Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Nowy numer Fabryki Silesia o przyszłości. Prognozy dla Górnego Śląska
Numer otwiera Tadeusz Sławek esejem Kilka spostrzeżeń o kulturze miasta, w którym stawia pytania o rangę kultury w przyszłej naszej miejskiej codzienności. Z kolei geograf Krzysztof Gwosdz opowiada, jak kształtowała się górnośląska konurbacja od XVIII wieku do przyszłości, ekonomista Andrzej Klasik prezentuje idee przyszłej gospodarki, a socjolog Marek S. Szczepański zapowiada Krakowice 2030. Dalej Jan Dziadul żegna się z węglem, Przemysław Jedlecki pyta o komunikację, a Grażyna Kuźnik zapisuje wrażenia z miasta, które nie chce zniknąć. O naszej przyszłości widzianej z perspektywy Brukseli z europosłem Janem Olbrychtem rozmawia Krzysztof Karwat. Wreszcie Bernard Gaida rozważa, czy Górnośląscy powrócą z Niemiec, a Tomasz Słupik przeprowadza ćwiczenie z zakresu political fiction.
W bloku materiałów o przyszłości kultury Aleksandra Kunce zastanawia się, dlaczego strategii rozwoju nie piszemy krwią, a swoimi refleksjami dzielą się ponadto Eugeniusz Knapik, Ewa Kosowska, Ingmar Villqist. W ankiecie Jak zmieniać region? szesnastu praktyków zarządzania, naukowców i osobistości świata kultury odpowiada, co trzeba zrobić, żeby najlepiej wykorzystać nasze szanse rozwojowe.
Na koniec Ingmar Villqist i Adam Sikora przedstawiają fragment scenariusza filmu fabularnego Miłość w mieście ogrodów z akcją w przyszłości, Bernard Linek w szkicu Od Redena do Ziętka analizuje dawniejsze recepty na nowoczesny Górny Śląsk, a w cyklu Magiczna Silesia Jan F. Lewandowski odnajduje miejsce, gdzie stała machina parowa Goethego.
Numer zamykają, jak zwykle, teksty Zbigniewa Kadłubka, Krzysztofa Karwata i Szczepana Twardocha.
To niektóre pozycje trzeciego numeru Fabryki Silesia, który 16 maja pojawi się w salonikach prasowych Empiku, Kolportera i Ruchu, a 13 maja w siedzibie redakcji przy ul. PCK 19.
Wydawcą kwartalnika kulturalnego Fabryka Silesia jest Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, a pismo jest dofinansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
www.fabrykasilesia.pl | www.facebook.com/fabryka.silesia
Komentarze społecznościowe |