Atrakcje | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Zawodnik Rafako Orbea MTB Team twórcą prototypu rowerowego uchwytu dla numeru startowego
- Sam pomysł był wynikiem bezowocnych poszukiwań uchwytu, który mógłby zastąpić obecnie stosowane rozwiązania – powiedział Mirosław Bołdys, członek Rafako Orbea MTB Team. Na co dzień pracujący w pszczyńskim oddziale Rafako S.A. amator wyścigów kolarskich zaprojektował i stworzył prototyp rowerowego uchwytu dla numeru startowego w zawodach MTB.
Mirosław Bołdys, pracownik Rafako S.A., z wykształcenia jest inżynierem budownictwa. Jego pasją już od najmłodszych lat jest kolarstwo. W 2012 roku wraz z grupą amatorów przejażdżek rowerowych założyli stowarzyszenie KKS Rafako MTB Team. Od tamtej pory na koncie grupy (obecnie działającej pod nazwą Rafako Orbea MTB Team) znajduje się m.in. wywalczone trzy razy z rzędu Mistrzostwo Polski Energetyków w MTB, obecnie zajmują pierwsze miejsce w kategorii Muszkieterów w cyklu Bike Maraton, co daje dobry prognostyk na zakończenie sezonu oraz mnóstwo świetnych wyników zdobytych indywidualnie.
- Początkowym założeniem były dwa, ewentualnie trzy starty w sezonie, w którymś z organizowanych cykli wyścigów MTB. Po pierwszych zawodach koncepcja się zmieniła. Zmagania rowerowe sprawiały nam tyle przyjemności, że do dnia dzisiejszego regularnie, co roku, bierzemy udział średnio w 13 startach (liczonych na każdego zawodnika) – wyjaśnił Mirosław Bołdys, członek Rafako Orbea MTB Team.
Należy zaznaczyć, że na całym świecie podczas zawodów numery startowe montowane są do kierownicy rowerowej za pomocą opasek zaciskowych lub też sznurówek. W trakcie stosowania takich rozwiązań zaobserwować można szereg niedociągnięć; podczas deszczu często sznurówki się rozwiązują, wówczas można łatwo zgubić lub zniszczyć numerek. Co więcej, by zdemontować numerek, potrzebne są dodatkowe narzędzia.
Jak wyjaśnia twórca, pomysł zrodził się w jego głowie wskutek bezowocnych poszukiwań uchwytu, który mógłby zastąpić powszechnie stosowane rozwiązania. - Z moich wieloletnich obserwacji wynikło, że np. zawodowi kolarze szosowi posiadają specjalne uchwyty na numer. Nie inaczej jest w przypadku biegaczy. Kolarze MTB są niestety skazani na opaski zaciskowe, które tak naprawdę mają zupełnie inną funkcję. Po wielu przemyśleniach i obserwacjach obudziła się we mnie pewna koncepcja inżynierska. Skoro jak dotąd takiego uchwytu nikt nie stworzył, to może sam zmierzę się z tym wyzwaniem. Wtedy też, a było to pod koniec 2016 roku, powstał pierwszy projekt, który stanowił podstawę do stworzenia prototypu. Po jego wykonaniu przyszła kolej na następny etap, a mianowicie testy. W okresie zimowym, podczas treningów do nowego sezonu, miałem okazję sprawdzić jak uchwyt działa. Wszelkie wnioski, które udało mi się wówczas wyciągnąć, pozwoliły mi go dopracowywać i ciągle ulepszać. Dzięki temu po pięciu miesiącach testów i poprawek uchwyt jest już maksymalnie dopracowany - wyjaśnił Mirosław Bołdys.
Obecnie projekt ten stara się o dofinansowanie. Prototyp jest gotowy, natomiast jego masowa produkcja będzie bardzo kosztowna. W tej chwili liczy się wsparcie każdej osoby, której MTB nie jest obce.
Należy także zaznaczyć, że inicjatywa Mirosława Bołdysa wspierana jest przez POL SPORT Group, jednego z największych dystrybutorów rowerów i asortymentu rowerowego w Polsce, Rafako Orbea MTB Team, jedną z najlepszych amatorskich grup kolarstwa MTB oraz portal internetowy Sport Calendar.
Więcej informacji oraz film instruktażowy znajdują się w portalu PolakPotrafi.pl.
fot.: Mirosław Bołdys, Rafako S.A. - Drużyna Rafako Orbea MTB Team w trakcie Mistrzostw Polski Energetyków w MTB
* * *
Rafako S.A. z Grupy PBG jest największym europejskim producentem kotłów dla energetyki zawodowej i przemysłowej, urządzeń ochrony środowiska oraz dostawcą kompletnych bloków energetycznych „pod klucz”.
Komentarze społecznościowe |