Góry | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Nostalgiczne grafiki i smak japońskiego sushi
Ziyad Raoof, pochodzący z dalekiego, egzotycznego Kurdystanu, to człowiek, o którym można powiedzieć, że jest właściwą osobą na właściwym miejscu. Od kilkudziesięciu lat mieszka w Krakowie. Swoje zamiłowanie do piękna i zabytków przełożył na artystyczne i bussinesowe zagospodarowanie kilku dawnych dworów i pałaców. Jeden z nich to znajdujący się niespełna 4 km od granic Krakowa, w Tomaszowicach, XIX wieczny klasycystyczny dwór z licznymi akcentami staropolskiego wystroju i w otoczeniu parku i z przekształconymi obecnie zabudowaniami gospodarczymi.
Zatem od 2000 roku Dwór Tomaszowice to już umieszczony tutaj przez Ziyada Raoofa piękny hotel w zaadoptowanych wnętrzach zespole dworsko - pałacowym Największą powierzchnię Centrum Konferencyjnego ma sala konferencyjno - balowa, którą łatwo przekształcić w wielką galerię sztuki. Nadano jej nazwę GALERIA PANORAMA. Nazwa nawiązuje do faktu, że z okien i tarasu jej dwóch sal rozpościera się rozległy widok na panoramę okolicy. Ten widok jest malowniczy także nocami podczas balów weselnych i chętni decydują się właśnie tutaj uczcić ceremonię zaślubin. Budynek jest piękny - to tradycyjne łączenie murów z wapienia jurajskiego i drewna, doskonale harmonizujące z parkowym otoczeniem.
Ziyad Raoof mówi: "Od początku planowano wiele funkcji dla poszczególnych budynków dworskich. Galeria Panorama powstała na bazie połączonych dwóch dużych zabudowań po dawnej... hodowli trzody chlewnej. Choć nasza galeria została oddana do użytku w czerwcu 2007, już zaskarbiła sobie przyjaźń artystów oraz miłośników kultury i sztuki oraz... nowożeńców. Do 500 osób może jednocześnie tutaj zasiąść podczas uroczystości lub koncertów".
Spadający liść Yoshiko Tsubouchi
23 czerwca 2010 roku otwarto w Galerii Panorama wystawę japońskiej grafiki autorstwa YOSHIKO TSUBOUCHI, która po raz pierwszy odwiedziła i wystawiła swoje prace w naszym kraju.
Yoshiko Tsubouchi, malarka urodzona w 1966 roku w Tokio, absolwentka Joshibi University of Art and Design, członek Japan Artists Association. Jej prace były wystawiane w galeriach na całym świecie - USA, Japonii oraz Europie. Jej grafiki są bardzo zjawiskowe i charakterystyczne, artystka posługuje się wyraźną czarną kreską i złotym kolorem. Nawiązują do form graficznych i kolorystyki XVIII wiecznych map i rycin. Prace Yoshiko są często wykorzystywane jako ilustracje do bajek dla dzieci. Artystka znana jest z tworzenia grafik i rysunków przeznaczonych do luksusowych kajut na wielkich liniowcach, nikogo nie powinien więc dziwić powracający w jej pracach motyw statku oraz, często wykorzystywany przez nią, jako główny element kompozycji lub jej tło, motyw mapy utrzymany w estetyce nowożytnej.
***
Łączy te prace motyw środków lokomocji w dawnym stylu - żaglowca i balonu, swoiste retro oraz motyw przemijania czasu. 'SYMBOLEM PRZEMIJANIA BYŁ U MNIE MOTYW SPADAJĄCEGO LISCIA' - powiedziała YOSHIKO na wstępie wernisażu. Tytuł jej wystawy z angielskiego można przetłumaczyć jako "Nostalgiczna podróż". O sobie prywatnie japońska plastyczka powiedziała: "Od roku jest mężatką, co miało duży wpływ na zmianę trybu mojego życia. Pochodzę z miejscowości odległej 40 km do Tokio.".
***
Małżonek artystki przybył na wernisaż, aby wesprzeć ją duchowo oraz charakterze konsultanta kulinarnego poczęstunku całkowicie w japońskim stylu dla przybyłych gości. Wspólnie z polskim kucharzem przygotował duży "szwedzki stół". Znalazły się na nim sushi - japońskie "kanapki' z owoców morza i ryżu z ostrymi przyprawami i sosem sojowym, japońskie krewetki i glony. Wszystko zostało bardzo estetycznie podane. Tradycyjnie parzona zielona japońska herbata, lampka wyśmienitego szampana i naprawdę dobrego wina białego i czerwonego dodawały swoistego aromatu wernisażowi. Zważywszy na bliskość natury w postaci pięknego parku starodrzewia dawało się odczuć klimat harmonii formy i treści całego wydarzenia. Ponad setka przybyłych, ponad dwie godziny uczestniczyła w tej artystyczno - kulinarnej uczcie.
Szef kuchni Centrum Konferencyjnego (na zdjęciu podczas przygotowania sushi) twierdzi, że takie dania jest w stanie przygotować sam na zamówienie. Z zamówieniami egotycznego menu nieraz się spotykają hotele Ziyada Raoofa, który pochodzi z Barzan w Kurdystanie. Elementy kuchni kurdyjskiej proponuje stale Restauracja i Kawiarnia U ZIYADA mieszcząca się na Zamku w krakowskich Przegorzałach. W ramach Kulinarnej Podróży dookoła świata, przez cały czerwiec, oprócz standardowego menu, serwuje się tam również kuchnię japońską
Program muzyczny wernisażu
Koordynatorką i managerem projektu wystawy w galerii Panorama była Katarzyna Stępniewska, natomiast część muzyczną wernisażu opracował krakowski menedżer artystyczny Jan Szczepański. Ostatnią część uroczystości wypełniły utwory muzyczne z pięknymi motywami japońskimi w wykonaniu pary krakowskich artystek - pianistki MAN SZCZEPAŃSKIEJ oraz sopranistki MARII KRAWCZYK.
JAPOŃSKIE MOTYWY W PIEŚNIACH PIOTRA PERKOWSKI EGO Słowa Remigiusz KWIATKOWSKI
Prowadzenie : Jan Piotr Szczepański
MARIA KRAWCZYK - SOPRAN
www.mws.krajobrazymuzyki.pl
KRYSTYNA MAN LI SZCZEPANSKA - PIANINO
www.manli.eu
Program:
1. "Spójrz, już kwitną astry białe" (OCZIKOCZI-NO-MIKUNE, wiek X ) Op.4 Nr.1
2. "Modły słałem z głębi duszy" (MINAMATO-NO-TASZITORIASON wiek XII ) Op. 4 Nr.2
3. "Biedny domek opuszczony" (autor BONZA EIKEI, wiek X, Op.4 Nr. 5
4. "Sakura" - fantazja na fortepianie
Wystawy w Galerii Panorama
Galeria Panorama ma ponad 1000 m kw. GALERIA PANORAMA to najnowszy obiekt zespołu dworsko-parkowego W TOMASZOWICACH. W tym wielofunkcyjnym obiekcie o powierzchni ponad 1000 m kw. prowadzona jest działalność wystawiennicza i edukacyjna, mająca na celu wspieranie rozwoju dialogu międzykulturowego
oraz promocję kultury i sztuki rodzimej i zagranicznej. W ciągu dotychczasowej działalności w Galerii prezentowano wystawy dzieł miedzy innymi takich artystów jak:
- Jerzy Kędziora "Balanse na dworze", 2007
- Leszek Dutka "Płonący ptak", 2008 (wystawa otrzymała Nagrodę im. Witolda Wojtkiewicza przyznawana przez Zarząd Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie za najlepsza wystawę malarstwa, grafiki lub rysunku, jaka odbyła się w Krakowie w czasie trwania kolejnej edycji konkursu)
- Igor Piacka "Zbiór prac", 2009
- Vladimir Gazovic "akupunktura świata", 2009
- Georgij Safronow "W poszukiwaniu koloru", 2009
-"Barwy Malopolski" - jubileuszowa wystawa poplenerowa, 2009
- Renata Brzozowska i Roma Rymszewicz-Ranz "Szaleństwo i spełnienie", 2010
- "Twórczość artystyczna Przykarpacia" - prace wykładowców i studentów Instytutu Sztuki Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego, 2010
- Yoshiko Tsubouchi "Voyage nostalgique", 2010
Plany Krakowskiego Centrum Konferencyjnego na najbliższy okres.
Tradycyjnie przez miesiąc będzie można nieodpłatnie podziwiać prace japońskiej graficzki artystki w tomaszowickiej Galerii Panorama. Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie również miesiąc kuchni japońskiej serwowanej w ramach miesiąca pasji kulinarnych w restauracji na Zamku w Przegorzałach. Przygotowywane są kolejne tegoroczne i przyszłoroczne wystawy. We wrześniu 2010 roku gościć będzie, jak co rok konferencja naukowa o roli "Kościoła we współczesnej Europie", na której obecny będzie Metropolita Krakowski Ksiądz Kardynał Dziwisz.
Inne
Jak co rok odbędzie się w Dworze Tomaszowice cieszący się renomą Sylwestrowy Bal w dworskiej i romantycznej Oranżerii.
Zobacz galerię (40) |
Komentarze społecznościowe |