Morze | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Otworzyć serca dla lasu
"Hip - hop, hop - hip - szanuj las póki czas", śpiewa kilkunastu wspaniałych wykonawców w nowym spektaklu operowym pt. "Księga lasu" dla najmłodszych w Operze Krakowskiej. Oto nasza recenzja.
Bajkowy las
Nic tak nie cieszy małego widza jak oryginalna bajka sceniczna, w której rozpoznaje "gadające" zwierzęta i rośliny leśne. W dodatku tak ciekawie pokazane, jak w premierowym spektaklu dla dzieci w Operze Krakowskiej pt. "Księga lasu" na podstawie telewizyjnej sztuki Jarosława Hnatowicza "Jak Echo wróciło do lasu" w latach osiemdziesiatych ub. wieku. Autorem ilustracji muzycznej do tego przedstawienia był kompozytor Jan Hnatowicz, znany szerszej publiczności m.in. z piosenek zespołu Pod Budą. Na kanwie telewizyjnego spektaklu powstał pełnometrażowy film animowany pod tym samym tytułem.
Akcja skrakowskiego operowego spektaklu została ciekawie opowiedzian w formie widowiska przygodowego dla najmłodszych. Drwal Maciej (Andrzej Biegun) wędruje z misją uratowania "duszy" lasu, czyli echa. Echo straciło głos, bo powtarzało nieustannie wrzaski śmiecących i hałasujących w lesie ludzi. Trafia w sidła pająka (Michał Kutnik), wreszcie na dwór królowej leśnych pszczół oraz apteki zaskrońca. Pojawiają się postacie nietoperzy, elfów, motyl paź królowej.
Zwierzęta występują na tle symbolicznej scenografii uschniętego lasu, której centralną częścią jest tysiącletni dąb, to w jego wnętrzu umieszczono zarówno płac królowej pszczół jak i aptekę leśna. Przy pomocy rzutnika na ścianę rzucane są widoki łąk, lasu, leśnego strumienia, plastra miodu oblepionego pszczołami.
Połączenie obrazu z dźwiękiem, muzyki oraz śpiewu w tym premierowym spektaklu operowym dla dzieci było całkiem niezłe. Zwierzęta "śpiewają", a nawet tańczą%u2026W każdym razie dzieciom bardzo sie to podobało.
Budzenie wrażliwości
"Księga lasu" z pewnością jest mądrą współczesna bajka, która pobudza wrażliwość dzieci na sprawę ochrony lasu, który jest skarbem. W finałowej scenie wszyscy wykonawcy razem śpiewają przebojowa piosenkę, w której zawarta jest madra myśl "Hip hop - szanuj las póki czas". Podczas premierowego spektaklu w dniu 27 maja 2010 roku dzieci, w tym chyba nawet bardzo małe, 5 letnie, reagowały bardzo żywo na każdą kolejną scenę, zwłaszcza na pełne humoru epizody walki drwala i pszczoły - strażniczki ze szpadą (Kamila Mędrek - Żurek) z okropnym pająkiem.
Dzieci dowiadują się, jakie słowa niosą te wartości, które są ważne w życiu - miłość, mądrość, uczciwość i być może je zapamiętają. Także to, jak bardzo cenny i ważny jest piękny i niezniszczony las.
Każda rola jest ważna
Kiedy ogląda się taki spektakl jak "Księga lasu", w którym kolejno wkraczają na scenę spotkane zwierzęta ma się poczucie, że każda postać jest ważna, a każda rola%u2026 główna! Toteż aktorzy grając i śpiewając mogą w pełni pokazać swoje umiejętności. Bardzo bogaty jest ruch sceniczny, postacie są roztańczone, rozbiegane, a czasem nawet%u2026 fruwają jak nietoperze.
Tekst: Wiesław Adamik
"Księga lasu: w Operze Krakowskiej, 2010
Treść sztuki
W uschniętym lesie panuje martwa cisza. Na polanę przybywa Drwal Maciej, aby ściąć rosnący tam 1000-letni dąb. Nim to się jednak stanie, Maciej odkrywa, że powodem braku sił życiowych lasu jest choroba Echa, które tak długo powtarzało wrzaski ludzi, aż ochrypło i w końcu straciło głos. Wtedy las opuściły zwierzęta i ptaki, a drzewa zaczęły więdnąć i usychać.
Maciej postanawia uratować las i wyrusza na poszukiwanie lekarstwa dla chorego Echa. Podczas przygód z udziałem ostatnich mieszkańców lasu (Motyla, Pająka, Pszczół i Zaskrońca), dzielny drwal odnajduje trzy zaczarowane kwiaty i poznaje zaklęte w nich czarodziejskie słowa - klucze do szczęśliwego życia. Kiedy w końcu Drwal Maciej
Wykrzykuje te słowa wraz z publicznością, Echo odzyskuje głos, a las wraca do życia i na nowo rozkwita.
Kompozytor: Jan Hnatowicz
Dyrygent: Paweł Szczepański
Obsada:
Drwal Maciej Andrzej Biegun, Wiesław Nowak I Siostra Echo i Królowa Pszczół Agnieszka Cząstka, Bożena Zawiślak-Dolny II Siostra Echo Marta Abako, Marta Poliszot III Siostra Echo Joanna Rakoczy, Małgorzata Sznajder-Dziechciowska Motyl Agnieszka Cząstka, Karin Wiktor-Kałucka Pająk Michał Kutnik, Kajetan Wolniewicz Pszczoła-Strażniczka Małgorzata Hyży-Wypart, Kamila Mędrek-Żurek Zaskroniec-Medyk Franciszek Makuch, Janusz Dębowski
Studio Baletowe Opery Krakowskiej Nietoperze: Małgorzata Dukała, Liliana Wrońska / Paulina Duda, Karolina Rumin
Chór Dziecięcy Opery Krakowskiej Głos złego chłopca Aleksander Cieśla
Realizatorzy:
Scenariusz i reżyseria: Wojciech Graniczewski Muzyka: Jan Hnatowicz Scenografia: Katarzyna Zbłowska Materiały filmowe: Konstanty Kulik Choreografia: Kinga Batko-Kużdżał Kierownictwo muzyczne: Paweł Szczepański As. reżysera i inspicjent: Agnieszka Sztencel, Anna Jaworska Sufler: Krystyna Behounek, Dorota Sawka
Zobacz galerię (3) |
Komentarze społecznościowe |