Atrakcje | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Sukcesy polskich sportowców idą w parze z inwestycjami w obiekty sportowe
Pobicie juniorskiego rekordu świata przez Ewę Swobodę podczas Copernicus Cup 2016 w Toruniu pokazało jak wysokiej klasy zawodników ma Polska. W ocenie specjalistów istotnym czynnikiem w biciu rekordów jest zawsze jakość obiektu i bieżni. A ta, jak się okazuje, przyjechała do Torunia z Sopotu, gdzie po raz pierwszy zbudowana została i użyta przy okazji Halowych Mistrzostw Świata 2014.
O tym, że Polacy potrafią budować obiekty najwyższej jakości mieliśmy okazję przekonać się właśnie podczas organizacji Halowych Mistrzostw Świata w sopockiej ErgoArenie w 2014. W ciągu zaledwie kilku tygodni powstała tymczasowa bieżnia halowa wyniesiona ponad poziom posadzki areny na wysokość 2,9 m, aby zapewnić dobrą widoczność wszystkim widzom. Delegaci techniczni międzynarodowej organizacji IAAF ocenili ją jako najlepiej wykonaną w ciągu ostatnich lat na świecie!
Światowa klasa obiektu pozwoliła na najlepsze wyniki. - To wyjątkowy - na skalę świata – projekt i termin realizacji obiektu sportowego. Prace techniczne trwały 24 godziny na kilka zmian i wymagały nieustannej kontroli. Jednak najwyższa ocena ze strony międzynarodowych władz była dla nas największą nagrodą - dodaje Robert Burzycki z firmy Tamex Obiekty Sportowe S.A., która była wykonawcą.
Wkrótce Igrzyska Olimpijskie w Rio, gdzie wszyscy czekamy na sukcesy Polaków, którym przyjdzie zmierzyć się ze światową czołówką. - Lecz – jak podkreśla Zbigniew Polakowski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki - sukcesy nie przychodzą bez odpowiedniego szkolenia i zaplecza treningowego. Coraz częściej zawodnicy i trenerzy świadomie wybierają obiekty, na których mogą trenować bezpiecznie uzyskując optymalne efekty. Stąd tak duży nacisk lokalnych władz i związków sportowych na modernizację infrastruktury, które w ciągu ostatnich kilku lat budowały liczne obiekty.
W sumie w ciągu ostatnich 3 lat w kraju zbudowano lub zmodernizowano ponad 300 ośrodków sportowych różnych kategorii, pozwalając na ubieganie się o organizację imprez rangi krajowej lub europejskiej.
- Kryte trybuny, budowa profilowanych bieżni czy naturalnego boiska piłkarskiego, to dziś już standard w większości nowoczesnych ośrodków sportowych – przyznaje Robert Burzycki, z firmy Tamex, która ma na swoim koncie ma ponad 1500 oddanych do użytku inwestycji, wśród nich certyfikowane stadiony lekkoatletyczne w Bydgoszczy, Spale, Zakopanem i Suwałkach.
Specjaliści zwracają uwagę, że polskie obiekty budowane są przy użyciu najnowocześniejszych technologii – nowoczesne bieżnie układane na podbudowie asfaltowej, do wykonania których stosowane są najlepsze na świecie systemy nawierzchni, np.: FullPur firmy Conica o nazwie Conipur M, bądź prefabrykowane Mondo. Stadiony lekkoatletyczne najczęściej pozwalają na realizację zawodów we wszelkich dyscyplinach - zawodnicy mają do dyspozycji rzutnie, koło do pchnięć, rozbiegi do skoku w dal, wzwyż, trójskoku, rzutu oszczepem oraz skoku o tyczce. Jest także pełne zaplecze sprzętowe, rowy z wodą oraz niezbędne wyposażenie do prowadzenia wysokich rangą imprez lekkoatletycznych i piłkarskich.
Miłosz Stolarz
Komentarze społecznościowe |