obecnie Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. W zamku uruchomiono Sebastianeum - pierwsze w naszym kraju uzdrowisko wzorowane na bawarskim Bad Worishofen. Wykorzystywana do leczenia metoda Kneipa polega na hartowaniu zimną wodą i stosowaniu kąpieli kontrastowych. W obiekcie organizowane są, szkolenia, seminaria, spotkania integracyjne, uroczystości okolicznościowe, rekreacja oraz konferencje w salach mieszczących od 15 do 100 osób. www.kamien.biz
Kolejną atrakcją na trasie zabytków Opolszczyzny jest Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. Wzniesiony na miejscu gotyckiego zamku warownego, obecny kształt zawdzięcza renesansowej przebudowie. W nazywanym Śląskim Wawelem, zamku znajduje się Muzeum Piastów Śląskich. Brzeski zamek jest nie lada atrakcją dla miłośników muzyki klasycznej. Odbywają się tu koncerty z cyklu Wieczorów lisztowskich, Dzień Brzeski Festiwalu Wratislavia Cantans i Festiwal Muzyki Wiedeńskiej. Ponadto, w tym przepełnionym historią miejscu można też organizować konferencje. Największa spośród sześciu dostępnych sal może pomieścić nawet 300 osób. Najmniejsza przeznaczona jest dla 35 - 40 uczestników spotkań. W samym zamku przewidziano miejsca noclegowe dla 120 osób, a w Brzegu dodatkowo około 180.
Warto także zainteresować się oryginalną, eklektyczną rezydencją w Mosznej. Dziś mieści ona sanatorium. Oprócz tego organizowane są tutaj bale, koncerty muzyczne, wieczorki taneczne, a także łowienie ryb w pobliskim stawie. Na przełomie maja i czerwca w rezydencji odbywa się muzyczne Święto Kwitnących Azalii. Dodatkowe atrakcje w okolicy to stadnina koni, bażanciarnia i park. Dla gości przeznaczono 250 miejsc noclegowych. www.moszna-zamek.pl
Duże możliwości do organizacji szkoleń i kongresów, daje Centrum Konferencyjne w Górażdżach. W ośrodku tym często odbywają się spotkania ze znanymi ludźmi życia politycznego.
www.opolskie.pl
Zobacz galerię (20) |
Komentarze społecznościowe |