Spacer i kijki | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Grzybowskie Spotkania z Archeologią
Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie (Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy) w dniu 6 lipca zaprasza wszystkich na trzecie Grzybowskie Spotkania z Archeologią pod hasłem "Kowalstwo, skórnictwo, tkactwo dawniej i dziś " – kolejną imprezę plenerową połączoną z organizacją szeregu zajęć edukacyjno-historycznych, warsztatów i pokazów oraz Wiejskim Targiem produktów lokalnych i rzemiosł z terenów objętych działaniem LGD.
Tematem przewodnim będzie żelazo, skóra, tkanina i ich wyroby. Połączymy edukację, prezentacje i sprzedaż w formie targu wiejskiego. Dla widzów i dzieci odbędą się pokazy wykonywania przedmiotów i ozdób z różnych surowców. Staną wczesnośredniowieczne warsztaty gdzie odtwórcy historyczni przedstawią pracę kowala, skórnika i tkaczki. I podczas tego wydarzenia uczestnicy poznają zarówno repliki zabytków ale i współczesne wyroby. Edukacja historyczna i pokazy, zostaną połączone z prezentacją wyrobów współczesnych ale i ich sprzedażą. Uczestnicy zapoznają się z prezentacją strojów wczesnośredniowiecznych, kobiecych i męskich. Zainteresowani spróbują pracy nad międleniem lnu, każdy będzie mógł wykonać nić metodą przędzenia z owczej wełny i lnu (wrzeciono) oraz tkania kolorowych krajek na miniaturowym warsztacie tkackim (bartko). Zademonstrujemy dawne techniki farbowania tkanin. Dla dzieci i rodziców staną stanowiska do zabaw i warsztatów. Na grodzie pojawią się zwierzęta, koniki polskie i owce wrzosówki. Pokazy kowalskie w wczesnośredniowiecznej kuźni to obok kucia żelaznych przedmiotów codziennego użytku to wykonanie miecza lub hełmu oraz podkucie konia. Skórnik pokaże pracę nad obuwiem, sakiewką czy paskiem spinającym odzież, często bogato zdobionym metalowymi aplikacjami. Współczesne wyroby z metalu, skóry czy tkanin wykonane przez rzemieślników zachowują jeszcze charakter indywidualny i różnią się od masowo sprzedawanych wyrobów. Takich rzemieślników zapraszamy i będziemy promować podczas imprez. Obok nowych warsztatów staną znane z poprzednich edycji stanowiska historycznego stolarza, cieśli i snycerzy ale i współcześni rzeźbiarze pokazujący swą pracę, wspaniałe rzeźby min. drewniani strażnicy-wojowie grodu Grzybowskiego. Będzie drewno i wyroby z drewna, zarówno repliki zabytków jak i współczesne wyroby. Będzie wikliniarz wyplatający kosze, powroźnik splatający powrozy i sznury oraz garncarz ze swymi wyrobami. W zagrodzie edukacyjnej zamieszkają odtwórcy historyczni – którzy jak dawni mieszkańcy grodu, pozwolą na spotkanie historii i współczesności na grodzie w Grzybowie. Pokazy życia rodzinnego, obozowego, prezentacja zajęć i rzemiosł, które już dawno zaniknęły, stworzą doskonałą okazję dla wspólnych prezentacji archeologii doświadczalnej i współczesnych rzemieślników.
Targ Wiejski to stragany rzemieślników z ich wyrobami, ale i produktami spożywczymi. Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich z Grzybowa przygotują domowe wypieki. W sali edukacyjnej muzeum, o godz. 12.00 odbędzie się wykład dr Marcina Danielewskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu nt. „O wczesnośredniowiecznych rzemiosłach słów kilka, czyli jak szewc bez butów chodzi”. Dla najmłodszych powstanie wykop archeologiczny, w którym skarbami do odkrycia będą liczne przedmioty odnajdowane podczas badań wykopaliskowych, co pozwoli przekazać dzieciom i ich rodzicom wiedzę jak ważne są to zabytki, dla naszego dziedzictwa i naszej kultury.
Wstęp wolny. Godzina 10:00 – 18:00.
Projekt sfinansowany jest przez Lokalną Grupę Działania „Z Nami Warto”, z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, w ramach Osi 3, „Małe Projekty”.
Kontakt: Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie, Grzybowo 10a, 62-300 Września, tel. 61 880 00 76, kom. 507 513 798, e-mail: grod.grzybowo@onet.eu
Zobacz galerię (5) |
Komentarze społecznościowe |