Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Wielkanocne cuda gospodyń
Jesteśmy na 10-tym już z kolei, smakowitym finale konkursu STÓŁ WIELKANOCNY Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Andrychowa i kół gospodyń w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od tego miasta...
W konkursie renomowanym, który odbywa się zwykle 2 tygodnie przed Wielkanocą, na krótko przed Niedzielą Palmową. Tak też było i tym razem...
Wielkanocne cuda gospodyń - finał konkursu
Chodzi oczywiście o cuda wyczarowane rękoma członkiń kół gospodyń dla przyozdobienia zgodnie z tradycją pięknie i odświętnie stołu podczas finału X JUBILEUSZOWEGO KONKURSU potraw i stroików ST%u00D3Ł WIELKANCNY. Konkurs ma z roku na rok coraz większy regionalny zasięg, do Andrychowa przyjechały nawet gospodynie z podkrakowskich Skawinek, których zielone kolory sukien wskazywała z jak odległego są terenu! 22 KGW!
Jesteśmy w reprezentacyjnej sali wysokogórskiego ośrodka wypoczynkowego na przełęczy Kocierskiej Beskidu Małego w Targanicach koło Andrychowa, skąd roztaczają się piękne widoki. Ośrodek kusi nowo zbudowanymi otwartymi basenami Parku Wodnego na otwartym powietrzu, SPA, kortami tenisowymi, a choć to elegancki hotel na kilkaset miejsc, ma wszystkie obiekty w kształcie olbrzymich góralskich chat, wspaniale wtopionych w stok góry.
Ale oto zachwycają nie tylko palmy i stroiki, zapach potraw ale także wygląd potraw, które są udekorowane lub ułożone jak jakieś ozdoby, kwiaty, istne cuda%u2026! A jakie na tych stołach postawiono smakowite wypieki i wędliny, sałatki... Pasztet w kształcie zająca, placki ozdobione misternie, nadziewane jaja, nalewki na spirytusie z wyczuwalnym aromatem pestek z jabłek, nalewka babuni z jeżyn i dzikich porzeczek, szynka wiejska że palce lizać, prawdziwie swojska kiełbasa... Długo by wyliczać a zdjęcia mówią o tym wiele. Menu na stół wielkanocny godne najwybredniejszego podniebienia, a wszystko zdrowe i smaczne.
Pieśń, potrawy, stroiki i konkurs
Na KOCIERZ przyjechały ze względu na szczupłość miejsca i obecność kilkuset gości niewielkie reprezentacje liczące kilka setek członkiń kół gospodyń. To, co przywiozły może budzić oszołomienie feerią form i kolorów, niezwykłością i oryginalnością kunsztu zdobniczego. Przy wejściu palmy i stroiki, z którym najładniejsze pochodzą z Roczyn koło Andrychowa spod ręki pani Haliny Brzazgacz. Przy kilkunastu stolikach panie w ludowych sukniach pozowały i opowiadały chętnie fotoreporterom i dziennikarzom o wykonanych własnoręcznie potrawach i stroikach. Odbywał się też program artystyczny (wypełnił go tym razem Zespół Regionalny Pieśni i Tańca %u2018Andrychów) i równorzędne niezależne Jury oceniały potrawy, stroiki, palmy i nalewki i ogólny wygląd stołu, wreszcie zgodność z tradycją. Im większa zgodność, piękno i estetyka tym wyższe oceny. A poziom konkursy był bardzo wysoki!
Zaproszeni znamienici goście z Panem Wojewodą Małopolski Stanisławem Kracikiem, przedstawicielem Marszałka Małopolski, władzami Powiatu Wadowickiego z Przewodniczącym Zbigniewem Mieszczakiem, Miasta Andrychowa z Panem Burmistrzem Janem Pietrasem, Radnymi i sponsorzy (m.in. MSH "Wizan"), cierpliwie czekali na werdykt i degustację potraw. Prezes Małopolskiej Spółdzielni Wizan pan Jerzy Chylewski wraz zarządem chętnie sponsoruje konkurs, ma też w swojej gęstej sieci sklepów wiele produktów regionalnych.
Kulminacją tegorocznej uroczystości był jednak nie moment ogłoszenia nagród ( pula nagród była większa niż zwykle), lecz wzruszająca mini homilia i poświęcenie potraw przez księdza prałata Stanisława Czernika, proboszcza z Parafii Św. Macieja w Andrychowie, cenionego i lubianego ojca duchowego andrychowskich stowarzyszeń gospodyń. "Polska jest postrzegana w Europie nie tylko jako źródło postawy pełnej wiary, ale także jako przykład kultywowania własnej pięknej tradycji ludowej, z którą niewiele innych może się równać. Tego kultywowania możemy nauczyć innych." - podkreślał ojciec duchowy uroczystości. Bardzo pięknie i czasem żartobliwie wyjaśniała znaczenie tradycji wielkanocnej jako wspólnoty stołu i wspólnoty duchowej gł. organizatorka Konkursu "Stół Wielkanocny" Pani Prezes SGW Czesława Wojewodzic. Główna organizatorka szczególnie gorąco podziękowała w imieniu własnym i Koleżanek Stanisławowi Sordylowi za nieodpłatne udostępnienie ośrodka "Kocierz" www.kocierz.pl na finał konkursu. W ręce sponsorów i darczyńców konkursu gospodynie przekazały wiele koszyczków, palm i stroików, aby zdobiły ich biura i przypominały przez wiele następnych tygodni polską wielkanocną tradycję.
Gratulacje od Wojewody
Największe słowa uznania wypowiedział pod adresem konkursu Wojewoda Małopolski Stanisłąw Kracik, który przybył po raz pierwszy. "Tymi arcydziełami kunsztu gospodyń zdobylibyśmy nawet Unię Europejska - prezentując takie wyroby w Brukseli". Wojewoda zaprosił część kół gospodyń dwa dni później do swojego urzędu w Krakowie przy ulicy Basztowej, gdzie miała się odbyć prezentacja z udziałem konsulów i ich rodzin z zagranicy pracujących w Krakowie. Przyjął też chętnie zaproszenie na uroczystości pod patronatem www.viapoland.com otwarcia Szlaków Henryka Sienkiewicza 11 IV br. w Krakowie na Placu Matejki - krakowski Urząd Wojewódzki jest w bezpośrednim sąsiedztwie tego miejsca.
Tekst i zdjęcia: Wiesław Adamik
Galeria zdjęć - Widzieliście barwny kwiat ułożony z pokrojonych różnych wędlin? Albo koszyczek na%u2026 nalewkę ozdobiony jajkami przepiórczymi? Nie, to zobaczcie w naszej Galerii!
Gospodynie z całego kraju obejrzą tym razem galerię foto ze szczególnym zainteresowaniem. Pracowite ręce ich koleżanek z Podbeskidzia wyczarowały z talentem rzeczy piękne, tradycyjne i niezwykle pomysłowe. Aż by się chciało coś takiego mieć na swoim wielkanocnym stole! I co ciekawe, to co dla nas piękne, choć swojskie, budzi już ogromne zaciekawienie za granicą.
Zobacz galerię (67) |
Komentarze społecznościowe |