Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Skarby zabytkowego młyna z 1860 roku - Andrychów
Ile razy jestem w Andrychowie przy ul. Podgóskiej 3 gościem pana Edwarda Szlagora patrzę z podziwem na jego pasję ocalenia od zapomnienia niezwykłego zabytku - młyna z 1860 roku.
Regionalne Muzeum Historyczne Szlagorów
Jesteśmy na ulicy Podgórskiej w Andrychowie, niemal na granicy z terenem wsi Zagórnik. Znamy to miejsce poprzez opis kapliczki Matki Bożej po numerem 7 na tej ulicy, czyli 200 metrow dalej. Początek tej ulicy wyznacza odrestaurowywana prywatna drewniana chata, a kawałek dalej nad potokiem dawnej młynówki - murowanego budunku młyna z 1860 roku, Zatem to obiekt zbudowany na 3 lata przed powstaniem styczniowym!
To nie tylko młyn, ale stary dom mieszkalny i obszerna stodoła, razem 1.000 metrów pod dachem przeznaczone przez rodzinę Szalgorów na prywatne rodzinne muzeum pod patronatem Ministerstwa Kultury. Zwiedzenie całości pochałnia sporo czasu, zwłaszcza że wiele tu autentycznych obiektów historycznych, sprzętów gospodarstwa domowego i rolnego, mebli, fortepian, obrazów, wszelkich bibelotów i pamiątek z dawnych lat Andrychowa.
Są specjalne wydzielone salki tematyczne - pokój kultury żydów andrychowskich. "Między innymi dlatego mam wielu gości z zagranicy, są to także ocaleli andrychowscy żydzi, którzy tu zostawiają pamiątki".
Muzeum organizuje duże doroczne wystawy tematycne - była wystawa pośięcona młynom i tatrtakom wodnym andrychowszczyzny, teraz trwają przygotowania do wystawy o rodzinie Hrabiów Bobrowskich, dawnych właścicielach Andrychowa.
Niestety ze względu na brak stałego ogrzewania zimą obiekt można zwiedzać gł. od wiosny do jesieni. Na pewno warte jest odwiedzin indywidualnych i grupowych - co uzgadniamy pod telefonem http://www.muzeum.andrychow.pl/muzeum/ mgr Edward Wincenty Szlagor tel/fax (033) 8752488 tel: (033) 8754101, tel kom: 0 503 928225
Remont budynku młyna
Plonem "reporterskiej" wizyty jest jednak nie tylko biadolenie na stan andrychowskiej Podgóskiej drogi (a może jej stan zachęca wandali do czynienia tutaj dalszych szkód?), lecz dokumentacja konserwatorskiej pracy pana Edwarda Szlagora, fundatora i właściciela niezwykłego muzeum regiolalnego w zabudowaniach dawnego młyna wodnego swoich przodków. Oto w naszej galerii pierwsze zdjęcia z przebiegu prac remontowych w tym miejscu. Ten zabytkowy budynek młyna przy ulicy Podgórskiej 3 jest z 1860 roku.
Majster odnawia każdy detal fasady, wymieniono już dach, murarze wkraczają do wnętrza. Wilgotno tutaj trochę w tych ponad wiekowych murach. - Obok jest potok dawnej młynówki, ostatnie ulewy podmyły rurę odpływu wody - byli ją już oglądać pracownicy Urzędu Miasta - tłumaczy pan Edward.
Gospodarz zwraca uwagę na niezwykle oryginalny strop - swoimi łukami przypomina sklepienia austriackich fortów w Krakowie. - na zdjęciu powyżej. Tu będzie dodatkowa powierzchnia pod muzeum. Łącznie to już 1.000 metrów pod dachem. W młynie będą sale eskpozycyjne dla malarzy także. Już wisi trochę prac. Ściana, gdzie były zainstalowane kamienie młyńskiej jest zamurowana, ale one same zachowały się i mozna je zobaczyć w ogrodzie przy drugim domu po drugiej stronie Podgórskiej.
Olbrzymie kamienie sprowadzono z Włoch, są z twardej skały wulkanicznej. - Tylko trzy takie młyńskie koła sa w Andrychowie - podkreśla muzealnik i chętniem oprowadza po reszcie obiektu - dawnym domu rodzinnym, stodole z urządzeniami rolniczymi oraz izbie z pamiątkami po kulturze andrychowskich żydów.
W każdej izbie na ścianie portret Matki Bożej (zatem Matka Boża z kalpiczki na Podgórskiej ma swoje "odbicia" i tutaj), pod jedną z nich nieco zardzewiałe szable z XIX wieku, biorąc pod uwagę wiek młyna - nawet na pewno.
Tekst i zdj. W. Adamik
Zobacz galerię (18) |
Komentarze społecznościowe |