Pływanie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Międzynarodowe spojrzenie na Chopina
Muzyka łagodzi obyczaje, zbliża narody. Na pewno czyni to polsko - chińska pianistka Man Szczepańska, która w niedzielę 9 maja koncertuje w Chrzanowie. O jej widzeniu muzyki Chopina i rodzinie piszemy właśnie z tej okazji
Man Szczepańska wystąpi 9 maja 2010 roku z godzinnym koncertem chopinowskim w sali marmurowej USC w Chrzanowie (al. Henryka 30), zorganizowanym w ramach cyklu koncertów przedstawicieli różnych kultur - FESTIWALU MUZYCZNEGO "DIALOG KULTUR"
Jak nas poinformował Dyrektor Muzeum imienia Heleny i Mieczysława Mazarakich w Chrzanowie Pan Zbigniew Mazur, Man Szczepańska, znana ze swojej wirtuozerii z wykonywaniu utworów Fryderyka Chopina i która jest pięknym przykładem jak ludzie wywodzący się z Dalekiego Wschodu potrafią się wczuć w muzyczne klimaty europejskie i tak polskie brzmienia jak wielkie kompozycje fortepianowe Chopina wystąpi w Chrzanowie z godzinnym koncertem. Wykona następujące utwory.
Fryderyk Chopin (1810 - 1849 )
Nokturn c-moll op. 48 nr 1, 2
Wariacje E-dur na temat niemieckiej pieśni ludowej %u201CDer Schweitzerbub %u201C posth.
Etiuda op. 10 nr 12
Etiuda op. 25 nr 12
Grande Valse Brillante op. 18
Scherzo h-moll op. 20
Mazurki op. 7 nr 1, op. 24 nr 2, op. 41 nr 2
Ballada As-dur op. 47
Polonez cis-moll op. 26 nr 1
Polonez As-dur op. 53
Muzyka jest językiem międzynarodowym i sprzyja wzajemnemu poznaniu - dodaje dyrektor Mazur. 2 maja 2010 roku, w Sali Marmurowej USC odbył się koncert muzyki żydowskiej oraz muzyki Chopina w aranżacjach jazzowych w wykonaniu flecisty Anatoly%u2019a Kogana (Izrael) oraz pianisty Konstantego Wileńskiego (Polska). 16.05.2010 r. Także o godz. 17 odbędzie Koncert muzyki cygańskiej w wykonaniu zespołu La Roma w ogrodzie Domu Urbańczyka, siedzibie Muzeum. Więcej szczegołów o dzialalności Muzeum na stronie www.muzeum.chrzanow.pl
Man Szczepańska i jej rodzina
Dla użytkowników Viapoland nie byłoby już ciekawe przypominanie stylu gry 26 letniej Man Szczepańskiej, królowej fortepianu, www.manli.eu toteż podajemy szereg ciekawostek z jej życia prywatnego. Zazębia się ono z koncertowaniem ponieważ niemal zawsze w występach uczestniczy cała jej polsko - chińska rodzina mieszkająca w Krakowie - mąż Jan Szczepański, 3 letnia córeczka Awaz Lila i mama Shuyi Li. Można po koncercie z Man nie tylko zrobić sobie wspólne zdjęcie, ale także porozmawiać, poznać rodzinę. Awaz mówi i po chińsku i po polsku. Man i jej rodzina bardzo lubi zwierzęta, gotowanie i dobrą kuchnię i wspólne podróżowanie. Małą Melodią (jak tłumaczy się egzotyczne imię Awaz Lila) kiedy Man gra opiekuje się najczęściej babcia ( to za duże słowo, bo ma dość... młody wiek), która w Pekinie była w balecie Opery Pekińskiej. Dziadek Melodii malarz profesor Kecai Li jest obecnie w Pekinie. Mieszka tam także prababcia pani Wang Mao Shen. Man pokochała Polskę i marzy o dużym domu z ogrodem, a nawet o posiadłości wiejskiej. "Boże Narodzenie i Nowy Rok obchodzimy w Krakowie dwa razy, najpierw po chrześcijańsku i europejsku, a w kilka tygodni później po chińsku, tak jak w Chinach".
Wielokulturowe koncerty w Chrzanowie są dobrym pretekstem do tego, aby pytać miedzynarodowa pianistkę o spojrzenie na kulturę polską i chińską, na muzykę obydwu krajów, bo artystka gra także utwory pianistyczne chińskie. Man bardzo interesuje się polską kulturą, także ludową, podczas niedawnego pobytu na ziemi dzieciństwa Henryka Sienkiewicza na Podlasiu, gdzie koncertowała na fortepianie babci pisarza w Muzeum w Woli Okrzejskiej, zwiedzała zabytki historyczne i najbardziej zainteresowała się podczas zwiedzania pobliskiej Izby Regionalnej w Wojcieszkowie stuletnimi zabytkami sprzętów gospodarstwa domowego dawnych mieszkańców Podlasia. Man powtarza jako uczennica znakomitego warszawskiego chopinisty profesora Kazimierza Gerżoda w Warszawie opinię, że aby grać muzykę Chopina trzeba wiedzieć, jak jego dzieła powstawały, jak bardzo są zakorzenione we wspomnieniach z Polski i w muzyce Mazowsza.
Zobacz galerię (17) |
Komentarze społecznościowe |