Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Unikatowa prehistoryczna figurka Wenus z Raciborza
W Raciborzu archeolodzy znaleźli prehistoryczną glinianą figurkę nagiej kobiety. Znalezisko zostało nazwane śląską Wenus. Jest to pierwsze tego rodzaju odkrycie z okresu neolitu - IV tysiąclecia p.n.e. w polskiej ziemi.
Podczas badań wykopaliskowych w Raciborzu, które poprzedzają budowę zbiornika przeciwpowodziowego Dolna Odra, dokonano unikalnego odkrycia archeologicznego.
Prace, jakimi kieruje Marek Anioła, prowadzone są przez naukowców z Zespołu Archeologicznych Badań Ratowniczych przy Ośrodku Studiów Pradziejowych i Średniowiecznych IAE PAN w Poznaniu.
Wydobyto z ziemi glinianą figurkę nagiej kobiety, która ma szerokie biodra, piersi, a u góry trzy guzki, z których środkowy to schematyczne przedstawienie głowy, natomiast dwa zewnętrzne interpretowane są jako ręce uniesione w geście oracji.
Odkryta figurka ma długość ok. 10 cm i nie jest wiernym anatomicznym odwzorowaniem kobiety. Jest to płytka wyobrażająca kobietę. Głowa przedstawiona jest schematycznie, ledwie zaznaczona, podobnie jak ręce, uniesione w modlitewnym geście.
Szczególnie starannie wyobrażone są uda, szerokie biodra i piersi. Wiek znaleziska ustala się na na schyłek epoki kamienia, a więc gliniana postać piękności pochodzi z IV tysiąclecia p.n.e.
Analogicznie do innych figurek tego typu nazwano posążek "Wenus z Raciborza" lub "śląską Wenus". Naukowcy podkreślają, że jest to pierwszy tego rodzaju zabytek z ziem polskich zachowany w całości.
Na ilustracji figurka Wenus z Willendorfu, najsłynniejsza z prehistorycznych kobiecych figurek, od jakiej pochodzi nazwa posążków.
Komentarze społecznościowe |