Spacer i kijki | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
„Wodny raj” w Andrychowie
Każdy kto odwiedzi tego lata Andrychów i okolice, będzie miał okazję zakosztować wypoczynku w niejednym tutejszym „wodnym raju”, z supernowoczesnym, nowym basenem odkrytym na czele, na którym 12 czerwca 2010 roku rozegrano pierwsze międzynarodowe zawody pływackie o Puchar Burmistrza Miasta
Postawiono na obiekty wodne
Wizytówką ziemi andrychowskiej jest nie tylko piękny staw w parku miejskim niedaleko zabytkowego kościoła Św. Macieja, z powierzchniowymi fontannami, zamieszkały przez egzotyczne wodne ptaki, czy w pobliskich górach Beskidu Małego dziesiątki górskich potoków z mostami i kładkami nad czystą wodą, która żłobi malownicze kaskady w ciekawych skałkach, w tym w skalnych czarnych łupkach wierzowskich na potoku Rzyczanka w Zagórniku. Nad tymi potokami działały w dawnych latach liczne młyny wodne. Przecinaja miasto rzeki i do dziś wiele potoków.
Kaskady wodne i malownicze kanały zbudowane ostatnio ręką człowieka są ozdobą otwartego kilka lat temu i wciąż rozbudowywanego Parku Miniatur "Świat Marzeń" oraz otwartej ostatnio inwałdzkiej "Dinolandii"( jest tam nawet sztuczna piaszczysta plaża!). Zabytkowe centrum miasta, które posiada dwie odrestaurowane studzienki z bieżącą wodą z sieci wodociągowej, wzbogaci się wkrótce o trzy fontanny - nieopodal Pałacu Bobrowskim, na Placu Mickiewicza i przed Magistratem.
Nowoczesny basen andrychowski
Do bogatej listy obiektów wodnych w Andrychowie dochodzą obecnie zbudowane i udostępnione bardzo nowoczesne baseny - kąpielisko pod Pańską Górą i %u2018Aqua Park" na Przełęczy Kocierskiej Jedyny tej wielkości i tej klasy na Podbeskidziu nowoczesny odkryty basen kąpielowy w Andrychowie oddano do użytku sierpniu ub. roku. Austriaccy monterzy ( na zdjęciu w galerii) spawali nierdzewne metalowe płyty niecki i dojść basenu. O przebiegu budowy trwającej niespełna rok opowiadał nam mgr inż. Sławomir Deka, prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Budowlanego Z U R z Gliwic. "Nasza firma z siedzibą w Gliwicach specjalizująca się w budowie basenów i obiektów sportowych w Andrychowie zbudowała basen oparty o najnowocześniejsze technologie. Niecki basenów są wodoodporne i wykonane z nierdzewnej stali karbowanej, która zapewnia ściankom basenu głównego, brodzikom przejściowym i w baseniku dla dzieci antypoślizgowość. Pod tym względem jest to basen bardzo nowoczesny, spełniający wszelkie standardy unijne i mogę tylko pogratulować inwestorom, czyli władzom Gminy Andrychów z Burmistrzem Janem Pietrasem, że zdecydowały się na takie właśnie supernowoczesne kąpielisko. Składa się ono z basenu rekreacyjnego, z basenu sportowego do zawodów pływackich w konkurencjach olimpijskich, baseniku dla dzieci, kortu do gry w piłkę plażową, placu zabaw dla dzieci i do tego jeszcze przylega część hotelowa z tarasem.
Bardzo nowoczesne są rozwiązania urządzeń oczyszczających, podgrzewających i doprowadzających wodę do basenu. Woda krąży w obiegu zamkniętym. Ponad trzy tysiące metrów sześciennych wody jest stale oczyszczanych, filtrowanych i uzdatnianych w ekologicznej stacji uzdatniania i dezynfekcji, opartej o ziemię okrzemkową i drobnoustroje, płynie rurami na dach hotelu, gdzie są zainstalowane kolektory słoneczne do podgrzewania wody. Z tego względu nasza firma zainstalowała kilka tysięcy rur doprowadzających wodę. Basen sportowy sluży obecnie tylko dyscyplinom pływackim. Przyjęto bowiem opcję głębokości basenu od 130 do 180 centymetrów, rezygnując z wariantu głębokiego basenu do skoków z powodu braku miejsca."
Górska okolica Andrychowa i liczne atrakcje turystyczne zachęcają do pobytu zob www.basen.andrychow.pl/basen/okolica.htm
Nie jest to jedyny basen odkryty na ziemi andrychowskiej! Niewiele mniejszy basen otwarty powstał przy hotelu "Kocierz", położony ponad 500 metrów nad poziomem morza na Przełęczy Kocierskiej, zostanie otwarty w pierwszych dniach lata 2010 roku. Działa już zresztą od 2 lat w "Kocierzu" przyhotelowy basen kryty SPA (podobny jest w andrychowskim "Agrospa" - prezentujemy ten ostatni w logo artykułu) .
Zawody pływackie i rekreacja w Kapielisku Andrychów
Ceny na wielki andrychowski odkryty basen są jak na tego typu obiekty w Polsce, obecnie dość przystępne i obowiązują na cały dzień. Bilet całodzienny dla dorosłej osoby kosztuje 10 złotych, w weekendy 14 złotych. Na ulgę mogą liczyć indywidualni klienci od godz. 16 i po opłaceniu 5 złotych korzystać z basenu do jego zamknięcia przez trzy godziny. Bilety ulgowe kosztują odpowiednio 8 i 10 złotych. Dla dzieci do lat 6 - tylko 3 zlote.
12 czerwca w sobotę na basen wstęp na czas trwania zawodów był wolny. Tego dnia w ramach Dni Andrychowa odbyły się pierwsze w nowym obiekcie zawody pływackie pod nazwą I Otwarte Mistrzostwa o Puchar Burmistrza Miasta Andrychowa Jana Pietrasa. Odbyły się w międzynarodowym gronie, dotarli bowiem przedstawiciele miast partnerskich, a z miasta partnerskiego Priverno z Włoch z jego burmistrzem na czele przyjechała bardzo liczna reprezentacja pływaków. Włoscy goście wywieźli wiele medali w każdej niemal kategorii i radośnie wyrażali swój entuzjazm, co jest chyba najlepszą rekomendacją, bowiem czego, jak czego, ale możliwości plażowania i kąpielisk w Italii nie brakuje!
Startowały w tych zawodach już dzieci 7 letnie i starsze grupy wiekowe, młodzież i dorośli. Sędziowało 17 arbitrów, wśród których mozna było rozpoznać wielu dawnych zawodników w pływaniu.
Pogoda wyjątkowo sprzyjała, termometr wskazywał 36,6 stopnia Celsjusza w cieniu. Za to temperatura wody w basenie jest stała, cieplejsza w basenie rekreacyjnym ( ok. 27), chłodniejsza w basenie sportowym (ok. 26). Przekonało się w sobotni upalny dzień o walorach zdrowotnych takich kąpieli kilka tysięcy osób. Cieszyły się m. in. powodzeniem strumienie wody pod ciśnieniem. Woda nieustannie filtrowana zachowuje cały czas przezroczystość. Jedyny słaby punkt to właściwie brak zacienienia stałego czy wysokiej zieleni zacieniającej na trawiastych obrzeżach kąpieliska, toteż trzeba tu się wybrać z parasolami przeciwsłonecznymi, które zresztą udostępnia wypożyczalnia piłek i foteli plażowych. Bezpieczeństwa kąpiących się strzeże 4 ratowników, w tym dwie dziewczyny.
Z pobytu na basenie wywozimy także wspomnienie widoków na Beskid Mały, który jest w oddali od strony południowej górskim tłem kąpieliska. Zapleczem kąpieliska są dwie kawiarenki oraz hotel z wieloma miejscami noclegowymi. Zatem to w pełni samowystarczalny pobyt w "wodnym raju". Jego architektura przypomina najpiękniejsze kąpieliska znane choćby z Włoch.
Z historii basenu
Jak wspomina pan Tadeusz Zacny, który miał wtedy 10 lat, basen w Andrychowie był bardzo popularny już od 1935 roku. Posiadał wtedy dużą piaszczystą plażę nad jednym lustrem wody. Basen ten zapamiętał z dzieciństwa Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II i wspomniał o nim w Wadowicach 16 czerwca 1999 roku. Młody Wojtyła był orędownikiem gry w piłkę nożną i wędrówek po górach, które czynnie uprawiał, a podobno także w młodych latach pływania. Kiedy otwarto tutejsze schronisko górskie na Leskowcu miał 13 lat, a 15 lat w momencie otwarcia andrychowskiego basenu. Na basen ten w pewnym okresie, zwłaszcza po II wojnie światowej przychodziło wielu zawodników pływaków oraz w dyscyplinach skoków. Odbywały się amatorskie zawody pływackie i do tej tradycji następuje obecnie powrót.
Zobacz galerię (68) |
Komentarze społecznościowe |