Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Domownicy – mój dom, moja siła!
Jeszcze do końca sierpnia można zgłaszać zdjęcia w konkursie fotograficznym „Domownicy – mój dom, moja siła”. Zadaniem uczestników jest uchwycenie na fotografiach znaczenia „domu” w życiu osób chorych na nowotwory. Organizator konkursu, Polskie Towarzystwo Stomijne „POL-ILKO”, zwraca tym samym uwagę na rolę domu i wagę wsparcia ze strony najbliższych w zmaganiach z chorobą nowotworową.
– Wakacje sprzyjają dokumentowaniu wspólnych, rodzinnych chwil, dlatego zdecydowaliśmy się na przedłużenie konkursu „Domownicy – mój dom, moja siła”. Od jego ogłoszenia otrzymaliśmy wiele fotografii, z którymi łączą się niezwykle wzruszające historie osób borykających się z chorobą nowotworową. Autorzy zdjęć wielokrotnie podkreślali, że to właśnie rodzina i wsparcie najbliższych dają największą motywację do walki z chorobą. Dom to bez wątpienia szczególne miejsce w życiu osób chorych. Poprzez konkurs fotograficzny „Domownicy – mój dom, moja siła” chcemy podkreślić tę niezwykłą rolę domu, a także zwrócić uwagę na konieczność zapewnienia właściwego wsparcia i podnoszenia jakości życia osób chorych na nowotwór – powiedział Andrzej Piwowarski, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO.
Choroba nowotworowa wiąże się z szeregiem uciążliwości spowodowanych nie tylko jej przebiegiem, ale także częstymi hospitalizacjami związanymi z koniecznością regularnego poddawania się chemioterapii dożylnej. Już od ponad 10 lat jedną z dostępnych w Polsce metod leczenia nowotworu jelita grubego jest tzw. chemioterapia doustna. Dzięki tej formie chemioterapii chorzy mogą przyjmować lek w domu, będąc jednocześnie pod stałą kontrolą lekarza onkologa.
Dom to bardzo ważne środowisko terapeutyczne. Obecność rodziny pozwala podtrzymywać nadzieję i wiarę w sens leczenia, daje poczucie przynależności i więzi, co sprawia, że chorzy czują się bezpiecznie, swobodnie i mogą realizować swoje potrzeby – powiedziała Elżbieta Pożarowska, psycholog i psychoterapeuta z Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. – Chemioterapia doustna daje szansę na leczenie w domu, wśród bliskich, w bezpiecznym otoczeniu. Oszczędza choremu uciążliwości podróżowania do szpitala, czasami bardzo oddalonego od miejsca zamieszkania, w różnych warunkach pogodowych, narażania osłabionego leczeniem organizmu na zarażenie przez przebywanie w dużych skupiskach ludzi (pociąg, autobus). Chorzy unikają także stresu związanego z rozłąką z bliskimi, ale także stresu związanego z byciem pacjentem – stania, czasem godzinami, w kolejkach do rejestracji w szpitalu, do pobrania badań, do rozpoczęcia leczenia – dodała.
Konkursowe fotografie można przesyłać jeszcze do 31 sierpnia br. na adres Biura Konkursowego „Domownicy. Mój dom, moja siła”, ul. Wspólna 63b lok. 2, 00-687 Warszawa lub drogą mailową na adres e-mail: domownicy@brandlab.pl. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO www.polilko.pl oraz w siedzibie Biura Konkursowego. Wyróżnione w konkursie prace fotograficzne zostaną zaprezentowane podczas wystawy oraz wydane w specjalnym albumie „Domownicy”.
Organizatorem kampanii jest Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO. Konkurs wspierany jest przez partnera, firmę Roche Polska.
Więcej informacji udziela:
Barbara Wasyl
Biuro Prasowe Kampanii „Domownicy”
ul. Wspólna 63b lok. 2, 00-687 Warszawa
e-mail: b.wasyl@brandlab.pl
tel. (22) 628 19 72, kom. 608 63 63 65
Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO powstało w 1987 r. w Poznaniu (stowarzyszenie powstało pod nazwą Polskie Towarzystwo Opieki nad Chorymi ze Stomią POL-ILKO, nowa nazwa funkcjonuje od 2008 roku). Obecnie posiada 20 oddziałów i kilka klubów w całej Polsce. Organizacja jest stowarzyszona w Europejskim (EOA) oraz Światowym Stowarzyszeniu Stomijnym (IOA). Podstawowym celem towarzystwa jest troska i dbanie o możliwie jak najlepsze życie osób ze stomią. W tym celu prowadzi odpowiednią politykę informacyjno- szkoleniowo-profilaktyczną. Prowadzi także działania mające na celu zapobieganie chorobom układu pokarmowego, propagowaniu terminowych badań specjalistycznych oraz promowaniu zdrowego trybu życia. Więcej informacji na stronie: http://www.polilko.pl/
Komentarze społecznościowe |