Wydarzenia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Jajko jako gwiazda - Stół Wielkanocny 2011
Znany i głośny w Małopolsce, a nawet za granicą, organizowany przez andrychowskie Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Konkurs Potraw „Stół Wielkanocny” ma coraz większy zasięg i wyższy poziom.
Niewątpliwie konkurs stworzyli ludzie, ale dzielo jego rąk jest z płodów natury, z tego co zebrane na polach, łąkach, ogrodach i lasach, Palmy powstają z wiosennych roślin, bukszpanu, wikliny, bazi wierzbowych i tylu innych. To wszystko ukwiecone czym się da, aby powstał stroik wielkanocny.
A na wypiekach wielkanocnych ciast te same wzory dekoracyjne roślin z napisem "Alleluja!" A jak się przyjrzeć to i na pisankach wielkanocnych przegląda się otaczająca przyroda. Pisanka może stanowić bardzo wyrazisty element stołu wielkanocnego, czasem powięszona. Jajka mogą otaczać wiankiem salatkowy wzór. jednym slowem jajko w roli gwiazdy wiosennego światecznego stołu w Polsce!
"W tym roku nasze gospodynie skupiły się na obecności jajka, jako potrawy tak istotnej dla stołu wielkanocnego" - podkreślała pani Prezes SGW Czesława Wojewodzic, prowadząca XI Konkurs Potraw Wielkanocnych, który odbył się 16 kwietnia 2011 roku - już od kilku lat tradycyjnie w sali ośrodka wypoczynkowego "Kocierz koło Andrychowa.
Dla aż 800 gości, w tym przedstawicieli najważniejszych władz samorządowych ze Starostą Powiatu Wadowickiego Jackiem Jończykiem i Burmistrzem Miasta Andrychów Tomaszem Żakiem przybyłych na uroczystość wręczenia nagród i na poczęstunek - degustację tych wszystkich smakowitości, przygotowano także strawę artystyczną w postaci występu świetnego Chóru "Misericordias Domine" pod dyrekcją Tadeusza Prystackiego z parafii pod wezwanie Św. Bartłomieja i Pawła w Zagórniku. Do przyśpiewek grała cały czas kapela ludowa z gminy Iwanowice.
Potrawy na 21 konkursowych stołach poświęcił ksiądz Józef Baran z parafii w Targanicach koło Andrychowa. Kapłan powiedział między innymi: "Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które spożywamy na pamiątkę Baranka Paschalnego i świątecznych potraw, które Ty spożyłeś z Apostołami." Oto wideoklip:
http://www.youtube.com/watch?v=r9TmeVOKPp0
Na temat walorów smakowych potraw nie miał wątpliwości pokazany także naszym wideoklipie z tej uroczystości juror - kucharz restauracji ośrodka na "Kocierzu", który ma w ofercie kuchnię regionalną: "Wybór na pierwsze miejsce był trudny, bo na każdym stole znajdowało się coś wyjątkowo świątecznego". Grand Prix przyznano dla pokazanego w clipie stołu Koła Gospodyń Wiejskich z Frydrychowic. Pozostałe miejsca przypadły nie tylko kołom gospodyń z ziemi andrychowskiej, Roczyn czy Rzyk, ale także z odleglejszych ziem np. z Frydrychowic czy z gminy Iwanowice koło Krakowa Pan Czesław Rajda z Roczyn przewodniczył Jury oceniającego walory smakowe tradycyjnych nalewek, które wytypowało do rangi produktu regionalnego nalewkę z KGW z Targanic. Nalewki miały często zabawne nazwy.
Zobacz galerię (108) |
Komentarze społecznościowe |