Zdrowie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Lubelskie znaczy ekologiczne
VI Eko-festyn, który miał miejsce w sobotę 5 października na Placu Zamkowym w Lublinie, odwiedziło kilka tysięcy mieszkańców Lublina i okolic, którzy mieli okazję posmakować wytwarzanej w naszym regionie żywności ekologicznej. Przeszło pięćdziesięciu wystawców zaoferowało swoje smakołyki, na straganach pyszniły się rozliczne pieczywa, mięsiwo i wędliny, sery, miody, powidła, soki, ciasta, słodycze, nalewki, owoce i warzywa.
- Festyn organizujemy przede wszystkim, aby mieszkańcom miasta pokazać, jak bogatą gamę zdrowych i smacznych produktów wytwarza się na wsiach województwa lubelskiego. Ekologiczna żywność znajduje się w zasięgu ręki, a kiermaszowy charakter imprezy to doskonała okazja, aby napełnić domową spiżarnię - podkreśla Sławomir Struski, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Środowiska. - W naszym regionie mamy zarejestrowanych ponad 2200 producentów żywności ekologicznej, a dla wielu z nich to podstawowe źródło dochodów.
Bezpośrednio po otwarciu festynu, którego w imieniu marszałka Krzysztofa Hetmana dokonali dyrektor Sławomir Struski oraz Antoni Skrabucha, dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, miało miejsce wręczenie regionalnych nominacji do ogólnopolskiego konkursu "Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne 2013", organizowanego przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. W kategorii "ekologiczne gospodarstwo towarowe" nominację otrzymali Izabela i Krzysztof Soskowie z miejscowości Elżbietów w powiecie lubartowskim, natomiast w kategorii "ekologia-środowisko" - Zbigniew Kałdonek z miejscowości Drzewce w powiecie puławskim.
Festynowi towarzyszyły liczne atrakcje, m.in. prezentacja zwyczajów szlacheckich w wykonaniu "Bractwa im. Jeremiego Wiśniowieckiego" z Lublina, pokazy tradycji słowiańskich, w tym wczesnośredniowieczny obrzęd dożynkowy i wywierający niesamowite wrażenie taniec z ogniem grupy "Słowiański Gród" z Wólki Bieleckiej. Pyszne flaki sojowe, ufundowane dla mieszkańców Lublina przez marszałka Krzysztofa Hetmana, serwowały jak zwykle niezawodne i doskonale zorganizowane panie z Koła Kobiet Aktywnych Gminy Fajsławice.
Szereg konkursów wiedzy o ekologii oraz zabaw sprawnościowych dla dzieci i młodzieży przeprowadzili pracownicy LODR-u w Końskowoli, Polskiej Korporacji Recyklingu z Lublina oraz Departamentu Rolnictwa i Środowiska. Czas umilały koncertami Szczebrzeska Kapela Podwórkowa ze Szczebrzeszyna i Kapela Wojciechowska z Wojciechowa. Popularnością cieszyła się akcja Polskiej Korporacji Recyklingu: w zamian za przyniesione zużyte baterie każdy dostawał słodycze.
Tradycją "Eko-festynów" jest nagradzanie najlepiej udekorowanych stoisk i najlepszych produktów ekologicznych. Rywalizację o tytuł najładniejszego stoiska bezapelacyjnie wygrała Grupa Producentów "Klasa" z Klementowic, drugie miejsce zajęło Koło Kobiet Aktywnych Gminy Fajsławice, trzecie - Bożena Wdowiak, Gospodarstwo Pasieczne "Pszczółka" z Księżomierza.
Konkurs na najlepszy produkt ekologiczny rozegrano w pięciu kategoriach. W grupie napojów zwyciężył "sok borówkowy 100%" Izabeli i Krzysztofa Sosków z Elżbietowa, przed "nalewką poziomkową" Danuty Witorożec z Karczmisk i "sokiem gruszkowym" Janiny Bańki z Kraśnika. W kategorii "nabiał" pierwsze miejsce przypadło "serkowi kanapkowemu wędzonemu koziemu" Barbary i Janusza Białych z Ostrówka, drugie "serowi z czosnkiem niedźwiedzim" Doroty i Jerzego Moniów z Krupego, trzecie "jogurtowi malinowemu" Mirosława Janowskiego z Ludwinowa. W kategorii "przetwory owocowo-warzywne" na pierwszym miejscu uplasowała się "dynia po grecku" Eugenii Budzyńskiej z miejscowości Grądy, na drugim "pasztet wegetariański'' Moniki i Ireneusza Mazurków z Woli Czołnowskiej, na trzecim - "pasztet z pestek dyni oleistej" Małgorzaty Jonczak z Annówki. W kategorii "wypieki" jury pierwsze miejsce przyznało "sernikowi dyniowemu" Beaty Serko z Woli Krasienińskiej przed "chlebem żytnim na zakwasie z pieca ceglanego" Piotra Jezuity z Zarzecza i "gruszkowcem - ciastem z gruszki suszonej" Janiny Bańki z Kraśnika. W kategorii "przetwory mięsne" wyróżniono jedynie "szynkę z Roztocza" Zakładu Mięsnego "Wasąg" z Hedwiżyna. Nagrody ufundowane przez marszałka Krzysztofa Hetmana i Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli wręczyli laureatom Antoni Skrabucha, dyrektor LODR i kierownik Janusz Malinowski z Departamentu Rolnictwa i Środowiska.
- Nasz festyn to cenna inicjatywa służąca zarówno rolnikom ekologicznym, jak i konsumentom - mówi kierownik Janusz Malinowski. - Na uwagę zasługuje także jej aspekt edukacyjny i przekazywanie wiedzy o walorach żywności ekologicznej mieszkańcom naszego regionu.
"VI Eko-festyn" zorganizowali: marszałek Krzysztof Hetman, Departament Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie i Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.
Patronat honorowy: Stanisław Kalemba, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Patronat medialny: TVP Lublin, Radio Lublin, Kurier Lubelski
lubelskie.pl
Fot. Tomasz Makowski
Zobacz galerię (19) |
Komentarze społecznościowe |