Atrakcje | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Afryka mojego dzieciństwa- film i wystawy o tułaczce dzieci
Muzeum Niepodległości w Warszawie w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów, al. Solidarności 62 zaprasza 16 marca (środa) 2011 r. godz. 17.00 na projekcję filmu EWY MISIEWICZ Afryka mojego dzieciństwa.
Nie zdajemy sobie sprawy jak wiele polskich dzieci, niczym bohaterowie "W pustyni iw puszczy" przyżywało w okresie II wojny światowej dośc niezwykłe koleje losu także w Afryce. Opowiada o tym wystawa pt.
Polskie dzieci, młodzież i szkoły na tułaczych szlakach 1939-1948 eksponowana w Muzeum Niepodleglości w Warszawie
http://www.muzeum-niepodleglosci.home.pl/dzieci/
Wystawa ta została przygotowana przez znanego historyka Marka Ney Krwawicza na podstawie własnych materiałów. Sa to zdjecia dzieci, rysunki, pamiętniki, listy, legitymacje, pocztówki itp. Zostalo sporo mimo upływy tak wielu lat od okresu II wojny światowej, podczas której również polskie dzieci ewakuowano w odlegle strony świata, aby uchronić przed działaniami wojennymi. Od Teheranu pod Tobruk i Londyn.
W tropikach widzimy dzieci na zdjęciach w korkowych kapeluszach safari.
Z ogromna ciekawością oczekujemy projekcji filmu o watkach afrykańskich, wspomnieniach z tego okresu tułaczki dzieci.
oprac. W. Adamik
Muzeum Niepodległości
zaprasza na projekcję filmu
EWY MISIEWICZ
Afryka mojego dzieciństwa
impreza towarzysząca wystawie
Polskie dzieci, młodzież i szkoły na tułaczych szlakach 1939-1948
16 marca (środa) 2011 r. godz. 17.00
w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów, al. Solidarności 62.
Wystawa „Orientalna podróż do Indii” – Częstochowa, 4 lutego 2011
W dniu 4 lutego 2011 r. w Gimnazjum nr 19 im. Leopolda Okulickiego w Częstochowie przy ul. Orlej 4/8 nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy pt. „Orientalna podróż do Indii”. Honorowy patronat nad wystawę objął Ambasador Indii. W czasie spotkania Sławomir Maślikowski (OBEP Katowice) wygłosił prelekcję „Maharadża Jam Saheb Digvijay Sinhji i dzieci polskie”.
Historia wojennej tułaczki dzieci polskich obfitowała w różnorodne doświadczenia. Jednym z nich był pobyt prawie tysiąca – głównie sierot, uciekinierów z Kazachstanu – w latach 1942–1946 w Polish Children Camp, zbudowanym przez księcia Jam Saheba w jego letniej rezydencji w pobliżu Balachadi (obecnie stan Gujarat). Dzięki pomocy maharadży dzieci nie tylko przetrwały wojnę – jak wspominają – w „bajkowych warunkach”, ale także zdobyły podstawy wykształcenia. Większość z nich nie wróciła do Polski, a dzisiaj na całym świecie żyje około 100 „polskich Indian”.
Muzeum Niepodległości
zaprasza na konferencję naukową
Od bitwy warszawskiej do traktatu ryskiego
17-18 marca 2011 r. godz. 10.00-15.00
w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów, al. Solidarności 62.
Zobacz galerię (9) |
Komentarze społecznościowe |