Pływanie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Odkrycie nut Paderewskiego w krakowskim antykwariacie?
Wlaściciele antykwariatu przy ulicy Św. Tomasza 26 w Krakowie z dumą prezentują znakomite zbiory nut od 135 lat wydawanych przez Adama Krzyżanowskiego oraz zachowany rekopis nut zapisanych ręką kompozytora Ignacego Józefa Paderewskiego. Co stanie się z tymi bezcennymi zbiorami, jeśli wskutek drastycznego podwyższenia ostatnio przez radnych Miasta Krakowa czynszu za lokal komunalny, w którym się mieści ten antykwariat będzie zmuszony on zawiesić od jutra swoją działalność?
Ludzie z pasją i emeryturą w antykwariacie
Henryk i Helena Druciani z Krakowa już prawie od pół wieku prowadzą antykwariat. Przetrwał on wszystkie koleje losu, zabory, I i II wojnę światową, lata komunizmu i aż 20 lat polskiej demokracji. Czynsz za jeden metr kwadratowy pasjonaci starych druków płacili dotąd na miarę swoich możliwości 6 złotych za metr kwadratowy. Ale cóż, radni miejscy nie patrząc na profil mieszczących się w takich lokalach podobnych niedochodowych prywatnych placówek kultury, artystycznych galerii itp. podnieśli magle opłatę aż dziesięciokrotnie - do 60 złotych na metr kwadratowy. To w przeliczeniu prawie suma znacznej części emerytury pana Henryka Drucianego. Z niej pokrywa koszty funkcjonowania antykwariatu!
Skarby pismiennictwa w starym antykwariacie
Bo antykwariat trwa mimo wszystko, bo właściele oplacają jego koszta ze swoich świadczeń emerytalnych. Klienci owszem są, nawet przyjeżdżają w poszukiwaniu potrzebnego starego druku, książki czy gazety do nich z drugiego krańca Polski, np. z Gdańska i Gdyni (akurat byli w antykwariacie tacy właśnie klienci), ale dochód ze sprzedaży jest bardzo skromny. Wlaściwie antykwariat pelni ostatnio rolę w dużej części rolę archiwum wymiany starych druków.
Od zawsze antykwariat specjalizował się w sprzedaży starych nut. Wie o tym środowisko muzyczne. Ogromne ich archiwum przekazał swego czasu do tego antykwariatu krakowski ich wielki wydawca Adam Krzyżanowski. Są to polskie klasyczne utwory np. fortepianowe nie tylko Fryderyka Chopina w broszurach i całe partytury operowe i koncertowe, prawdziwe skarby. To tu jest taki skarb - na zdjęciu - jak napisana przez Aleksandra Bandrowskiego (slowa) i Władyslawa Żeleńskiego aria Jaruchy z opery na podstawie Starej Baśni Józefa Ignacego Kraszewskiego!!!
Rękopis nut Paderewskiego
Przy kawce rozmawiamy z gospodarzami antykwariatu o ich trudnej sytuacji i nutach. Oglądam z zaciekawiem rękopis listu do Adama Krzyżanowskiego od Papieża Pius XI, a potem może jeszcze większy skarb - rękopiśmienny zapis nut, które na 99 procent są zapisane ręką kompozytora Ignacego Paderewskiego, prawdopodobnie jakiś skomponowany przez niego utwór. Fotografuję pieczołowicie nuty Paderewskiego, aby je przekazać krakowskiej pianistce Man Szczepańskiej, która dokona ich oceny i interpretacji muzycznej na jednym ze swoich koncertów w krakowskiej "Jamie Michalika".
Nawet nie pytam, czy Druciani sprzedadzą komuś tak cenny oryginał nutowy i jak oceniają Jego wartość. Może jest na świecie jakiś kolekcjoner nut, który da odpowiednią cenę i zabezpieczy zabytek?
Na dziś książki w antykwariacie na Tomasza 26 są, firma istnieje i działa. Czy jednak po podsumowaniu najbliższych wydatków od jutra Państwo Druciani będą musieli lokal zamknąć?
Protest licznych środowisk do wladz miasta Krakowa
Na ręce prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego płyną już od kwietnia br. liczne protesty i prośby o wyłączenie tego antykwarycznego lokalu z tak wysokiej opłaty czynszowej. Niebawem 9 IX 2010 roku delegacja Towarzystwa Obrony Zachodnich Kresów Polski uda się do Prezydenta na spotkanie, aby bronić antykwariatu i poruszyć inne palące sprawy. Podoną akcję przygotowuje Stowarzyszenie Artystyczne i Naukowe imienia Henryka Sienkiewicza i inne. Trwa akcja zbierania podpisów w obronie antykwariatu i podobnych do nich specyficznych placówek. zanim opustoszeją lokale na starej ulicy Świetego Tomasza w Krakowie.
Czy naprawdę Drucianinie mogą na dotychczasowych zasadach za symboliczne złotówki czy o połowę niższą stawkę czynszową prowadzić tej placówki, aby mieć czas na przekazanie swoich skarbów do stosownych placówek narodowej kultury? Mają już swoje lata...
Jest już oczywiste, że głos protestu już szerokim echem odbił się w mediach i będzie towarzyszył najbliższej kampanii wyborczej na urząd Prezydenta Miasta Krakowa i do Rady Miasta.
tekst: W. A. foto W. A.
Zobacz galerię (37) |
Komentarze społecznościowe |