Spacer i kijki | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Plon przyniesiony na Dożynki 2010 w Andrychowie
Od wieków w Polsce rolnicze Święto Plonów czyli Dozynki jest połączone z uroczystością religijną - Eucharystią sprawowaną szczególnie uroczyście i wręczaniem chleba, koszy żywności i wieńców znamienitym gościom zgodnie z ludowymi zwyczajami. Oto relacja z takiej dożynkowej Mszy Św. w Andrychowie, gdzie w ten sposób z udziałem aktualnych władz miasta i duchownych dekanatu świętowali rolnicy z tej podbeskidzkiej gminy.
Pod znakiem deszczu
Tegoroczne Święto Plonów w Andrychowie w niedzielę 5 września 2010 roku rozpoczął tradycyjny korowód dożynkowy. Koła gospodyń wiejskich z terenu Gminy Andrychw niosły wieńce dożynkowe, gospodarze uroczystości, włodarze miasta z Burmistrzem Janem Pietrasem oraz goście, burmistrzowie i osoby towarzyszące z miast partnerskich Andrychowa jechali w wozach i bryczkach. Grała orkiestra dęta. Pochód dotarl na plac przed kościołem Św. Macieja. Pogoda, choć trochę deszczowa, pozwolila na odbycie mszy nie w kościele, lecz na zewnątrz świątyni. Zatem nie tylko znaczny okres w ciągu całego roku 2010 zaznaczony został w naszym kraju powodziowymi deszczami, ale także dożynki odbyły się w deszczu.
Przed kościolem Św. Macieja
Po raz pierwszy Eucharystia dożynkowa odbyla się nie nie na gł. Placu Mickiewicza (jest w przebudowie) lecz bezpośrednio przed kościołem Św. Macieja z XVIII wieku, przy ołtarzu usytuowanym przed zbudowaną kilka lat temu staraniem renowatora świątyni, obecnego ks. proboszcza ks. pralata Stanisława Czernika, Golgotą.
Przewodniczył Eucharystii dziekan dekanatu andrychowskiego ksiądz prałat Józef Jania, a towarzyszyli mu ks. proboszcz, Stanisław Czernik, ks. dr Jan Nowak, wykladowca krakowskiegos eminarium duchownego i postulator procesu beatyfikacyjnego Apostoła Kazachstanu ks Władysława Bukowińskiego oraz wikariusz parafii Św. Macieja ks. Piotr Grochowiecki, a także ks. Stanisław Wilkolak, proboszcz parafii Św. Bartlomieja i Lukasza w Zagórniku oraz proboszcz parafii w Targanicach ks. kanonik Władysław Gruszka. Przybyły liczne poczty sztandarowe strazy pożarnej, szkól i stowarzyszeń.
Ks. dr Jan Nowak wygłosił okolicznościową homilię ( także funkcję starosty dożynkowego pełnił brat księdza Jana Nowaka, Paweł), w której oddał szacunek szczególnie dużemu tegorocznemu trudowi polskich rolników, którzy mimo wyjątkowo niekorzystanej aury, powodzi, tam gdzie to było możliwe zebrali plony zbóż z pól. W wielu wypadkach zboże zostało tak przemoczone, że sczerniało - przykład kłosów zboża zniszczonego na polu, sczerniałego od tegorocznego deszczu pokazały gospodynie wiejskie w stoisku kwiatów i stroików, który została zaprezentowany w części artystycznej na placu przed andrychowskim basenem.
Przy ołtarzu polowym
Przy ołtarzu polowym zasiedli także starostowie tegorocznych Dożynek. Muzycznie ubogacił uroczystość chór "Misericordias Domini" z Zagórnika pod dyrekcją Tadeusza Prystackiego oraz dziecięcy wykonawcy. Tradycyjnie prowadziła po Mszy ceremonię wręczenia wieńców dożynkowych prezeska Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich Czesława Wojewodzic. Wręczono je m. in. Księdzu Dziekanowi, Księdzu Proboszczowi, Burmistrzowi, Przewodniczącemu Rady Powiatu Wadowickiego Zbigniewowi Mieszczakowi, Posłowi na Sejm Markowi Polakowi i Burmistrzowi miasta partnerskiego Priverno z Włoch.Wręćzano owoce, chleb i wieńce.
Gospodynie śpiewały przygotowane na tę okoliczność ludowe przyśpiewki.
Program artystyczny
Doroczne Święto Plonów - Gminne Dożynki w Andrychowie odbywają się od 4 lat z nicjatywy obecnego burmistrza miasta. To okazja do podsumowania kolejnego cyklu natury - od zasiewu do zbioru plon, ale również okazja do dobrej, wspólnej zabawy. Na parkingu przy al. Wietrznego obok andrychowskiego basenu odkrytego wystąpiły po poludniu i wieczorem kapele podwórkowe m.in. "Andrusiki" i "Beka", Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW, a po nich: zespół MR z U.B. oraz Formacja Nieżywych Shabuff. Ponadto w programie: degustacja potraw regionalnych, wystawa ptaków ozdobnych, wystawa prac Grupy Twórców MY, wesołe miasteczko, stoisko Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie i inne atrakcje. Tegoroczne Dozynki zorganizowali: Parafia św. Macieja, Parafia św. Stanisława oraz Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Patronat: Burmistrz Andrychowa i Rada Miejska w Andrychowie.
Głos starosty dożynek
W tym roku Starostami Dożynek byli Daniela Hajost - właścicielka gospodarstwa agroturystycznego "Pod Lipą" oraz Paweł Nowak - rolnik, ogrodnik i hodowca zwierząt i ogrodnictwem. Pan Paweł powiedział nam: "Za nami zbiory zbóż, przed nami wykopki ziemniaków i innych rśslin ukorzenionych. Zatem nasza praca na polu nadal trwa." Paweł Nowak prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne położone u stóp sanktuarium Wzgórze Miłosierdzia w Zagórniku. Na części rodzinnej ziemi Nowaków ziemi stoją stacje Drogi Krzyżowej, a na szczycie wzgórza Krzyż Jubileuszowy i Kaplica zbudowana z inicjatywy ks. Jana Nowaka. Warto zobaczyć to miejsce przynoszące plony i pełne piękna natury.
tekst i zdjęcia: Wiesław Adamik
Zobacz galerię (53) |
Komentarze społecznościowe |