Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Miecz samurajski z Ołomuńca
Podczas pobytu w Raciborzu soke Antonio Garcia (8 dan, Jujutsu hakkodenshin ryu) nie tylko dzielił się swoimi umiejętnościami z adeptami sztuk walki. Zwiedził też miasto oraz pojechał do Czech do Ołomuńca, na spotkanie z mistrzem wyrabiania mieczy Pavlem Bolfem.
- Mistrz Garcia był zachwycony zwiedzaniem starej części Raciborza i pięknymi widokami przyrodniczymi okalającymi nasze miasto - zdradza Jacek Ostrowski z Raciborskiego Centrum Aikido, główny organizator przyjazdu soke Antonio. Natomiast w pewien poniedziałkowy poranek grupa studentów w towarzystwie soke Antonio Garcia wyjechała do Ołomuńca w Czechach.
- Odwiedziliśmy Pavla Bolfa, czeskiego mistrza wyrabiania noży i mieczy w tradycyjnym stylu japońskim. Pavel na codzień zajmuje się prowadzeniem zajęć z aikido kenjutsu - opowiada sensei Ostrowski. - Jednakże jako samouk z wrodzonym talentem do wyrobu mieczy samurajskich, Pavel zajmuje się kowalstwem i wyrabianiem włóczni, noży, mieczy i elementów, potrzebnych do złożenia prawdziwego miecza samuraja. Pavel wprowadził nas w sekrety tego kunsztu, kunsztu którego uczył się u samych mistrzów japońskich. Zresztą konsultuje się z nimi do tej pory. Gdy pytaliśmy Pavla, ile już mieczy wykonał, nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. Okazuje się, że proces tworzenia jednego miecza trwa od roku do półtorej. Wszystkie części, zdobniki czy też materiały sprowadzane są z Japonii. Pavel zdradził nam tez inną ciekawostkę, otóż zakupów w jego kuźni dokonują nawet sami Japończycy, zazdroszcząc mu jego kunsztu. Jednym z kupujących był również członek rodu cesarskiego Japonii Keido Yamaue, który kupił kilka mieczy. Japończyk wycenił pracę kowala na 10 razy drożej niż sam kowal sobie zażyczył. Najtańszy miecz z kuźni Pavla Bolfa kosztuje tysiąc euro. Trudno ocenić, ile kosztuje najdroższy ponieważ cena zależy od ilości przekłuć miecza jak i również zdobników i wykończeń.
W trakcie tej wizyty w kuźni soke Antonio Garcia również zamówił miecz u kowala z Ołomuńca. Jego odbiór zaplanowano na wiosnę 2011 roku. Miecz samurajski "katana" istnieje od VII wieku i jest symbolem honoru, odwagi, umacniania dobra i walki ze złem. Miecz był również swego rodzaju symbolem narodowej religii - shintoizmu. Był również duszą samuraja, bez duszy jak i bez miecza samuraj nigdzie się poruszał i nie rozstawał się z nim.
JR
Zobacz galerię (21) |
Komentarze społecznościowe |