Gastronomia | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Smakowanie życia na Tour Salonie
Promocja Regionu Lubelskiego na Targach Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon w Poznaniu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem publiczności. Każdy, kto w dniach 17-19 października 2013 roku odwiedził stoisko naszego regionu, mógł popróbować znakomitych potraw regionalnych, a do tego wygrać weekendowy pobyt na Roztoczu albo w nałęczowskim SPA.
Tegoroczny Tour Salon, z udziałem blisko 500 wystawców z kraju i zagranicy, przebiegał pod hasłem „Turystyka kulinarna - polski hit". Był to temat branżowej konferencji, zorganizowanej w pierwszym dniu targów przez Międzynarodowe Targi Poznańskie, Agencje LandBrand i Polską Organizację Turystyczną. Piotr Franaszek, dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie i prezes Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, w prezentacji: „Lubelskie - smakuj życie! - pierwsza marka regionalna w Polsce tak ściśle powiązana z kulinariami i uznanymi producentami spożywczymi - jak i po co się to robi?", przedstawił kompleksowy projekt zarządzania marką regionalną, wiążącą bogactwo tradycji i ekologiczne zaplecze z promocją potraw i produktów spożywczych wytworzonych w regionie. - To właśnie place of origin - „efekt pochodzenia", czyli większa wartość dla produktów ze względu na walory miejsca, z którego pochodzą. Lubelskie jest być może pierwszym regionem, który buduje ten często spontaniczny proces świadomie i od podstaw.
Uczestnicy konferencji i wielu targowych gości miało okazję w praktyce poznać smakowe walory lubelskich potraw i produktów. Na regionalnym stoisku przygotowaliśmy cykliczne prezentacje i degustacje. Gotowanie na żywo prowadziły mistrzynie kuchni, nagrodzone m.in. w regionalnych konkursach „Smaki Lubelszczyzny" - Agnieszka Filiks z Restauracji „Siwy Dym" z Celejowa oraz Elżbieta Cwalina z Restauracji „Hades - Szeroka" w Lublinie. Ich pokazy z uwagą śledziły setki gości odwiedzających stoisko, którzy mogli popróbować m.in.: pierogów z serem i kaszą oraz serem i miętą, gołąbków z kaszy gryczanej i borowików, szyneczki z karpia, koziego sera i, oczywiście, lubelskich cebularzy. Była też kaczka po zamojsku z wiśniami, na którą dał się namówić m.in. Marcin Kydryński, znany dziennikarz muzyczny, gość specjalny targowego Salonu Podróżników na stoisku National Geographic Traveler. Natomiast uczestnikom konferencji „Turystyka kulinarna - polski hit" smakowały słone ciasteczka - szpinakowe, z koprem i z kminkiem.
Drugim targowym hitem Regionu Lubelskiego były konkursy dla zwiedzających, sprawdzające ich skojarzenia i wiedze o regionie, premiowane bardzo cennymi nagrodami. BT QUAND z Tomaszowa Lubelskiego ufundowało trzy weekendowe wycieczki po Roztoczu i do Lwowa, a Uzdrowisko Nałęczów trzy weekendowe pobyty w nałęczowskim SPA. Do wygrania były też rodzinne bilety do największych muzeów regionu: Muzeum Lubelskiego na Zamku z oddziałami w Lublinie, Kraśniku, Lubartowie, Łęcznej i Nałęczowie, Muzeum Nadwiślańskiego z oddziałami w Kazimierzu Dolnym, Janowcu i Puławach, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego we Włodawie, Poleskiego Parku Narodowego, a także karnety na zwiedzanie Zamościa z przewodnikiem w hetmańskim stroju.
Stoisko Regionu Lubelskiego (nr 53 w hali 3A) zorganizował Departament Promocji i Turystyki UMWL, przy współpracy Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. W obsłudze stoiska i targowej promocji wsparli nas sprawdzeni partnerzy z: Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej, Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Białej Podlaskiej, Zamojskiego Ośrodka Informacji Turystycznej, Starostwa Powiatowego w Łęcznej i we Włodawie, Muzeum Lubelskiego, Lokalnej Organizacji Turystycznej „Roztocze" i Biura Turystyki QUAND. Odrębne stoiska miało paru innych wystawców z regionu: Miasto Hrubieszów w ramach projektu GOTANIA, skupiającego dziewięć gmin z powiatów hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego; Szlak Jana III Sobieskiego - porozumienie sześciu gmin z powiatów łęczyńskiego, lubelskiego, krasnostawskiego i świdnickiego; Zakład Leczniczy „Uzdrowisko Nałęczów" SA - w ramach grupy Polskie Uzdrowiska Zarządzanie.
Warto dodać, że Region Lubelski został nagrodzony w tym roku głównym laurem Międzynarodowych Targów Poznańskich - statuetką „Acanthus Aureus". Zdobyliśmy też laury w towarzyszącym targom ogólnopolskim konkursie „Róża Regionów" - na najlepsze wydawnictwa turystyczne. Nasz folder „Region Lubelski. Największe atrakcje turystyczne" został nagrodzony III nagrodą, a seria folderów „Lubelskie - smakuj życie! Kulturowo; Przyrodniczo; Aktywnie" otrzymała wyróżnienie, podobnie jak produktowy folder Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Konkurs „Róże Regionów" organizuje redakcja branżowego czasopisma „Wiadomości Turystyczne" w Warszawie. W drugim z konkursów, współorganizowanym przez Międzynarodowe Targi Poznańskie i Zarząd Główny PTTK, pierwszą nagrodę w kategorii albumów otrzymało lubelskie Wydawnictwo Pietrzak - za album „Lublin".
Region Lubelski zapromuje się jeszcze w tym roku na Międzynarodowych Targach Turystyki TT Warsaw w Warszawie, w dniach od 28 do 30 listopada. Wiodącym tematem naszej prezentacji będzie oferta turystyki zimowej (narciarskie stoki i trasy biegowe oraz pobyty świąteczno-noworoczne), a także nowy tematyczny szlak Renesansu Lubelskiego.
UM Województwa Lubelskiego
Zobacz galerię (5) |
Komentarze społecznościowe |