Atrakcje | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Muzyka medytacyjna u Benedyktynów
Labyrinthus - widowisko muzyczne Vlastislava Matouska, inspirowane tekstami sakralnymi na głos, tradycyjny japoński flet bambusowy shakuhachi i inne instrumenty etniczne. 8 listopada, o godz. 16.15 zaprasza Benedyktyński Instytut Kultury z Krakowa.
Wystąpi Ensemble 108 Hz w składzie:
Vlastislav Matousek – muzyka, śpiew, flet shakuhachi, kierownictwo artystyczne
Klara, Veronika i Anezka Matousek – śpiew, flety, instrumenty etniczne
W programie:
Via Prophetiae, 2001
Labyrinthus, 2000
Vox Clamantis, 2003
***
Algorytm powrotu „Et revertatur...“, 1998
„…et deduce me in via aeterna“
Roma Tibi - Signate Signa
Doc. dr Vlastislav Matoušek (1948) studiował kompozycję i teorię muzyki na kursach podyplomowych w Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Muzyki w Pradze, gdzie od 1991 r. sam wykłada etnomuzykologię. Tam uzyskał stopień doktora w dziedzinie kompozycji. Jako członek Japan Foundation studiował grę na shakuhachi (japoński flet bambusowy) pod opieką mistrza Kifu Mitsuhashi i tradycyjną muzykę japońską u profesora Osamu Yamaguti w Japonii (1996).
W swoich badaniach z zakresu etnomuzykologii koncentruje się na kulturach pozaeuropejskich, egzotycznych i ludowych instrumentach muzycznych, rytmie i kinetyce (książka Rytm i czas w muzyce etnicznej –Togga, Praga 2003). Pracuje także jako dziennikarz muzyczny, głównie w Radiu Czeskim w Pradze.
Jest autorem niezwykłych muzycznych kompozycji artystycznych, często wykonywanych na egzotycznych instrumentach i sprzęcie elektronicznym. Jest zwolennikiem nietradycyjnych środków wyrazu i procedur kompozycyjnych.
Jako solista gra głównie na honkyoku – tradycyjnym elemencie japońskiego fletu bambusowego shakuhachi (CD Calligraphy - Angel 1999, CD Taki ochi – Arta Rec. 2003, płyta Calligraphy II - Nextera 2004). Jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem zespołu muzyki współczesnej Ensemble 108 Hz, który wykonuje muzykę eksperymentalną i własne kompozycje na głos i różne instrumenty, także egzotyczne i ludowe, których bogatą kolekcję posiada, często włączając muzykę elektroniczną (Shapes of Silence - Transmusic 1994, Nextera 2006).
Śpiewa i gra utwory gotyckie i renesansowe czeskich kompozytorów (Codex Franus, Specialnik etc.) i wykonuje wschodnioczeską muzykę ludową na historycznych czeskich instrumentach z towarzyszeniem zespołu rodzinnego Schola Specialis Familiae.
Od 1979 r. wykonywał muzykę medytacyjną i inspirowaną kulturą Dalekiego Wschodu na perkusji i licznych innych instrumentach etnicznych (szczególnie na indyjskiej tabla i różnych fletach ludowych) w zespole Relaxace (płyty CD Dhjána, Kadael, Czech Koan, Morning Prayer, Indian Inspirations itd.).
Bilety w cenie 30 PLN (normalny) i 20 PLN (ulgowy)do nabycia za pośrednictwem www.ticketonline.pl, w recepcji Domu Gości w opactwie tynieckim, oraz w krakowskich sklepach z Produktami Benedyktyńskimi.
Komentarze społecznościowe |