Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Rakowiaczek
Stowarzyszenie jest kontynuacją Grupy Odnowy Wsi działającej w Rakowie od początku istnienia Programu Odnowy Wsi w Województwie Opolskim, czyli od 1997 roku. Grupie przewodniczył Lider Józef Hoffman, a członkami byli Konrad Holeczek, Erwin Paris oraz Jan Płachta, którego zastąpiła Irena Piechulla. Dzisiaj Lider Grupy został mianowany członkiem honorowym stowarzyszenia, a członkowie nadal są aktywnymi społecznikami.
"Rakowiaczek" został założony z inicjatywy Eweliny Affa, która zebrała dwudziestu dwóch aktywnych mieszkańców Rakowa, chcących uatrakcyjnić życie na wsi. W statut stowarzyszenia wpisują się hasła: odnowa i rozwój wsi, działania mające za zadanie wpieranie integracji mieszkańców.
Imprezy i spotkania organizowane przez stowarzyszenie wpisały się już w stały kalendarz imprez Rakowa. Spotkania dla babć i dziadków z okazji ich święta, dla kobiet, matek i dzieci organizowane są z wielkim rozmachem. Ferie zimowe oraz wakacje pełne są najrozmaitszych atrakcji. Frekwencja oraz uśmiechy na twarzach najmłodszych powodują, że członkinie "Rakowiaczka", które planują zajęcia z dziećmi są szczęśliwe, że ich społeczna praca przynosi takie zadowalające efekty. W lipcu odbywa się festyn Dni Rakowa, w tym roku będą to III Dni Rakowa, jest to impreza zainicjowana przez "Rakowiaczka". Spotkania wigilijne były już trzy i też wpisały się w kalendarz imprez Rakowa. A o balach sylwestrowych w Rakowie mówi się, że są najlepsze w całej okolicy.
Wszyscy członkowie są zgodni, że pomimo, iż nie jest to łatwe zadanie, bo wiadomo, że każdy ma swoje prywatne obowiązki, to jednak udaje się wszystko tak logicznie poukładać i tyle atrakcji zorganizować.
Stowarzyszenie podziliło się na trzy grupy organizacyjne, aby łatwiej można było realizować przedsięwzięcia. I tak pierwsza grupa jest od organizowania "mniejszych" imprez, np. Dzień Kobiet, Dzień Matki, (Sylwester, Spotkanie wigilijne i Dni Rakowa - udzielają się wszyscy). Polega to na tym, iż kobiety, bo to ona tworzą tą grupę odpowiednio wcześnie przed imprezą spotykają się i omawiają wszystkie szczegóły, np. kto piecze ciasto (do pieczenia brani są pod uwagę wszyscy członkowie). Grupa druga, to grupa terenowa. Do ich obowiazków należy dbanie o skoszenie trawy w miejscach ogólno dostępnych oraz aranżowanie terenów w jakiś sposób zaniedbałych. Są to głównie mężczyźni, ale kobiece oko do nasadzeń kwiatowych również się w tej grupie nalazło. Natomiast do zadań trzeciej grupy należy pisanie projektów o dofinansowanie zadań poprzez różne fundacje, staranie się o środki unijne, dbanie o tzw. "sprawy papierkowe", o promocję Rakowa i Stowarzyszenia. Grupa trzecia sprawuje również niejako nadzór nad pozostałmi grupami, rozlicza je z wykonanych zadań, w jej skład wchodzi zarząd oraz dwóch członków zwykłych. Wszyscy zgonie twierdzą, że z początku ten podział stanowił problem, ale z biegiem czasu i nabytymi doświadczeniami, ta współpraca w grupach i pomiędzy nimi, wygląda coraz lepiej. Głównym powodem utworzenia grup, było odciążenie zarządu od "mniejszych" zadań typu pieczenie ciast.
"Rakowiaczek" współpracuje również z innymi organizacjami, które mają swoją siedzibę na terenie sołectwa. Są to Ochotnicza Straż Pożarna w Rakowie, Ludowy Zespół Sportowy Piast Raków, Rada Sołecka oraz Rada Parafialna z proboszczem księdzem Romanem Żłobickim na czele.
Zobacz galerię (6) |
Komentarze społecznościowe |