Atrakcje | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Akcja fotograficzna w hołdzie Powstańcom
Grupa WWPhoto pod artystycznym nadzorem Wojtka Wieteski od 22 lipca do 4 sierpnia realizowała wieloetapowy projekt fotograficzny „1944/70/2014”. Pięciu fotografów wykonało portrety 864 Powstańców obecnych w Muzeum podczas obchodów 69. rocznicy Powstania Warszawskiego. Ostateczne efekty projektu będzie można zobaczyć w przyszłym roku, podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Od 22 lipca do 4 sierpnia w Centrum Informacyjnym Obchodów w Muzeum Powstania Warszawskiego był realizowany projekt fotograficzny na ogromną skalę. Młodzi fotografowie z grupy WWPhoto pod nadzorem artystycznym Wojtka Wieteski portretowali uczestników Powstania. Sesji fotograficznej towarzyszyła kamera, która rejestrowała pojedyncze wypowiedzi Powstańców, celem stworzenia w późniejszym etapie kilkunastominutowej sekwencji filmowej. Cały materiał fotograficzny oraz audiowizualny zgromadzony w ramach projektu zostanie zaprezentowany podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Akcja fotograficzna „1944/70/2014” ma wymiar symboliczny. Ideą jest tworzenie pamięci wizualnej dla obecnych i przyszłych pokoleń. Projekt jest próbą uchwycenia zmniejszającego się z roku na rok grona Powstańców, nielicznej grupy pamiętającej emocje z sierpnia 1944 roku.
Rozpoczynając projekt wykorzystujemy fakt, że Muzeum Powstania Warszawskiego traktuje Powstańców jako partnerów, współtwórców instytucji. To tacy czynni udziałowcy, z którymi jest nieustanny kontakt, którzy ciągle dokładają do niej swoje historie, przedmioty. - powiedział Wojciech Wieteska. Projekt ten odczuwamy jako przejście wspomnień i doświadczeń tych, których fotografujemy na nas fotografujących, a w efekcie na odbiorców tych fotografii – mówią zgodnie młodzi fotografowie z grupy WWPhoto.
WWPhoto:
Wojciech Wieteska - Jeden z najbardziej znanych polskich fotografów. Wyrósł z europejskiej szkoły fotografii reporterskiej a jego indywidualny styl charakteryzuje się konceptualnym podejściem do rzeczywistości. W jego pracach panuje nastrój wyciszenia, samotności ale z dozą poczucia humoru. Pracuje od 1986r. Obecnie mieszka w Warszawie. Realizuje projekty artystyczne i reklamowe. Pobyty w Australii, Afryce Płn., Ameryce Płd., na Bliskim Wschodzie, Dalekim Wschodzie,w Europie, Japonii i w USA były inspiracją do powstania indywidualnych projektów fotograficznych takich jak: „36 x Paryż”, „Rzeczywistość”,„Far West”, „Tokyo”, „N.Y.C. #02”, „Martwa Natura”, „Flights 91_08”.
Anna Orłowska - Urodzona w 1986 roku w Opolu. Ukończyła Fotografię w PWSFTviT w Łodzi oraz Instytut Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie. Obecnie na studiach doktoranckich w PWSFTviT. Jej projekt The day before znalazł się wśród prac wybranych do projektu ‘reGeneration2 : Tomorrow’s Photographers Today’ prezentowanego między innymi w Musée de l’Elysée w Szwajcarii, w Aperture Foundation w Nowym Jorku czy na festiwalu Rencontres d'Arles we Francji.
Maciej Niesłony – urodzony w 1982 r. w Chorzowie. Absolwent Wyższego Studium Fotografii PWSFTviT w Łodzi, studiował także w ITF w Opawie. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego. Laureat sekcji ShowOff Miesiąca Fotografii w Krakowie. Zajmuje się głównie fotografią portretową. Swoją uwagę zwrócił m.in. na byłych więźniów nazistowskich obozów z czasów II wojny światowej i komunistycznych obozów na ziemiach polskich po 1945 roku tworząc cykl portretów psychologicznych. W dorobku ma również cykl fotografii przestawiający wybitnych polskich sportowców – bokserów, medalistów olimpijskich.
Łukasz Sokół - Urodzony w 1981 r. w Warszawie. Absolwent Europejskiej Akademii Fotografii oraz Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego. Zajmuje się portretem i reportażem. Współpracuje z korporacjami, prasą polską i zagraniczną oraz z organizacjami pozarządowymi. Specjalizuje się w długoterminowych projektach fotograficznych, m.in. „Najcenniejsza rzecz” (cykl portretów dzieci z ich najcenniejszą rzeczą), „Misja” (fotoreportaż o życiu codziennym mieszkańców Afryki objętych pomocą polskich misjonarzy). Swoje projekty realizował w Australii, USA, Afryce, Indiach i Europie. Publikował m.in. w: „The Sunday Times Magazine”, „La Vie”, „Marie Claire” (Węgry), „GEOlino”, „GIOIA”, „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach”, „Zwierciadle”, „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”.
Jakub Karwowski - Urodzony w 1985 roku w Krakowie. Studiował Muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Fotografię w PWSFTviT im. Leona Shillera w Łodzi. W swojej twórczości skupia głównie na emocjach i obserwacji najbliższego otoczenia. Bazuje na tradycjach fotografii rodzinnej przekształcając ją we współczesną opowieść o człowieku w jego intymnym świecie. Od 2008 roku fotografuje swoją rodzinę tworząc kolejne rozdziały własnego „albumu rodzinnego”, które jako oddzielne cykle, z różną intensywnością ujawniają jego fascynacje estetyką filmu, malarstwa i muzyki. Sięga po elementy innych dziedzin sztuki tworząc swoją autorską fotograficzną narrację.
Szczegóły dostępne na: www.1944.pl oraz www.facebook.com/1944pl
Zobacz galerię (1) |
Komentarze społecznościowe |