Spacer i kijki | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Kraków pod Grunwaldem – trzy odsłony pomnika 2010
Kraków kocha świętowanie, toteż wydarzenia związane z Bitwą Pod Grunwaldem sprzed 600 lat postanowił tak świętować, aby podkreślić swoje zasługi w przeszłości dla upamiętnienia daty 1410 roku. W tym roku świętowano już trzykrotnie. 11 IX 2010 kolejne krakowskie obchody grunwaldzkie …
Film TVP 3
Bo gdzież indziej jest taki piękny wspaniały pomnik ku pamięci Victorii grunwaldzkiej jak nie ten ufundowany przez Ignacego Józefa Paderewskiego na Placu Matejki vis a vis średniowiecznego Barbakanu. Mało kto wie, że posąg króla Jagiełły na tym pomniku siedzący na koniu wygląda inaczej niż w 1910 roku, bo ten postument króla rozbili na kawałki hitlerowcy podczas II wojny światowej i dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku wrócił na odbudowany cokół? TVP 3 zaprezentowała ostatnio film dokumentalny ukazujący powstanie i odrestaurowanie tego pomnika. Rzeźbiarz Marian Konieczny opowiada w tym filmie jak zmienił sposób siedzenia króla w zbroi na koniu, tak aby był zgodny z prawda historyczną – bo rycerz w zbroi musiał mieć proste nogi w strzemionach. Podniesiono także sylwetkę króla ponad łeb koński, aby widać go było z dołu jego twarz.
Dzieje pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie
Pomnik ten odsłonięto po raz pierwszy 16 lipca 1910 – przemawiał wspaniale Paderewski, wykonano po raz pierwszy pieśń „Rota” do tekstu napisanego przez Marię Konopnicką.
Ale następnego dnia 17 lipca 1910 roku krakowskie Bractwo Kurkowe zaprosiło J. I. Paderewskiego do parku przy ulicy Lubicz, a następnie na bankiet z udziałem osobistości ówczesnych. W sto lat później, na którym w parkowej alejce wygłosił przemówienie Paderewski stanął pomnik kompozytora o bardzo ciekawej koncepcji artystycznej. Pomnik zbudowali obecni następcy dawnych Braci Kurkowych.
W tym roku 15 .lipca Kraków już świętowała rocznice Bitwy pod Grunwaldem swoistym capstrzykiem wojskowym pod Pomnikiem Grunwaldzkim z udziałem nie tylko prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, ale także prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i pani Prezydent Litwy.
Ale to nie wszystkie próby organizowania uroczystości „grunwaldzkich’ w Krakowie bo przecież planowano 11 IV 2010 roku uroczyste otwarcie pod tym pomnikiem Krakowskich Szlaków Henryka Sienkiewicza http://www.viapoland.com/site/art/1/13/478.html – odwołano je ze względu na katastrofę samolotu prezydenckiego Lecha Kaczyńskiego dzień wcześniej pod Smoleńskiem. Tym niemniej w mediach ukazało się bardzo wiele publikacji, że takie szlaki są i działają. Nawiązaniem do idei szlaków sienkiewiczowskich były trzy Koncerty w „Jamie Michalika” na przełomie sierpnia i września br. Z udziałem pianistki Man Li Szczepańskiej i jej gości artystów, w tym Mieczysława Święcickiego, Jerzego Sypka i wykonawców dziecięcych w pięknych kostiumach la belle epoque – piszemy o tym na viapoland.com
Uroczystości 11 IX 2010 roku
Jutro 11 IX 2010 roku odbędzie się poczynając od godz. 11 chyba największa tegoroczna krakowska uroczystość nawiązująca do 600 lecia Bitwy pod Grunwaldem. Zacznie się znów Placu Matejki pod pomnikiem Grunwaldzkim. W ramach obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem oraz 100-lecia odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie w dniu 11 września 2010 r. w Krakowie odbędzie się historyczne widowisko plenerowe pn. „Triumf rycerstwa polskiego po bitwie grunwaldzkiej" wraz z imprezami towarzyszącymi.
Impreza rozpocznie się oficjalnymi uroczystościami na Placu Matejki, gdzie będą miały miejsce m.in. scenki aktorskie nawiązujące do przebiegu uroczystości odsłonięcia pomnika grunwaldzkiego w 1910 r. z udziałem postaci historycznych oraz wykonanie Roty przez połączone chóry pod dyrekcją prof. Stanisława Krawczyńskiego, Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie.
Zgromadzenie na placu Matejki grupy rekonstruktorów, aktorzy i goście utworzą pochód, który ulicą Floriańską przejdzie na Rynek Główny, gdzie odbędzie się główna część uroczystości – widowisko plenerowe dla zaproszonych gości, turystów i mieszkańców. Inscenizacja, ukazująca triumf rycerstwa polskiego po bitwie grunwaldzkiej, z udziałem ponad 100 osobowej grupy rekonstruktorów z towarzyszeniem konnych, z replikami uzbrojenia reprezentującymi każdą formację – kusze, miecze i hakownice oraz aktorów w strojach z epoki (przełom XIV/XV w.) zakończy się projekcją plenerową filmu „Krzyżacy" dla zgromadzonej na Rynku Głównym publiczności. Dodajmy jeszcze ,że o godz. 11.00 pod Pomnikiem Grunwaldzkim wygłosi przemówienie Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Tekst i zdj. Wiesław Adamik
Zobacz galerię (18) |
Komentarze społecznościowe |