Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Przed premierą Orfeusza i Eurydyki w Krakowie
Spektakl wywiedziony przez autora oraz inscenizatorów z antycznego mitu od Orfeuszu, który wyprowadził z otchłani śmierci w Hadesie ukochaną Eurydykę, pojawi się na krakowskiej scenie operowej wiosną (premiera 27 kwietnia 2013 roku), co wpisuje się w topos odradzającej się wokół po zimie wiosny.
Spektakl trudny, bo łączący operę, teatr i balet, ale gwarantem sukcesu ma być doborowa i w dodatku międzynarodowa stawka artystów. Reżyser Giorgio Madia postanowił sięgnąć po najpiękniejsze polskie kobiece głosy operowe (partię Orfeusza śpiewają także panie, tańczą panowie m. in. Dzmitry Prokhau, Aurimas Sibirskas). Partię Eurydyki śpiewają Katarzyna Oleś Blacha (na zdjęciach) i Iwona Socha, a tańczą Agnieszka Chlebowska, Martyna Dobosz i Gabriela Kubacka. W balecie jest%u2026 Miauki Kurosawa (jeden Amorów). Autorem kostiumów jest Bruno Schwengl z Salzburga, ale Polak Marek Toporowski, wirtuoz klawesynista i dyrygent muzyki barokowej przygotował stronę muzyczną krakowskiego "Orfeusza i Eurydyki".
Zważywszy, że muzykę "Orfeusza i Eurydyki%u2019 Gluck napisał w okresie osiemnastowiecznego baroku, to poprzez odniesienia do tego okresu będą się przebijać akcenty antyczne oraz późniejszych od baroku okresów, i podobną sytuację mamy w sferze kostiumów. Zsynchronizowanie ruchu scenicznego, muzyki i śpiewu było nie lada zadaniem, tym bardziej, że nie chciałem nic uronić z przebijającej się z tej historii fantastyki i poezji - tłumaczył dziennikarzom na konferencji prasowej prowadzonej przez dyrektora Bogusława Nowaka reżyser Georgio Madia. Warto wiedzieć, mówił dyrektor Nowak że poprzedni spektakl tego inscenizatora - "Kopciuszek" - ma zawsze komplety sprzedanych biletów. "Orfeusz i Eurydyka" jest wystawiany w kwietniu 27, 28 i 30, ale raczej należy liczyć na bilety na tren spektakl 16 i 18 czerwca br.
W galerii operowej jest prezentowana wystawa obrazów kliku autorów, w tym Ewy Grabowskiej, Longina Szmyda i Katarzyny Adamek inspirowanych inscenizacjami krakowskimi (wernisaż 16 maja godz. 18).
Balet Opery Krakowskiej pod koniec maja będzie obchodził 50 lecie swojej działalności. Międzynarodowy Dzień Tańca wypada 29 kwietnia.
Tekst i zdjęcia: Wiesław Adamik
Zobacz galerię (18) |
Komentarze społecznościowe |