Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Zdarzyło się w lipcu w sienkiewiczowskiej Woli Okrzejskiej
W środku lipcowego, upalnego lata dobrze jest trafić z wycieczką lub na wypoczynek do wsi związanych z rodziną pisarza Henryka Sienkiewicza. Moimi przewodnikami po ziemi dzieciństwa pisarza jest od 12 lat rodzina Antoniego i Anny Cybulskiej oraz ich syn Cezary Cybulski, który od kilku miesięcy pełni obowiązki dyrektora Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.
Cezary Cybulski, który od lat pracuje w tym muzeum, przejął w końcu, po latach pracy w banku, obowiązki dyrektora po ojcu, który 18 czerwca przeszedł pod 45 latach kierowania tym muzeum sienkiewiczowskim na emeryturę. Jego syn od lat dbał o sponsorów, promocję i wydawnictwa muzealne, w tym wydane książki mamy Anny, z których ostatnia "PAMIĘTNIK MOJEGO ŻYCIA" jest rysunkową biografią pisarza.
Samo muzeum w Woli Okrzejskiej jest piękną pamiątką dziecięcych lat pisarza, który urodził się w dworku swojej babci i posiada liczne pamiątki rodzinne, rekwizyty i kostiumy filmowe. Muzeum działa tutaj od 1966 roku. Tej wiosny trzeba było wymienić wszystkie 12 okien i okiennic oraz okienka dachowe. Mimo remontu placówka cały czas jest czynna. Remont w lipcu 2013 roku zmierza ku końcowi, a lato zachęca liczne grupy zwiedzających do odwiedzin. Spotkałem tutaj w niedzielę 29 lipca m. in. dwie rodziny ze śląskiego Jaworzna - na zdjęciach: rodzina Iwony Gaj; ma w rodzinie Czechowskich w pobliskiej Okrzei dziadka, a do zwiedzenia Muzeum Sienkiewiczowskiego namówiła rodzinę Tomasza Błasia.
Muzeum jest otoczone pięknym starym parkiem, a wszystkie okoliczne wsie są zadbane, malowniczo położone wśród lasów, stawów, pól i ląk. Wiele tu ciekwych obiektów sakralnych, Kopiec Sienkiewicza, Pomnik matki pisarza. Typowa wieś podlaska bez przemysłu i zanieczyszczeń. Do Lublina stąd 70 km, do Puław i Kazimierza nad Wisłą niewiele ponad 50 km. Niezwykle czyste wiejskie powietrze, karpie złowione prosto ze stawu na patelni, ciepli, serdeczni ludzie.
MUZEUM SIENKIEWICZA czynne codziennie w godz. od 10 do 17, tel. 25 75 59 0 00
Placówka organizowała bardzo wiele imprez: zloty szkół sienkiewiczowskich, rocznie przyjmuje kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających, w tym wielu gości zza granicy. Zobacz stronę społecznościową: https://www.facebook.com/pages/Muzeum-Henryka-Sienkiewicza/213411958749082
Polecam naszym czytelnikom noclegi w agroturystytcznym hoteliku pani Wandy Denko w Woli Gułowskiej, gdzie jest 20 miejsc, w tym pokoje 2 i 3 osobowe. Pisałem o tych noclegach rekomendację na viapoland.com: http://www.viapoland.com/site/art/1-polska-z-pasja/16-w-plenerze/1225-a-moze-by-tak-do-woli-gulowskiej----czesc-1.html
Warto przybyć do Woli Gułowksiej 15 sierpnia 2013 roku na uroczystość o godz. 12 w kościele klasztoru karmelitów, gdzie na ścianie kościoła zostanie po Mszy Św. odsłonięta tablica pamięci kardynała Józefa Glempa w 31 rocznicę koronowania przez niego obrazu Matki Bożej Gułowskiej.
Zobacz galerię (17) |
Komentarze społecznościowe |