Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Królowa Śniegu - ulubiona baśń
Jan Paweł II w wielu swoich słowach, m.in. w Wadowicach w 1999 roku, nawoływał do tego, aby teatr był stale obecny w życiu społeczności lokalnej, po to aby wzbogacać modlitwę, pomagać w rozwoju osobowości, dawać radość i refleksję moralna. Wskazywał oczywiście na swoje młodzieńcze występy na scenie szkolnej w sztukach antycznych w Wadowicach i Krakowie.
Teatr pod skrzydłami kościoła
Jego słowa o potrzebie rozwijania teatru wspierają wysiłki wielu osób w szkołach, przedszkolach, a także w polskich wspólnotach parafialnych. Ale nie chodzi o to, że Kościół wspiera sztukę stricte sakralną, widowiska jasełkowe, koncerty kolęd, muzyki religijnej, wystawy sakralnego malarstwa, co czyni od wieków. Oto ciekawy przykład takiej aktywności teatralnej, której wsparcie dał bezpośrednio Kościół, a które wspiera aktywność rodzin i wychowawców wg ich własnego uznania. Dzięki uprzejmości księdza prałata Józefa Jani, proboszcza parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, pod kościołem od października ub. roku trwały w kryptach, zamienionych na salę teatralną próby do spektaklu inspirowanego piękną twórczością baśniopisarską Jana Christiana Andersena. Następnie 28 lutego i 14 marca odbyły się spektakle.
W tej nowoczesnej krypcie, w której przed laty narodził się festiwal jasełek dziecięcych. (impreza ta odbywała się następnie andrychowskim domu kultury), miała miejsce uroczysta prapremiera "Królowej śniegu" wg Andersena. Na scenie pojawiły się saneczki i bohaterowie z utworu Andersena, Gerda i Kaj oraz złowroga Królowa Śniegu, a potem kilkanaście postaci bajkowych. We wszystkie role wcielili się dorośli wykonawcy - wychowawczynie i rodzice głównie z Przedszkola nr 3 w Andrychowie, zamieszkali w Andrychowie i okolicach. Magdalena Jodłowska, Aleksander Wądrzyk, Iwona Majorczyk. Aneta Kobielus, Jolanta Wilczyńska - Rokowska, Magdalena Mietka, Marzena Janusz, Katarzyna Pikoń, Dorota Okrzesik, Agata Dybała, Sylwia Chromik - Pieczarka, Marzena Wójcikiewicz, Tomasz Żydek, Marta Babik, Krzysztof Skowron( na zdjęciach). Znakomicie sterowali oświetleniem i nagłośnieniem Paweł Niemczyk i Maciej Pawlica. Kilkakrotnie zmieniały się pięknie wykonane dekoracje - z pokoju w domu babci Kaja przenosimy się do lasu, potem do lodowego pałacu królowej Śniegu%u2026 Jak zawsze w bajkach Andersena, w finale pojawia się morał opowieści - najważniejsza w życiu jest miłość, bo to ona człowieka ubogaca.
Jak podkreślają twórcy tego spektaklu - "Królowa śniegu" była ich ulubioną baśnią z dzieciństwa. Teraz mogli się wcielić w ulubione postacie. Wiele radości ten spektakl sprawił widzom, a były w niedzielne popołudnie to przede wszystkim mamy i tatusiowie z pociechami, z których wiele to wychowankowie grających na scenie wychowawców. W sumie kilkaset osób wypełniło wszystkie miejsca siedzące w krypcie.
Po spektaklu dzieci otrzymały także cukierki. Cały czas panowała radosna atmosfera i pełen emocji odbiór spektaklu. Był ona zapowiedzią pożegnania tegorocznej...zimy.
Wsparli dobrą sprawę - daj i Ty 1 procent!
Spektakl powstał z inicjatywy wychowawczyń andrychowskiego Przedszkola nr 3 . Prace nad spektaklem wsparła także siostra albertynka z pobliskiego przedszkola andrychowskich sióstr albertynek siostra Anna Łowisz i ksiądz Piotr Góra z Parafii pod Wezwaniem Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Było to możliwe dzięki finansowemu wsparciu także mieszczącego się przy Parafii Św. Stanisława Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Wspomagania Rozwoju Społeczności Lokalnej "Totus". W ten sposób zagospodarowano także między innymi pieniądze pochodzące z wpłat - odpisu 1 procenta od dochodów wpłacone w ub. roku na konto "Totusa", który realizuje także programy integracyjne dla dzieci niepełnosprawnych ich rodzin i zdrowych rówieśników, udziela pomocy materialnej dla rodzin ubogich, pomaga misjom w Afryce i wspiera lokalną społeczność poprzez Modlitwę. Podajemy adres i nr konto CHS WRSL "Totus", ul. Starowiejska 30 , 34 - 120 Andrychów Numer KRD: 0000044030
Tekst i zdjęcia: Wiesław Adamik
Zobacz galerię (36) |
Komentarze społecznościowe |