Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Karolinka z ogrodu marzeń
Nel w Ogrodzie marzeń
Stało się to wiosną 2010 roku podczas przygotowań do uroczystości otwarcia krakowskiego Szlaku Henryka Sienkiewicza przygotowywanych przez artystów ze Stowarzyszenia Artystycznego i Naukowego imienia Henryka Sienkiewicza (zobacz artykuł "Kraków otwiera szlaki Sienkiewicza"), które zostały odwołane w przeddzień ich odbycia ze względu na katastrofę samolotu prezydenckiego.
Jednak wiele osób ćwiczyło pod okiem reżysera Wiesława Adamika, aby wystąpić w programie "Ogród marzeń Sienkiewicza i Paderewskiego". Miała to być wg mojego w założenia program poetycko - muzyczny przybliżający epokę XIX wieku- ze względu na nawiązanie do powieści "W pustyni i w puszczy" - oraz postać królowej Wiktorii, wielkiej miłośniczki ogrodów i życia na wsi, a na tym tle wielkich Polaków.
Moja asystentka, pani Maria Jastrzębska, która opiekowała się kostiumami i wystepującymi dziećmi (wcieliła się też w rolę guwernantki i królowej Wiktorii) zaproponowała do roli 9 letniej Nel córkę dobrych znajomych - Karolinkę Sąsiadek. Karolinka przymierzyła kostiumy w dobrze zaopatrzonej także w stroje w stylu la belle epoque wypożyczalni krakowskiej "Kremerowska 7" i uczyła się recytować i śpiewać piosenki musicalowe pod okiem W. Adamika oraz Mieczysława Święcickiego. Jedna z prób odbyła się w bajkowym, kwitnącym ogrodzie dziadków dziewczynki w krakowskim Bieżanowie (ul. Zolla), nieopodal wzgórza na którym znajduje się wysmukły obelisk upamiętniający żołnierzy I wojny światowej.
W ogrodzie dziadka i babci
Ogród znajdujący się na stoku wzgórza składa się ze dużego skalnego kwietnika, w którym jest staw i ule dziadka Karolinki, a nieco dalej z dużego sadu owocowy i zagajnika brzóz. Jesienią rosną tam nawet grzyby, które Karolinka zbiera do koszyczka (na zdjęciach). Przez ostatnie lata mama Karolinki wykonała wiele zdjęć córeczki na tle rozkwitłych azalii i innych wielkich krzewów.
Karolinka jest otoczona miłością dziadków i mamy. Podczas prób do spektaklu "Ogórd marzeń"... sama zaczęła pisać wiersze o kwiatach.
Debiut w "Jamie Michalika"
Mijało lato i Karolinka wyjechała pod koniec sierpnia na wakacje do Kołobrzegu, ale 7 IX wystąpiła z przygotowanymi piosenkami oraz wierszami w programie "Koncerty pod Księżycem Orientu " - Man Szczepańska i jej goście" w legendarnej "Jamie Michalika" w Krakowie. Wykonała polskie ludowe piosenki (w stroju krakowianki), a potem w kostiumie safari Nel Rawlison zaśpiewała brawurowo "Wróć Stasiu wróć" oraz " O czym Nelunia dzisiaj śni" do tekstów napisanych przez Wiesława Adamika.
Karolinka sama zaproponowała muzyczną aranżację piosenek i co niezwykłe - zaśpiewała a capella! Reżyser mógł powiedzieć - "Jestem z niej bardzo zadowolony". Pokazała, że nadaje sie mimo tak młodego wieku dma talent do występów estradowych (wcześniej wygrywała konkursy recytatorskie w swojej szkole).
Publiczność biła brawo, a właściciel "Jamy Michalika" pan Stanisław Jerzy Kuliś pogratulował i podziękował najmłodszej wykonawczyni. Tym razem Karolinka nie grała na swojej gitarze, taki występ jeszcze przede nią. A gra na tej gitarze jak na swój wiek nieźle.
O czym "Nelunia" dzisiaj śni?
Piosenki do musicalu Wiesława Adamika o Stasiu i Nel nadal się piszą. Praca będzie okonczona najdalej do końca br. roku a jak dobrze pójdzie - wcześniej. Tekst o śpiącej Neluni powstał napisany przez autora wspólnie z Karolinką i jej dziadkiem po próbie w ogrodzie, która trwała w pokoju pełnym zabytkowych bibelotów pod okiem dziadka i asystentki reżysera do późnego wieczora. Karolinka zaśpiewała... koledę "Jedzie, jedzie karawana", która wczęsniej nagrala dziadek swoim... telefonem komórkowym. W ten sposob weszliśmy w klimaty powieści Henryk Sienkiewicza. I tak powstala piosenka "O czym Nelunia dzisiaj śni" rozpoczynająca się slowami: "O czym Nelunia dzisiaj śni/ czy na włóczegę znowu porwie się, Ze Stasiem swym, ze Stasiem swym...". "Jak dorosnę też chciałabym występować i śpiewać" - podkreśla zdecydowanie Karolinka.
Postać Neluni ma także starszą od Karolinki zmienniczkę Andrę Młodzik z Andrychowa, która wcieliła się także w postać Wandzi Ulanowskiej i pomogła W. Adamikowi napisać tekst "Nie chce już tego budyniu" oraz zrekonstruować listy Wandzi do pisarza Henryka Sienkiewicza. Ale o tym juz w innym odcinku opowieści ze świata marzeń, a morze także z Krainy Tysiąca i Jednej nocy...
Tekst: Camelot foto: archiwum rodzinne Karolinki oraz W. Adamik
____________________________________________________
Na zdjęciach w Galerii - Karolinka w bajkowym ogrodzie marzeń swojego dziadka oraz zdjęcia z przymiarki kostiumów do występu. W następnym odcinku poznamy dalsze szczegóły i piosenki musicalowe
_________________________________________
Wiesław Adamik
Tekst piosenki musicalowej
Nie chcę już tego budyniu!
Nie jestem już mała dziewczynką
Nie chcę jeść słodkiego budyniu
Staś nas zaprosił na polski bigos
Więc chodźmy już tam, drogi tatku!
*
Więc jedźmy już tam póki czas!
*
Nie chcę słodkiego budyniu
Dla malutkiej angielskiej panienki
Bo była w gorącej Afryce
I jadłam pieczeń z żyrafy!
*
Chodźmy już na pieczonego dzika
Stasiu czeka tam na mnie
Do niego bije moje serce
I nie chcę już tego budyniu!
*
Nie jestem już małą dziewczynką
I nie zjem słodkiego budyniu
Więc chodźmy już tatku póki czas!
Zobacz galerię (53) |
Komentarze społecznościowe |