Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Via regia – szlak wędrówki gatunków
Wiedzieliście, że jednym z najsłynniejszych nosorożców była swego czasu Clara? Została nawet uwieczniona na kilku obrazach: Jana Wandelaara „Nosorożec Clara” z 1742, Jeana-Baptiste Oudry’ego „Nosorożec Clara w Paryżu” z 1749 czy Pietra Longhi’ego „Nosorożec” z 1751. Zwierzę było między innymi jedną z głównych atrakcji karnawału w Wenecji w roku 1751. Jest to „Prawdziwy portret nosorożca” – jak głosi afisz w dalszym planie obrazu Pietra Longhi’ego. Clara była atrakcją i swoistą gwiazdą. Jej właściciel pokazywał ją we wszystkich stolicach europejskich. Odwiedziła też Polskę, była w Warszawie i Krakowie. Co więcej podróżowała też szlakiem „via regia”.
"Via regia" to Droga Królewska lub inaczej Wysoka Droga, która wykształciła się w Europie jako trakt handlowy i szlak przemarszów wojsk. Od średniowiecza łączyła, i po dziś dzień łączy, wschód i zachód kontynentu. W szerokim rozumieniu rozciąga się od Hiszpanii (Santiago de Compostela) aż po Ukrainę (Kijów). Wystawa "Via regia - szlak wędrówki gatunków", która 2 lipca br. o godzinie 17.00 otwarta zostanie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, dotyczy odcinka pomiędzy Frankfurtem nad Menem (Niemcy), a Wrocławiem (Polska) i dalej również Krakowem. Warto zaznaczyć, że Bytom był i jest jednym z istotnych miast na tym trakcie.
Wędrując przez równiny i wyżyny, wystrzegając się pasm Średniogórza Niemieckiego i Karpatów oraz dolin rzek, człowiek świadomie lub nieświadomie przewoził rośliny, zwierzęta i mikroorganizmy. Wywierały one wpływ na krajobraz i życie mieszkańców krain położonych na szlaku. Tak trafiły na Łużyce karpie, które dziś są specjalnością regionu, choć wcale nie są gatunkiem rodzimym. To tak naprawdę ryba azjatycka, która na Łużycach hodowana jest od średniowiecza. Równie ciekawa jest historia ziemniaka, który pochodzi z Ameryki i dotarł do Europy w XVI wieku. Początkowo wcale nie cieszył się popularnością, natomiast doskonale sprawdzał się jako roślina ozdobna. Dopiero wiek XVIII przyniósł popularyzację ziemniaka, który wkrótce na stałe zagościł w menu szerokich rzesz i pomógł przeżyć milionom ludzi. W najbiedniejszych krajach europejskich, takich jak Irlandia czy Galicja, głównie w pierwszej połowie XIX wieku stał się podstawą wyżywienia najbiedniejszych ludzi, którzy stanowili wówczas niemal 90% populacji. Taka wędrówka gatunków trwa także dziś. Pojawiają się u nas nowe gatunki roślin, grzybów i zwierząt, bo czy w pełni odpowiadamy za to co znajduje się na przykład na naszych podeszwach?
Wystawa, jak przystało na ekspozycję opowiadającą o szlaku wędrówki gatunków, ma charakter wędrowny. Przygotowana przez Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga w Grlitz odwiedza różne muzea w Niemczech i w Polsce. Teraz zawita w Bytomiu.
Wernisaż wystawy: 2 lipca 2013, godz. 17.00
Czas trwania wystawy: 02.07.2013-styczeń 2014 r.
Miejsce: gmach główny
Komisarz: Roland Dobosz
Zobacz galerię (2) |
Komentarze społecznościowe |