Atrakcje | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Jaskinia Głęboka w obiektywie
Jedną z atrakcji Jury Krakowsko – Częstochowskiej w sąsiedztwie Szlaku Orlich Gniazd, jest zlokalizowana na terenie Rezerwatu Przyrody Góra Zborów – Jaskinia Głęboka.
Wspominając ten stosunkowo niedawno powstały rezerwat warto nadmienić, że leży on na terenie Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000, Ostoja Kroczycka oraz na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Obszar objęty ochroną to liczne ostańce skał wapiennych, kilkudziesięciometrowej wysokości z jaskiniami, w tym Jaskinia Głęboka, które stanowią nie lada gratkę głównie dla amatorów wspinaczki skałkowej a także jaskiniowej. Obszar ten, z uwagi na jego ukształtowanie i zróżnicowanie krajobrazowe jest szczególny na skalę europejską i przyciąga miłośników wspinaczki i turystyki górskiej również spoza Polski.
Jaskinia Głęboka znajduje się w zachodniej części Góry Zborów zwanej Kruczymi Skałami. Jej długość – 190 m. klasyfikuje ją aktualnie na pierwszym miejscu podziemnych form krasowych tutejszego rezerwatu. W rezultacie działań eksploatacyjnych, m.in. wydobycie kalcytu, pozyskiwanie wapienia i innych surowców mineralnych jaskinia i jej otoczenie zostały na przestrzeni lat silnie naznaczone działaniami człowieka. Ślady działalności górników widoczne są w wielu miejscach Jaskini Głębokiej – ślady po wierceniach czy kawałki kalcytu oraz form jaskiniowych obecne w jej otoczeniu. Jaskinia głęboka jest również siedliskiem nietoperzy, których tutejsza populacja ciągle się zwiększa oraz najbardziej jadowitego pająka w Polsce – Sieciarza jaskiniowego (Meta menardi). Samice tego gatunku pilnują utkanych przez siebie kokonów, w których na wyklucie oczekuje po kilkaset osobników. Możemy to zaobserwować na własne oczy w Komorze Północnej jaskini podczas jej zwiedzania.
Jaskinia jest udostępniona do zwiedzania z przewodnikiem, który barwnie opowiada o zjawiskach krasowych, o historii tego miejsca, a przy okazji oprowadzania po jaskini daje nam sposobność doświadczenia absolutnej ciemności wygaszając sztuczne oświetlenie wnętrza. Do jaskini najłatwiej trafić kierując się z miejscowości Kroczyce w kierunku Podlesic i dalej drogą 792 (kierunek Żarki). Zaraz za Podlesicami na wzniesieniu drogi znajduje się parking przy Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury, gdzie możemy pozostawić samochód, napić się kawy lub herbaty i zakupić bilet do rezerwatu i jaskini. Cena biletu do jaskini wynosi 12 zł. Zwiedzanie trwa około 40 minut. W jaskini panuje temperatura około 11 st. Celsjusza co warto uwzględnić dobierając garderobę. W jaskini jest ślisko więc pomimo, że są udogodnienia w postaci wykutych stopni i poręczy, warto założyć odpowiednie obuwie. Przed zwiedzaniem zostaniemy wyposażeni w kaski, które warto mieć na głowie bowiem strop jaskini w niektórych miejscach jest niski.
Najbliższa baza wypadowa znajduje się w Podlesicach (około 1km) gdzie możemy skorzystać z szerokiej gamy oferty noclegowej i gastronomicznej. Szczególnie wart uwagi jest Hotel Ostaniec oferujący standard na poziomie 3 gwiazdkowym a dla amatorów biwaków warte polecenia jest sąsiadujący z hotelem Gościniec Jurajski z polem namiotowym, o bardzo wysokim standardzie i ofertą gastronomiczną przyjazną dla każdej kieszeni a jednocześnie podniebienia. W cieplejszych miesiącach, głównie w okresie wakacyjnym, można z dużym prawdopodobieństwem trafić tu na rozmaite imprezy – koncerty, zawody survivalowe, biegi na orientacje, etc… Tutejsza baza noclegowa nie ogranicza się do wymienionych lokalizacji i ciągle się rozrasta wraz ze wzrostem atrakcyjności turystycznej tego rejonu.
W Podlesicach znajduje się również sklep ze sprzętem wspinaczkowym i ma tu siedzibę Centralna Stacja Ratunkowa Grupy Jurajskiej GOPR (tel. (34) 31-52-000 ; (34) 31-52-099; numer alarmowy w górach: 601-100-300 lub 985. Wybierając się na Jurę warto zapisać numer ratunkowy GOPR. Pomimo pozornej łatwości tutejsze szlaki bywają niebezpieczne.
fot. Mariusz Dmowski
Zobacz galerię (36) |
Komentarze społecznościowe |