Morze | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Niebiańskie misterium o Janie Pawle II
Niebiańskie misterium o Janie Pawle II
Na scenie grupa młodzieży z Gimnazjum imienia Komisji Edukacji Narodowej w Sułkowicach Łęgu koło Andrychowa ubrana w białe szaty
http://www.youtube.com/watch?v=QT0ji7HHL1s
recytuje wiersze niczym chór Aniołów w Niebie. Taki ma wymiar także scenografia tego montażu slowno - muzycznego wykonana przez plastyczkę Monikę Zając - Kryjak: wielki rysunek skrzydła kopuły bazyliki watykańskiej obsiadłej przez gołębie oraz zegara, na którym jest zaznaczona godzina 21.37 oraz wielkie białe drzewo, na którym w finale dzieci kolejno powieszą czerwone serca z sentencjami, aby zejść ze świecami na zakończenie ze sceny w stronę widowni by przekazać je osobom na widowni.
Światło dziesiątków jasnych świec i błękit światła reflektorów symbolizuje wadowicki błękitu z poematu Berndsen i samo Niebo. Dokonuje się misterium przypomnienia życia Błogosławionego Jana Pawła II. Czy można w jednym kilkudziesięciominutowym spektaklu pokazać taki szmat długiego życia? Realizatorom "Musicie być mocni mocą miłości" to się udało.
Z "Pieśni o chłopcu spod wadowickiego błękitu", poematu Berndsen o najmłodszych i młodych latach Karola Wojtyły wybrano głównie wiersze o jego narastającej miłości do Boga i Matki Bożej, od początkowego fragmentu:
"Wszystko zaczęło się w Wadowicach -
Życie, dzieciństwo i szkoła
Tu narodziny i tu wzrastanie
Nowego Polski Anioła.
Lecz nim świetliste zaszumią skrzydła
I słowa się spełnią prorocze
Ziemia się polska łzami obmywa
I krwią niewinną i potem".
Poemat i spektakl nie są adresowane tylko do dzieci, trafiają również do dorosłych.
Emilia Berndsen była obecna wśród zaproszonych na spektakl gości i wyraziła radość i podziękowanie za tak twórcze wykorzystanie jej wierszy. Burmistrz Miasta Andrychów Tomasz Żak, do niedawna sułkowiczanin, który podobno zrobił wiele aby spektakl powstał, powiedział po spektaklu: "Teraz należałoby zachować ciszę milczenie i przemyśleć to wszystko co usłyszeliśmy ze sceny". Ksiądz Piotr Liptak z parafii w Sułkowicach - Łęgu, który uczy te dzieci katechizmu w szkole zaznaczył: "To piękny spektakl. Umiemy skupiać się nad słowami Papieża od święta, trudniej nam natomiast zdobyć się na taką refleksję na co dzień.
Cieszyłby się z tego zamiłowania do sztuki teatru na ziemi swojego dzieciństwa Jan Paweł II.
Tekst i zdjęcia: Wiesław Adamik ( Tyg. "Niedziela")
Zobacz galerię (34) |
Komentarze społecznościowe |