Atrakcje | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Podziemna trasa turystyczna pod ulicami Kłodzka
Podziemna Trasa Turystyczna liczy ok. 600 metrów długości i przebiega od ulicy Zawiszy Czarnego ku wyjściu przy Twierdzy w obrębie ulicy Grodzisko. Udostępniona do zwiedzania została 4 grudnia 1976 roku, stanowi jedną z ciekawszych w Polsce podziemnych tras.
Powstanie podziemnych korytarzy i tuneli pod ulicami Kłodzka zawdzięczamy działalności mieszkańców, którzy na przełomie XIII i XVII wieku drążyli swoje piwnice pod budynkami starówki w celach gospodarczych jak i militarnych. Piwnice wykorzystywali głównie handlarze jako magazyny, w których przechowywali swoje towary, a w czasie wojen jakie nawiedzały Kłodzko te same podziemne korytarze służyły za schrony.
Z powodu braku zabezpieczeń podziemnych przejść, w latach pięćdziesiątych XX w. znaczna część starówki była zagrożona, zaczęły osiadać fundamenty i pękać ściany kamienic. Z pomocą kłodzkiej starówce przyszła ekipa specjalistów z AGH w Krakowie, warszawska grupa speleologów oraz górnicy z Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu. W kwietniu 1962 roku rozpoczęły się wieloletnie prace związane z zabezpieczeniem podziemi, w wyniku prac konieczne stało się wyburzenie wielu wartościowych architektonicznie budynków północnej pierzei rynku oraz kilku zabudowań przy ulicy Łukasińskiego, udało się natomiast uchronić przed zburzeniem fundamenty i podziemia pod południową, wschodnią i częścią zachodniej pierzei pl. B. Chrobrego.
Wieloletnie prace zabezpieczające pozwoliły ocalić najstarszą część Kłodzka, pojawiła się również możliwość wyodrębnienia wielopoziomowej trasy podziemnej pod ulicami starówki. Projekt owej trasy przygotowany został przez grupę specjalistów z krakowskiej AGH w 1966 roku, stąd też pochodzi nazwa trasy – 1000–lecia Państwa Polskiego.
Źródło: klodzko.pl
Zobacz galerię (16) |
Komentarze społecznościowe |