Spacer i kijki | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Pomoc Świętojańska od Tatr do Gdańska
Jeżeli chcesz włączyć się w ogromne dzieło pomocy osobom niepełnosprawnym wraz ze Stowarzyszeniem Kendżi, dołącz do akcji: „Pomoc Świętojańska od Tatr do Gdańska”. Będzie to trwająca od 23 czerwca do 31 lipca 2013 r. zbiórka publiczna o zasięgu ogólnopolskim. Środki zgromadzone w ramach zbiórki, w poszczególnych województwach zostaną przeznaczone na rehabilitację dzieci niepełnosprawnych z tych województw.
W ramach promocji akcji w najbliższą sobotę - 22 czerwca, w malowniczo położonym Ranczu Na Bagnach (Stanowice Podgrabina ul. Ściegiennego 56), Stowarzyszenie KENDŻI www.kendzi.org i Zgrupowanie AUTOSTOPIK.PL www.autostopik.pl organizują koncert wraz z obrzędami Kupalnocki. Podczas imprezy wolontariusze będą mogli odebrać identyfikator, skarbonę czy puszkę kwestarską.
Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości rozpocznie się o godz. 16-tej wprowadzeniem w mitologię Słowian i przybliżeniem rytuałów Kupalnocki. Występy młodych, zdolnych solistów jak np. Angelika Podstawka i zespołów muzycznych, poprzedzi nauka tradycyjnej pieśni i tańca słowiańskiego. Uczestnicy będą mieli okazję również podziwiać pokaz średniowiecznych walk rycerskich. Następnie przewidziana jest wspólna dla panien i kawalerów gra integracyjna: dla kobiet - uplecenie najpiękniejszego wianka, a dla mężczyzn - zgromadzenie w jak najkrótszym czasie największej ilości drewna. Będzie też chrzest wody, czyli błotna ceremonia, a w niej dary dla Nimf Błotnych - dziewczyny wabią głosem swojego wybranka i tor przeszkód - chłopcy pomagają dziewczętom przedostać się na drugą stronę. To dla ducha, a dla ciała organizatorzy przygotowali poczęstunek słowiańską owsianką i łamanie się tradycyjnym chlebem. Wieczorem przewidziany jest występ grupy tanecznej ZUMBA, a później poszukiwanie kwiatu paproci i oficjalne rozpalenie ogniska przez Króla Bagien i szczęśliwców, którzy znaleźli perunowy kwiat. Tu przydadzą się kije, którymi wcześniej wyławiane będą z wody wianki, a teraz posłużą one do pieczenia przysmaków przy wspólnym ognisku (kartofle, jabłka, cebula z rusztu). Około godziny 22-giej odbędzie się pokaz fireshow. Atrakcją specjalną wieczoru będzie FIREWORKING, czyli spacer po rozżarzonych węglach – pod okiem doświadczonego instruktora rekreacji ruchowej, gotowi i odważni będą mogli również spróbować tej swoistej terapii. A później już tylko wypuszczanie lampionów, gry, zabawy, tańce i śpiewy nawet do rana. Oczywiście podczas Kupalnocki odbędzie się pierwsza zbiórka charytatywna.
Impreza skierowana jest do wszystkich osób pasjonujących się dziedzictwem kulturowym Polski, historią naszych przodków. Wstęp na świętojańską imprezę to jedyne 12 zł. dla osób powyżej 14-lat, młodsze osoby nic nie płacą. „Ranczo Na Bagnach” dysponuje polem namiotowym, więc na imprezę można przyjechać z własnym namiotem. Filmowa zapowiedź imprezy na stronie: https://vimeo.com/67717544.
Wszelkich dodatkowych informacji o akcji udziela Katarzyna Paszek – szefowa Stowarzyszenia KENDŻI: tel. 666716664 lub 798324681, mail: kendzi.biuro@wp.pl.
Stowarzyszenie KENDŻI www.kendzi.org działa od 2011 roku. Pomaga osobom chorym i niepełnosprawnym w powrocie do zdrowia, wykorzystując pycho-ruchową formę rehabilitacji, jaką jest hipoterapia. Do tej pory były to głównie dzieci z okolic Czerwionki-Leszczyn, jednak widząc wspaniałe efekty terapii oraz uśmiech na dziecięcych twarzach wywołany bliskością koni, rozszerzają działalność na całą Polskę. W 2013 r. organizują ogólnopolską akcję "Pomoc Świętojańska od Tatr do Gdańska" z założeniem dotarcia do każdego zakątka naszego kraju. Ponieważ tak wiele rodzin borykających się z problemem niepełnosprawności pozostaje z nim samych, np. z powodu braku funduszy, ale także niewiedzy dotyczącej alternatywnych form terapii, stowarzyszenie chce, aby trudna sytuacja materialna przestała być przeszkodą w leczeniu dzieci dotkniętych niepełnosprawnością, chce sfinansować hipoterapię osobom, które tak bardzo jej potrzebują, szerząc wśród Polaków ideę "Pomocy Świętojańskiej". Dlatego starają się poprzez wolontariuszy – autostopowiczów dotrzeć do jak największej liczby ludzi. To oni niczym "Misjonarze" podczas swoich rozległych podróżniczych wędrówek będą opowiadać napotkanym ludziom o zbiórce i jej celu. Stowarzyszenie zachęca młodzież do włączenia się w tą misję poprzez zostanie wolontariuszem akcji Pomocy Świętojańskiej, w tym poprzez informację na facebookowej stronie: https://www.facebook.com/groups/autostopowicze/ (autostopowicze, czyli my).
Zbiórka nie jest jednorazowym wydarzeniem czy tymczasową pomocą, tegoroczna inicjatywa jest początkiem cyklicznej akcji, która umożliwi pomoc innym na szeroką skalę. Stowarzyszenie Kendżi czuje radość, jaką daje pomaganie drugiemu człowiekowi i chce by razem z nimi tą radość poczuła cała Polska.
Akcja „Pomoc Świętojańska od Tatr do Gdańska” to ogólnopolska zbiórka publiczna, odbywa się w dniu poprzedzającym noc świętojańską i realizowana jest na podstawie Decyzji Ministra Administracji i Cyfryzacji w terminie od 23 czerwca do 31 lipca 2013 r. Cały dochód przekazany będzie na rehabilitację dzieci niepełnosprawnych. Pragniemy, aby jak najwięcej osób prowadzących działalność przyłączyło się do wsparcia naszej inicjatywy, której efektem finalnym będzie indywidualny postęp terapeutyczny dzieci niepełnosprawnych. Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym dwudziestu Starostw Powiatowych na obszarze Polski tj.: Słupsk, Lębork, Elbląg, Iława, Szczecinek, Wołomin, Bydgoszcz, Aleksandrów Kujawski, Turek, Poddębice, Świdnik, Łuków, Włoszczowa, Końskie, Kielce, Przemyśl, Limanowa, Tarnów, Nowy Targ, Rybnik. Nasza pomoc, dzięki współpracy z regionalnymi ośrodkami dla niepełnosprawnych i PCPR- ami trafia do dzieci najbardziej potrzebujących.
Preferujemy pomoc poprzez hipoterapię, ponieważ stanowi ona jedną z najlepszych form rehabilitacji wieloprofilowej, a jej uniwersalność polega na jednoczesnym oddziaływaniu ruchowym, sensorycznym, psychicznym i społecznym. Hipoterapia pomaga w leczeniu konkretnego schorzenia, a dodatkowo - jako metoda holistyczna - poprawia ogólną kondycję psychofizyczną pacjenta. Dzięki organizacji zbiórki publicznej możemy pomóc dzieciom na terenie całej Rzeczypospolitej Polski. Osoby niepełnosprawne korzystają z bezpłatnej rehabilitacji w obrębie swojego powiatu.
Katarzyna Paszek – prezes Stowarzyszenia KENDŻI
Zobacz galerię (5) |
Komentarze społecznościowe |