Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
W Kornicach koło Raciborza...
...szukali śladów naszych przodków. Latem 2009 roku grupa archeologów krakowskich, na czele z prof. dr hab. Janem Chochorowskim z Uniwersytetu Jagiellońskiego odkrywała w Kornicach koło Raciborza tajemnice społeczności, która zamieszkiwała ten teren 6000 lat przed narodzeniem Chrystusa.
Sześć tysięcy lat przed narodzeniem Chrystusa wędrujące przez Europę ludy z Kotliny Karpackiej (dzisiejsze Węgry, południowo-zachodnia Słowacja) dotarły m. in. w okolice dzisiejszych Kornic, leżących w gminie Pietrowice Wielkie (gmina ta wchodzi w skład powiatu raciborskiego). Tu na bardzo żyznych glebach zakładały swe wielkie osady. To właśnie tutaj, jak wspomniano na wstępie, podczas wakacji, latem 2009 roku archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odkryli pamiątki z ich codziennego życia.
- To wyjątkowe miejsce, mówił prof. Chochorowski. W okolicy Kornic można znaleźć ślady osadnictwa od epoki kamienia po średniowiecze. W jednym miejscu odkryto całą kulturę Europy. Intensywne osadnictwo na tych terenach było związane z bardzo urodzajną ziemią i przebiegającym tędy "szlakiem bursztynowym".
Wykopane w ziemi doły (zobacz dołączone zdjęcia) i wąskie korytarzyki stanowią obrys fundamentów domu, który stał tu 6000 lat przed Chrystusem. Społeczności, które przywędrowały tu z Kotliny Karpackiej, budowały wielkie budynki halowe, w których mieszkało po kilkanaście osób. Ściany domów budowano z grubych gałęzi, oblepianych gliną. Jedno osiedle składało się z kilku domów.
Gdy po kilku latach, użytkowana ziemia stawała się jałowa, cała społeczność przenosiła się kawałek dalej, pozostawiając ślady swojej obecności. Z tego okresu osadnictwa udało się odkryć krakowskim archeologom trochę ceramiki i narzędzi, zazwyczaj to co zgubiono w trakcie przenosin lub po prostu wyrzucono, ponieważ było zbędne.
Dla laika, wykopane w ziemi doły i odkryte fragmenty ceramiki czy narzędzi to nic spektakularnego, jednak dla archeologów to prawdziwa kopalnia wiedzy. Dzięki temu dowiadujemy się jak wyglądało życie codzienne ówczesnych ludzi, czym się żywili, jakie zboża wysiewali . Jednak w Kornicach archeolodzy znaleźli nie tylko ceramikę i narzędzia. Odnaleziono też fragment wykonanego z brązu miecza, brązowe szpile, które służyły do spinania ubrań oraz instrument muzyczny, który jest prawdziwym rarytasem i rzadkością.
Kres tutejszej ludności zadali Scytowie, którzy dotarli tu w VI wieku p.n.e. i zniszczyli liczącą ponad 1000 lat kulturę łużycką.
Zobacz galerię (11) |
Komentarze społecznościowe |