Bieganie | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
7 kroków perfekcyjnie serwowanego piwa
54 lokale wyróżnione certyfikatem programu w woj. śląskim. Wśród nich jeden z 5 najlepszych w całej Polsce. Sztuka Serwowania Piwa to ogólnopolski program, którego celem jest podnoszenie kultury piwa w polskich lokalach. Program jest realizowany przez Grupę Żywiec.
W ramach akcji już 2250 barmanów zdobyło umiejętności perfekcyjnego serwowania piwa, a 500 lokali uzyskało specjalny certyfikat, potwierdzający te umiejętności.
Certyfikowane lokale wzięły udział w konkursie na Facebooku i na stronie internetowej programu, podczas którego konsumenci wybierali najlepsze z nich. Do wygrania było pięć nagród celowych: wybrane przez konsumentów lokale zdobędą po 20 tysięcy złotych z przeznaczeniem na szytą na miarę kampanię promocyjną. Nagrody zostaną przyznane lokalom w 5 regionach (po 1 w każdym regionie), zgodnie z terytorialnym podziałem przyjętym podczas realizacji programu. Dzisiaj zostały opublikowane wyniki konkursu. Wśród zwycięzców jest Pub Gondola z Dąbrowy Górniczej.
Równolegle program został zrealizowany w PIWIARNIACH sieci franczyzowej WARKI należącej do Grupy Żywiec. Wszystkie biorące udział w programie PIWIARNIE z sukcesem przeszły etap weryfikacji i uzyskały certyfikat.
Aby zdobyć certyfikat, nie wystarczył sam udział w szkoleniu. Lokale były ponownie odwiedzane w ramach akcji „Tajemniczy Klient”, aby w ten sposób zweryfikować praktyczne stosowanie zdobytych umiejętności i potwierdzić perfekcję w serwowaniu piwa. Dopiero pozytywna ocena zdobyta podczas takiej wizyty pozwalała zdobyć certyfikat.
Klient wraca do perfekcyjnie serwowanego piwa
Dobre piwo, to nie tylko doskonałe surowce i perfekcyjny proces technologiczny. Piwo to także kultura serwowania i rytuały, które pozwalają cieszyć się pełnią jego smaku i aromatu. Do tego potrzebna jest wiedza na nie tylko na temat samego piwa, ale także wielu innych elementów, bezpośrednio odpowiedzialnych za doskonały smak piwa.
Dlatego ważne jest podniesienie kultury serwowania piwa i upowszechnienie wśród barmanów dobrych obyczajów, służących podniesieniu jakości serwowanego w lokalach piwa. Serwowanie piwa to dużo więcej, niż tylko nalanie go z nalewaka do szklanki. Dla jakości trunku ważna jest zarówno czystość instalacji, jak i prawidłowy dobór szkła, w którym piwo najlepiej zachowuje swój smak. Ogromne znaczenie dla smaku piwa ma umiejętność zbudowania odpowiedniej piany, która zapobiega dostawaniu się do piwa tlenu, powodującego utlenianie się związków aromatycznych, co prowadzi do utraty smaku i zapachu piwa. Aby to osiągnąć, trzeba wiedzieć, jak prawidłowo myć szkło, ale także znać i stosować zasadę, że piwo nalewa się do świeżo przepłukanej szklanki, aby wyeliminować jakiekolwiek zanieczyszczenia, które mogłyby zniszczyć pianę.
Anna Augustowska, Kierownik ds. Rozwoju Marek w Gastronomii z Grupy Żywiec mówi: „Wierzymy, że perfekcyjnie zaserwowane piwo sprawi, że gość podejmie decyzje o ponownym zakupie czy powrocie do lokalu”.
7 kroków perfekcyjnego serwowania piwa
Program „Sztuka Serwowania Piwa” uczy barmanów i właścicieli lokali jak w 7 krokach perfekcyjnie serwować piwo. Składa się na nie: dobór odpowiedniego szkła, sprawdzenie jakości i czystości szklanki, opłukanie jej zimną wodą, nalewanie pod kątem 45 stopni, budowanie odpowiedniej piany i zasada, aby nie zanurzać kranu w piwie, a także perfekcyjne podanie nalanego piwa na tekturowej podkładce.
Podczas szkoleń bardzo ważnym elementem jest higiena instalacji do nalewania piwa – jak ją czyścić i jakich narzędzi używać, aby zachować doskonały smak piwa z beczki. Barmani zdobywali także wiedzę na temat surowców i procesu powstawania piwa, dzięki czemu będą mogli kompetentnie udzielać informacji swoim gościom i odpowiednio dobierać odpowiednie szkło w zależności od rodzaju piwa.
Więcej o krokach perfekcyjnego serwowania piwa można dowiedzieć się na stronie www.sztukaserwowaniapiwa.pl.
Czy Polak jest piwnym domatorem?
Polska jest prawdziwą piwną potęgą. Pod względem spożycia na głowę mieszkańca jesteśmy wraz z Litwą na czwartym miejscu w Europie (95 litrów rocznie w 2011 i 97 litrów w 2012 r.), po tak piwnych krajach jak Czechy (145 l.) Austria (108,1 l.) Niemcy (107,2 l.) (dane organizacji “Brewers of Europe” za rok 2011). Różnimy się jednak, gdy chodzi o to, gdzie i jak pijemy piwo.
Choć czeskie czy niemieckie piwiarnie cieszą się wielkim uznaniem wśród Polaków podczas turystycznych wyjazdów, w Polsce wolimy pić piwo w domu. Podczas gry Czesi i Belgowie wypijają w piwiarniach 49% łącznej konsumpcji piwa, Austriacy 33%, a Niemcy 25%, w Polsce tylko 15% piwa pijemy poza domem.
Program „Sztuka Serwowania Piwa” dąży do zmiany tej sytuacji. Gdy piwo podawane w restauracjach, barach i pubach będzie zawsze dobrze smakowało, także Polacy częściej będą w nich bywać.
Głosowanie na stronie www.sztukaserwowaniapiwa.pl oraz na profilu www.facebook.com/SztukaSerwowaniaPiwa było zaproszeniem konsumentów do poznania tych pubów i piwiarni, które już dziś gwarantują doskonale zaserwowane piwo.
Lista lokali, które zdobyły certyfikat programu „Sztuka Serwowania Piwa” dostępna jest na stronie www.sztukaserwowaniapiwa.pl. oraz na profilu programu www.facebook.com/SztukaSerwowaniaPiwa.
Tam także do 12 maja 2013 r. można było oddać swój głos i wesprzeć kulturę piwa w Polsce. Pełne wyniki konkursu dostępne są od dziś na profilu Facebook i na stronie www projektu.
Komentarze społecznościowe |