Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Wąskotorówka z Rud do Paproci…
Ona znów zaczyna żyć - mówi naczelnik Jarosław Łuszcz o Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach. Od 2006 r. stacja znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, a od niedawna przyciąga coraz większą liczbę turystów.
Odkąd nowym zarządcą zabytkowej stacji kolei wąskotorowej w Rudach z ramienia Gminy Kuźnia Raciborska został Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, do dawnej świetności wracają kolejne eksponaty, a liczba turystów stale rośnie. - Mieszkamy w Czerwionce, jesteśmy tu po raz pierwszy - mówią Patrycja i Damian. Wśród zwiedzających można spotkać ludzi z różnych zakątków Polski, chociaż dominują przyjezdni z województwa śląskiego.
Jeszcze tylko głośny gwizd lokomotywy i ruszamy w kierunku Paproci. Przyjemnie trzęsie, gdy tylko nadarza się okazja, zarówno dzieci, jak i dorośli beztrosko machają w kierunku mijających nas samochodów. Trasa, która wiedzie przez atrakcyjne tereny Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Parkowo-Pałacowego, kończy się po 30 minutach.
Zainteresowani turyści mają możliwość obejrzenia tak unikatowych eksponatów jak lokomotywa elektryczna Siemens z 1896 roku, parowóz Pw 53, czy wagony z lat 50. ubiegłego stulecia. Na prośbę zwiedzających ich dzieje przedstawia naczelnik kolejki, Jarosław Łuszcz. To między innymi dzięki jego zaangażowaniu stacja przeżywa swój renesans. Wcześniej prowadziło ją Towarzystwa Służby Ochrony Zabytków Kolei: - Zaczynaliśmy z odkupionymi od komornika wagonem i lokomotywą. Teraz mamy do dyspozycji 3 lokomotywy i 5 wagonów. Z końcem roku zacznie jeździć zabytkowy parowóz LAS, który przyciągnie turystów nie tylko z Polski, ale i z Europy. Zamierzamy też przedłużyć tor nad Zalew Rybnicki - cieszy się naczelnik.
W realizacji planów wspierają go między innymi władze Gminy Kuźnia Raciborska. W uchwale budżetowej miasto zabezpieczyło na rzecz kolejki 150 tys. zł. - Jesteśmy świadomi, że prowadzenie zabytkowej kolejki wiąże się dużymi kosztami. Na dziś to studnia bez dna, potrzeba szeregu remontów, cały czas walczymy też ze złodziejami, którzy kradną elementy torowiska. Zdajemy sobie sprawę, że chociaż kolejka nigdy na siebie nie zarobi, to stanowi prawdziwą atrakcję turystyczną - mówi Bogusław Wojtanowicz, zastępca burmistrza Kuźni Raciborskiej. - Rudy mają ogromny potencjał. Dzięki marszałkowi zostały objęte ogólnopolskim programem Szlak Cysterski. W jego ramach stworzymy zaplecze parkingowo-turystyczne. To na pewno jeszcze bardziej zwiększy zainteresowanie kolejką - dodaje.
Kolejka wąskotorowa w Rudach proponuje przewozy na trasach Rud-Paproć-Rudy (czas przejazdu około 30 minut) oraz Rudy-Stanica-Rudy (czas przejazdu około 60 minut). W podróż wąskotorówką można wybrać się w soboty, niedziele i święta o każdej pełnej godzinie między 11.00 a 18.00, ale należy pamiętać, że kurs do Stanicy odbywa się wyłącznie o 14.00 i 16.00. W pozostałe dni, prócz poniedziałku, kolejka jeździ na zamówienie, dla zorganizowanych grup powyżej 15 osób. Kupno biletu to wydatek 8 złotych dla osoby dorosłej i 5 złotych dla dzieci i młodzieży do lat 18. Dla uczestników wycieczek przewidziano atrakcyjne zniżki. Zmotoryzowani turyści mogą zostawić samochody na parkingu przy budynku zabytkowej stacji.
MS
Więcej na oficjalnej stronie Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach
Zobacz galerię (17) |
Komentarze społecznościowe |