Spacer i kijki | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Rycerskie zwyczaje epoki Krzyżaków
W ostatnim z niemal pięciu tegorocznych Dni Andrychowa 2010, zakończonych 13 czerwca br. mieszkańcy tego podbeskidzkiego miasta chyba po raz pierwszy mogli poznać w zabawowej formie zwyczaje średniowiecznych rycerzy…
Nasi contra "Krzyżacy"
Na pokazy zaprosiła grupa rekonstrukcji historycznych, która dotarła do Andrychowa aż ze Szczytna, o nazwie „Jurand promotion” www.jurand.szczytno.pl Za ten dwugodzinny. wartki i pełen humoru niemal pokaz należą się tej grupie same pochwały.
W programie usłyszeliśmy i zobaczyliśmy prowadzącego dowcipnie pokazy herolda, który wprowadzał publikę w tematykę rycerstwa średniowiecznego i na bieżąco w swoisty sposób komentował przebieg pojedynków i prezentacji.
W kilku pokazach walk wzięli udział rycerze w pełnych zbrojach płytowych oraz w kolczugach, para pojedynkująca się kijami, łucznicy. Pojawił się też kat. Całość rozegrała się w ustawionej w alejce stadionu sportowego w scenografii z epoki.: były namioty rycerskie, stojaki z wyeksponowaną bronią: mieczami, toporami, kiścieniami, buzdyganami, puginałami oraz narzędzia tortur kata: tron inkwizytorski, łoże madejowe, 2 pary /małe i duże/ dybów, pień z toporem i szereg innych atrakcji. Poszczególnym scenom widowiska towarzyszyło tło muzyczne dostosowane do klimatu średniowiecza. A kiedy w ziemię zostały wbite dwa "nagie miecze" latwo bylo się zorientowac, ze przenieslismy sie do epoki "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza - do czasów XV wieku
Nie zabrakło huku wystrzałów i fajerwerków. W scenerii obozu rycerskiego goście starali się wciągnąć mieszkańców – i dorosłych i dzieci do wspólnej zabawy i prezentacji. Udało im się to znakomicie, a najlepsi poszczególnych „konkurencjach” uczestnicy dostawali nagrody – drewniane mieczyki oraz statuetkę rycerza. Niejeden także mieszkaniec miasta posiadł własnoręcznie wybitą monetę.
Zważywszy, że niebawem wkroczymy w okres obchodów 600 lecie polskiego zwycięstwo w Bitwie pod Grunwaldem, tego typu pokazy będą się cieszyły coraz większym wzięciem. Pochwała za ten punkt programu należy się organizatorom z Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie Andrychowie, z dyrektorem Łukaszem Dziedzicem.
Komu było mało atrakcji, mógł spróbować wznieść się nad płytą stadionu w wielkim balonie. Obok prezentowali swoje prace plastyczne artyści z grupy twórczej „My’, zespół regiolnalny „Andrychów”, a stroiki i wypieki członkinie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich. Zagrała także tego wieczora grupa „Biesiada polska”… Pogoda dopisała do samego końca Dni Andrychowa.
Tekst i zdj. Adam Mikowski
Zobacz galerię (41) |
Komentarze społecznościowe |